Trwa ładowanie...
bDovYySZ

Notowania

Przepisy – Wszystkie wiadomości

6
01.12.2020 15:16

PRZEPISY
 / 
Zamek w Stobnicy. Kontrowersji ciąg dalszy. Wojewoda wydał decyzję

Po raz kolejny Zamek w Stobnicy ląduje na czołówkach większości gazet. Tym razem z powodu konfliktu między prokuraturą a zarządcami Zamku. Niejasności budzi bowiem kwestia możliwego cofnięcia zgody na budowę obiektu.

16
19.11.2020 16:01

PRZEPISY
 / 
Sprzeciwili się Gowinowi. Burza nad zakazem handlu

Zliberalizowanie zakazu handlu w niedziele uderzy najmocniej w małe sklepy, które już teraz walczą o przetrwanie - zauważa Polska Izba Handlowa. W piśmie adresowanym do wicepremiera Jarosława Gowina, do którego dotarł money.pl, PIH prosi o utrzymanie przepisów o zakazie handlu w dotychczasowym brzmieniu.

5
12.11.2020 13:02

RZĄD.
 / 
"Piątka dla zwierząt" a Prawo i Sprawiedliwość. Co dalej z ustawą?

"Piątka dla zwierząt" miała stanowić odpowiedź obozu rządzącego na postulaty obrońców zwierząt w kwestii m.in. uboju rytualnego. Nowelizacja ustawy wywołuje olbrzymie i emocje, a Prawo i Sprawiedliwość nadal nie podjęło ostatecznej decyzji w kwestii przeforsowania przepisów.

173
21.10.2020 12:36

PRZEPISY
 / 
Zakaz palenia w kominku. "Inicjatywa samorządów, jest słuszna"

Zakaz palenia w kominkach zostanie wprowadzony rządowym rozporządzeniem? - Jesteśmy odpowiedzialni za politykę energetyczną Polski, założyliśmy, że nastąpi odejście od opalania paliwem stałym, w tym przypadku węglem. Samorządy mogą lokalnie podejmować działania na własną rękę, my jesteśmy otwarci i będziemy z gminami współpracować - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Przyjmowanie uchwał antysmogowych, które ograniczają możliwość używania kopciuchów to dobry instrument, który samorządy mogą i powinny wykorzystywać, mając oczywiście na względzie lokalne uwarunkowania - dodał.

10
20.10.2020 14:14

TRYBUNAŁ KONSTYTUCJNY
 / 
Ustawa dezubekizacyjna. Kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie?

Trybunał Konstytucyjna miał dzisiaj orzeczenie odpowiadające na pytanie, czy tzw. ustawa dezubekizacyjna godzi w przepisy zawarte w konstytucji. Wprowadzone przed dwoma laty rozwiązanie obniżyło emerytury i renty byłym funkcjonariuszom SB.

bDovYyTb
101
20.10.2020 7:53

OBOSTRZENIA
 / 
Zamieszanie prawne. Sądy uchylają mandaty

Mandat za brak maseczki? Sądy często stają po stronie obywatela, wszystko przez nieprecyzyjne przepisy i brak oparcia w ustawie.

2
12.10.2020 12:37

POLICJA
 / 
Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości

Mandat za brak maseczki to maksymalnie 500 zł, ale może mu towarzyszyć kara administracyjna nałożona przez sanepid – do 30 tys. zł. Od soboty przepisy są ponownie egzekwowane z pełną surowością.

2
12.10.2020 12:26

PRAWO
 / 
Crowdfunding się zmienia. "Rewolucja. Można zebrać nawet 5 mln euro"

Zmieniają się przepisy dotyczące crowdfundingu, będzie można zebrać więcej pieniędzy. - To jest europejska rewolucja, powstaje wspólny rynek kapitałowy finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Przede wszystkim podniesiony zostanie limit finansowania z 1 mln do 5 mln euro. Kolejną zmianą jest to, że regulator europejski wprowadza miejsce, gdzie będzie można tymi akcjami handlować. To nie jest giełda, ale Kowalski będzie mógł sprzedać akcje Nowakowi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund. - Po trzecie, pojawi się transgraniczność. To też rewolucja finansowania MŚP. Spółki nie mogą w każdym kraju dowolnie oferować swoich akcji bez zgody lokalnych władz. To się zmieni, platformy będą międzynarodowe, będzie można pozyskiwać kapitał z całej Europy bez notyfikowania się w danym kraju. To ułatwienie i zmniejszenie kosztów dla przedsiębiorców - dodał.

30
30.09.2020 18:31

PRZEPISY
 / 
Warszawa. Popularny warzywniak zniknie, winne plany zagospodarowania sprzed lat

W połowie października zniknie popularny warzywniak na warszawskiej Woli. Sprzeciwia się temu nie tylko właścicielka, ale również mieszkańcy oraz aktywiści. Jednak urzędnicy tłumaczą, że winne takiemu stanu rzeczy są plany zagospodarowania sprzed lat.

bDovYyTh
35
29.09.2020 21:23

UPRAWNIENIA
 / 
Prezes UOKiK dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł blokować strony internetowe

Rządzący chcą rozszerzyć uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zaproponowanych zmianach prezes będzie mógł blokować strony internetowe, a także decydować o zakupie towarów do testów. Nowe zapisy trafią teraz do konsultacji społecznych.

1
25.09.2020 15:59

PRZEPISY
 / 
Bezpłatny urlop. Na czym polega, komu przysługuje?

Bezpłatny urlop może zostać udzielony na mocy zgody pracodawcy, o ile pracownik złożył wcześniej stosowny wniosek. Podpowiadamy, komu przysługuje i na czym dokładnie polega urlop bez wynagrodzenia.

17.09.2020 20:57

PRACA
 / 
Joint venture. Czym jest? Jakie daje korzyści?

Joint venture to dosłownie wspólne przedsięwzięcie. Czym jest joint venture i jakie daje korzyści?

4
09.09.2020 10:37

PRZEPISY
 / 
Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Czy czeka nas rewolucja w przepisach?

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych już wkrótce może zatrząść rodzimym biznesem futrzarskim. Projekt również ograniczenie uboju rytualnego, kontrole schronisk, ale także koniec trzymania zwierząt na łańcuchach. Inicjatywa została w sposób szczegółowy przedstawiona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

bDovYyTi
07.09.2020 10:22

KIEROWCY
 / 
Strefa płatnego parkowania. Od poniedziałku obowiązują wyższe kary

Strefy płatnego parkowania budzą u kierowców emocje większe niż zazwyczaj. Wszystko z powodu zmiany przepisów, na mocy których kierowcom grozi 250 zł mandatu za brak opłaty za parkowanie w Warszawie.

15
03.09.2020 15:18

KARA
 / 
Obowiązkowe maseczki to bezprawie? Bodnar: dotknięte wadą prawną

Sąd ukarał ekspedientkę, która odmówiła obsługi klientce bez maseczki. - Takich spraw będzie więcej. Faktycznie przepisy nakazujące noszenie maseczek są dotknięte wadą. Mówią, że obowiązek można nałożyć na chorego lub osobę podejrzaną o chorowanie, ale nie na wszystkich. Wskazywałem na to premierowi, ale bez skutku - powiedział w programie "Newsroom" Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nawet jeśli przepisy są wadliwe, to odpowiedzialność do współobywateli, do ekspedientów, do osób, z którymi się spotykamy, nakazuje noszenie maseczek. Osoba pracująca w sklepie ma polecenie od przełożonych, może czuć się też zagrożona i, moim zdaniem, może wymagać od klientów, by nosili maseczek - dodał i podkreślił, że ekspedienci w sklepie nie są od interpretacji zgodności przepisów z konstytucją.

01.09.2020 14:32

PRZEPISY
 / 
Budowa bez pozwolenia? Już we wrześniu zaczynają obowiązywać nowe przepisy

Już 19 września wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, na której podstawie będzie można rozpocząć inwestycję bez zgłaszania jej i posiadania pozwolenia. Nowe przepisy odnoszą się m.in. niezbędnych w gospodarstwie rolnym.

143
19.08.2020 9:39

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Nielegalne mieszkania pracownicze. Spory problem, trudny do zwalczenia

Mieszkańcy osiedli z domkami jednorodzinnymi zmagają się z uciążliwymi sąsiadami. Właściciel obok zmienia dom w hotel dla pracowników, lokatorzy za nic mają zasady sąsiedzkiego współżycia. Z pomocą przychodzą sądy, ale walka jest niezwykle trudna.

618
18.08.2020 7:25

PRZEPISY
 / 
Podatkiem w suszę. Rząd chce pobierać 1350 zł od właścicieli nieruchomości

Rząd bierze się za walkę z suszą, rozszerzając podatek od deszczu. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. Wpływy do Wód Polskich wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.