Trwa ładowanie...
bDTztvJx

Notowania

Archiwum artykułów autora Mateusz Ratajczak

11
16.04.2021 14:38

ROLNICTWO
 / 
Rolnicy żądają powołania krajowego sztabu kryzysowego. Piszą do premiera

- Żądamy natychmiastowego zwołania krajowego sztabu kryzysowego w walce z ptasią grypą, to nie mogą być działania lokalne, a krajowe. Żądamy też zwiększenia puli pieniędzy na odszkodowania i walkę z tą chorobą - mówi Michał Kołodziejczak, szef AgroUnii, o liście, jaki wysłał do premiera w związku z szerzeniem się ptasiej grypy. Rolnicy chcą również, aby wyrzucaniem padłych zwierząt mogły zająć się wojska obrony terytorialnej, a także, by było jasno określone, jak długo może być utylizowane jedno ognisko zakażenia. - Mówi się "niezwłocznie", a w praktyce dziś to "niezwłocznie" to i dwa tygodnie - tłumaczy problem Michał Kołodziejczak. Szef rolników o problemach z ptasią grypą rozmawia z politykami różnych partii i, jak twierdzi, ci nie wiedzą, co się dzieje na polskiej wsi. Zapytany, czy pomocy w walce z ptasią grypą będzie szukał u prezydenta, który wielokrotnie mówił, że jest przyjacielem polskiej wsi, Kołodziejczak odparł: - Przyjaciół poznaje się w biedzie. Ten test na przyjaciela teraz prezydent oblał. Zresztą widzimy, jakiego ma doradcę, byłego ministra rolnictwa, który przez ponad dwa lata nie poradził sobie z ASF - dodał.

978
16.04.2021 12:07

GOSPODARKA
 / 
Szczepienia w firmach coraz bliżej. Znamy wstępny plan rządu

Jak wynika z informacji money.pl, rząd przymierza się do pilotażowego programu szczepień w firmach. Według naszych informacji, w akcji ma wziąć 8 dużych polskich firm - najprawdopodobniej połowę będą stanowić spółki z udziałem skarbu państwa, połowę prywatne przedsiębiorstwa.

8
16.04.2021 11:46

MIESZKANIA
 / 
Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Patologie na rynku nieruchomości. Niektórzy nieuczciwi deweloperzy stosują sztuczki i łapią na nie klientów. - To prawda, niektórzy stosują rozwiązania albo śmieszne, albo karygodne. Jeżeli deweloperzy budują i oddają do użytkowania, jak w zeszłym roku, 143 tys. mieszkań, i takich przypadków zdarza się kilka, to ja bym powiedział, że w każdej branży jakieś zwariowane pomysły się trafiają - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Jeżeli chodzi o te nietrafione pomysły, one pojawiają się w naprawdę niewielkim procencie. Natomiast każdy ma prawo wyboru. Nie jest, jak było w latach 70. czy 80., że prezes spółdzielni dawał klucze i albo bierzesz, albo przez następnych 25 lat nie zapiszesz się do kolejki. Klienci powinni decydować, który projekt jest dobry, a który zły. Jestem przekonany, że tak jest. Nie lekceważę problemu, jako związek edukujemy deweloperów, by budowali zgodnie z zasadami i poszanowaniem klientów - dodał.

53
16.04.2021 11:40

ROLNICTWO
 / 
Ptasia grypa się szerzy i szerzyć będzie. Zdjęcie mat dezynfekujących koło Żuromina mówi wszystko

- Dwa dni leżał zabity ptak na drodze niedaleko Żuromina (red.: w strefie występowania ptasiej grypy). Takie zwierzę musi być szybko zgłoszone i posprzątane w ciągu minut, a drogi powinny być pozamykane, przeznaczone tylko dla lokalnej społeczności - mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Dziś nie ma problemu, by dojechać do Żuromina, a stąd pojechać w inne miejsce Polski i tę chorobę przewieźć na kołach. Wszystko dlatego, że maty dezynfekujące, które są na granicy powiatu żuromińskiego, są w skandalicznym stanie! - przekonuje Kołodziejczak. Jak dodaje, zdjęcia mat przesłał głównemu lekarzowi weterynarii, a ten odesłał go do zarządcy drogi. - Dla mnie to jest niedopuszczalne, że człowiek, który odpowiada za zdrowie zwierząt hodowanych w Polsce, odsyła mnie gdzieś indziej. To tak, jakby nikt nie czuł na sobie odpowiedzialności za to, co dzieje się z chorobami zakaźnymi w kraju - tłumaczy Kołodziejczak. Kołodziejczak alarmuje, że ptasia grypa zagraża hodowcom i rolnictwu. - W trakcie, kiedy tak potężny dział gospodarki, jakim jest hodowla drobiu w Polsce, chyli się ku upadkowi, minister rolnictwa i główny lekarz weterynarii nie podejmują żadnych kroków realnych, które mogłyby to zmienić - uważa lider AgroUnii, gość programu "Money. To się liczy".

16.04.2021 10:46

DEWELOPER
 / 
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Na co pójdą te pieniądze? "Jest obawa"

Rząd pracuje nad wprowadzeniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Deweloperzy będą wpłacali do niego składkę, którą z pewnością odbiją w cenach mieszkań. A na co w ogóle pójdą te pieniądze? - Założenie ustawowe jest takie, że zgromadzone środki, podobnie jak w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, będą gromadzone i będą czekały na jakąś trudną sytuację - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - To jest bardzo dobre i zwiększa bezpieczeństwo. Tylko mamy pewną rozbieżność. My oceniamy wartość rynku na 60 mld zł rocznie, czyli składka 2-procentowa to jest 1,2 mld zł, a 1-procentowa to jest 600 mln zł. A UOKiK twierdzi, że wartość rynku to jest 26 mld zł, w związku z tym, jeżeli potrzeba od 140 do 260 mln zł, to po co taka duża składka? Obawiam się, że jeśli po kilku latach zbierze się w funduszu kilka miliardów złotych, a nie będzie upadłości, to wpadnie jakiś pomysł do głowy politykom, żeby te pieniądze ustawowo przelać na inny fundusz - dodał.

bDTztvJz
121
16.04.2021 10:27

ROLNICTWO
 / 
Ptasia grypa atakuje. "Sytuacja jak z najgorszego horroru"

- Tylko w tym roku mówimy już o prawie 200 ogniskach ptasiej grypy. Pierwszy raz po 14 latach mamy nawrót choroby w takiej skali. Już prawie 10 mln ptaków zachorowało na ptasią grypę - podkreśla Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. - Są kurniki, gdzie połowa zwierząt już nie żyje. Brakuje gazu, by te zwierzęta w humanitarny sposób uśmiercać. Brakuje rąk do pracy, które mogłyby pomóc w szybkim opróżnianiu ognisk choroby - przekonuje. Jako dowód AgroUnia pokazuje zdjęcia z fermy indyczej dotkniętej chorobą. - Człowiek zgłosił pięć dni przed nagraniem, że są chore ptaki. W przepisach weterynaria ma dwie doby, by te ptaki uśmiercić i wyczyścić kurnik. Te są w piątym dniu, a ostatnie zostały wyrzucone dopiero po ośmiu dniach od zgłoszenia - opisuje Kołodziejczak. Zaznacza, że zdjęcia nie oddają tego, co się faktycznie działo. - Ja tam byłem. Te ptaki były całe gorące, umierały w męczarniach - podkreśla, dodając, że w takich momentach rolnik nie jest już nic w stanie zrobić.

6
16.04.2021 8:59

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Ptasia grypa w Polsce. Gościem lider AgroUnii

Dziś w programie tematem sytuacja rolników w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ptasiej grypy i ASF. Czy grozi nam kolejna epidemia? Gościem będzie Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zapraszamy od 9.15.

18
15.04.2021 15:36

AKTYWNOŚĆ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
 / 
Kiedy odmrażać gospodarkę? Prof. Simon: w maju musimy otwierać biznesy

Lockdown przedłużony do 25 kwietnia. Kiedy powinniśmy rozpocząć odmrażanie gospodarki? - Otwieranie miejsc sportowych jest bardzo słuszne. U nas znowu zaczynają się jakieś dodatki polityczne, że na świeżym powietrzu się ludzie zakażają. To nie ma sensu - powiedział w programie "Newsroom" Krzysztof Simon, członek Rady Medycznej ds. COVID-19. - Ja myślę, że od maja trzeba będzie otworzyć lokale na zewnątrz, ogródki. Nikomu to nie przeszkadza. Na zewnątrz, przy maseczkach i dystansie, pewnej izolacji stolików, przy wyższych temperaturach wirus się tak nie rozmnaża. Musimy uruchamiać jakoś te wszystkie interesy, bo inaczej wszyscy padniemy - dodał

23
15.04.2021 12:48

MIESZKANIA
 / 
Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Na początku pandemii część ekspertów wskazywała na możliwe spadki cen mieszkań. To się nie wydarzyło, ceny nawet wzrosły. Dlaczego? - Odwołam się do rynku. Są trzy powody wzrostów cen: mniej gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, zwiększone zainteresowanie kupnem, a także wzrost kosztów budowy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Dodatkowo coraz bardziej skomplikowany proces administracyjny uzyskiwania pozwoleń ogranicza liczbę mieszkań wprowadzanych na rynek. A klienci, którzy mają 0 proc. na lokatach, wyciągają pieniądze i inwestują w mieszkania. To najbardziej stabilna inwestycja - dodał.

bDTztvJF
28
15.04.2021 11:26

MIESZKANIA
 / 
Będzie drożej, wbrew słowom prezesa UOKiK. Ceny mieszkań wzrosną

Powstaje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezes UOKiK zapewnia, że ceny mieszkań nie pójdą w górę, ale branża jest zupełnie innego zdania. Koszt składki na fundusz zostanie przeniesiony na klientów. - Prezes UOKiK przyznał, że deweloperzy w dużej mierze finansują budowę mieszkań z wpłat klientów. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że klienci poniosą te koszty, a nie deweloperzy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Druga kwestia jest taka, że co roku wzrastają koszty budowy i obsługi tego procesu. I te ceny będą zwiększone i to nie o 2 proc., jak mówi UOKiK, a 4-5 proc., dlatego iż banki powiedziały, że obsługa rachunków powierniczych będzie nakładała na nie bardzo dużo obowiązków. Bodźce do wzrostów cen mieszkań idą z wielu kierunków - dodał.

9
15.04.2021 10:50

MIESZKANIE
 / 
Ceny mieszkań wzrosną. "Polityka wzięła górę nad rozsądkiem"

Sejm pracuje nad ustawą o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić klientów w przypadku upadku dewelopera. Ci ostrzegają, że nowa opłata wpłynie na ceny mieszkań. - Po raz kolejny polityka wzięła górę nad rozsądkiem, nad rozsądnym spojrzeniem na potrzeby biznesu. Oczywiście, że nowelizacja ustawy deweloperskiej nie jest potrzebna, nie jest też potrzebne wprowadzanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Nie znamy przypadku, żeby klienci firm, które działały przy użyciu otwartych rachunków mieszkaniowych ucierpiały w przypadku problemów dewelopera. Dane UOKiK nie pokazują prawdy. Urząd twierdzi, że w ciągu 9 lat upadło 150 firm deweloperskich, a to nieprawda. Większość z nich to firmy budowlane, a więc wykonawcze. Z naszych danych wynika, że były 3 upadłości firm deweloperskich, a wszyscy ich klienci dostali swoje mieszkania - podkreślił ekspert rynku deweloperskiego.

11
15.04.2021 8:12

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Nowa ustawa deweloperska. Mieszkania będą jeszcze droższe?

Dziś w programie pytamy o nową ustawę deweloperską i zmiany na rynku mieszkaniowym. Gościem będzie Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i przewodniczący rady nadzorczej Dom Development. Zapraszamy od 9.15.

9
14.04.2021 10:50

INWESTYCJE
 / 
Tunel pod Świną na wakacje 2022? Minister przedstawił plan

- W tym roku jeszcze na pewno nie pojedziemy tunelem pod Świną. Prace idą zgodnie z planem i nie mamy żadnych opóźnień - mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Jak jednak dodaje, zgodnie z planem inwestycja powinna zostać zakończona we wrześniu 2022 roku. - Chociaż mamy nadzieję, że uda się uruchomić tunel nieco wcześniej - zapowiedział. Gdyby tak się stało, to na pewno ucieszyliby się turyści. Wcześniejsze oddanie do użytku tunelu oznaczałoby bowiem, że być może już w przyszłoroczne wakacje wyjazd do Świnoujścia nie wiązałby się z koniecznością przeprawy promowej, a wystarczyłby przejazd przez tunel pod Świną.

bDTztvJG
25
14.04.2021 10:33

INWESTYCJE
 / 
Spór o port w Elblągu. Minister apeluje do samorządowców

- Z jednej strony zarzucacie nam państwo, że wydajemy mnóstwo pieniędzy na przekop Mierzei Wiślanej, a z drugiej, że nie inwestujemy w port komunalny, należący do samorządu - mówi w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Odnosi się tym samym do kwestii portu w Elblągu, który ma być głównym beneficjentem przekopu Mierzei Wiślanej. Problem jednak w tym, że nie jest on przystosowany do przyjmowania większych jednostek. - Apelujemy do marszałka województwa, by włączył się w proces dofinansowania portu oraz prezydenta Elbląga, żeby zapadła jakaś konkretna decyzja - mówił w programie "Money. To się liczy" Gróbarczyk. I dodaje, że "dyscyplina finansowa nie pozwala rządowi na włączenie się w proces finansowania tej inwestycji". Co jeśli rząd nie dojdzie do porozumienia z samorządem? - Proszę zapytać w samorządzie - mówi wiceminister infrastruktury.

452
14.04.2021 10:17

INWESTYCJE
 / 
Przekop Mierzei zgodnie z planem i budżetem. Minister podaje liczby

- Przekop Mierzei Wiślanej przebiega zgodnie z planem, nie mamy żadnych opóźnień - deklaruje w programie "Money. To się liczy" Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. To oznacza, że oddanie kanału żeglugowego do użytku powinno nastąpić w połowie przyszłego roku. - Myślę, że wtedy pierwsze jednostki powinny nim przepłynąć - deklaruje. Zagrożenia nie ma już również dla zaplanowanego przez rządu budżetu. Jak zdradził Gróbarczyk, na niektórych przetargach udało się nawet nieco zaoszczędzić. W sumie więc inwestycja nie powinna kosztować więcej niż 1,8 mld zł. Przypomnijmy jednak, że pierwotnie rząd zakładał koszty budowy na poziomie około 880 mln zł. Później jednak kosztorys trzeba było dostosować i kwota musiała zostać podwojona. Teraz już jednak żadnych zmian być nie powinno. A przynajmniej tak deklaruje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

15
14.04.2021 9:01

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Przekop Mierzei Wiślanej. Co się dzieje z wielką inwestycją?

Dziś w programie tematem wielkie inwestycje infrastrukturalne: przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu pod Świną i zapory w Siarzewie. Gościem będzie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zapraszamy o 9.15.

29
13.04.2021 15:56

SZPITAL
 / 
Wczasy pocovidowe. Rusza rehabilitacja dla ozdrowieńców

- Liczymy, że na koniec tygodnia będziemy mogli ruszyć z rehabilitacją pierwszych pacjentów - tak o działaniu tzw. szpitali pocovidowych mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Trwa właśnie nabór wśród podmiotów, które chciałyby zająć się rehabilitacją pacjentów mających za sobą zakażenie koronawirusem. Chodzi w ich przypadku przede wszystkim o zwiększenie wydolności oddechowej oraz fizycznej całego organizmu. Taki proces ma trwać od 2 do 6 tygodni. - Zaczynamy od rehabilitacji stacjonarnej, w dalszej kolejności planujemy wsparcie ambulatoryjne i domowe - mówi Andrusiewicz. Na rehabilitację kierować będzie mógł każdy lekarz, a leczenie będzie w pełni refundowane przez Ministerstwo Zdrowia.

290
13.04.2021 15:43

WAKACJE
 / 
Paszporty covidowe wejdą w życie. "Jesteśmy w przededniu decyzji"

- Jeżeli chcemy mieć normalne wakacje, to musimy się wyrzec pewnych przyjemności. W tym roku taką przyjemnością może być majówka spędzona na wyjazdach - mówi w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jak dodaje, Polska myśli nad wprowadzeniem certyfikatów szczepiennych, przez niektórych nazywanych również "paszportami covidowymi". - Jesteśmy w przededniu podjęcia decyzji - mówi Andrusiewicz, wskazując na rozmowy toczące się na szczeblu europejskim. Rzecznik prasowy resortu zdrowia zwraca jednak uwagę, że taki paszport covidowy nie powinien niczego ograniczać. - Chcemy, żeby on ułatwiał np. podróżowanie i przemieszczanie się - mówi Wojciech Andrusiewicz.