Rząd zmieni przepisy. Na celowniku panele fotowoltaiczne
Resort klimatu pracuje nad nowymi przepisami, które zmienią zakres obowiązków związanych z zagospodarowaniem elektroodpadów, w tym paneli fotowoltaicznych - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia projektu nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowela - poza ustawą z 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zmieni - również ustawę z 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustawę z 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz ustawę z 2012 r. o odpadach.
Jak wyjaśniono w założeniach do projektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami podział obowiązków pomiędzy wprowadzającym sprzęt i właściciela zużytego sprzętu zależny jest od tego, czy został on wprowadzony do obrotu do 13 sierpnia 2005 r. (tzw. "sprzęt dawny"), czy później. Jednocześnie przepisy zobowiązują wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny do osiągnięcia minimalnych rocznych poziomów zbiórki, a następnie odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu takiego sprzętu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znany miliarder bez cenzury o analitykach biznesowych. "Niewiele w życiu widzieli"
Projektowana nowela ma wprowadzić do polskich przepisów unijną dyrektywę 2024/884 z 2024 r., zgodnie z którą za "sprzęt dawny" zostanie uznany wymieniony w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych wprowadzony do obrotu przed 13 sierpnia 2005 r., panele fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2016 r. oraz niewymieniony w ustawie sprzęt wprowadzony do obrotu przed 1 stycznia 2018 r.
W obowiązujących przepisach wymienia się następujący sprzęt: wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt konsumencki i panele fotowoltaiczne, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, wyroby medyczne z wyjątkiem wszelkich wyrobów wszczepionych i zainfekowanych, przyrządy do monitorowania i kontroli oraz automaty wydające.
W wykazie przekazano, że zgodnie z projektowanymi przepisami, użytkownicy sprzętu nieprzeznaczonego dla gospodarstw domowych zostaną objęci obowiązkiem finansowania zagospodarowania zużytych przez nich paneli fotowoltaicznych, które zostały wprowadzone do obrotu między 13 sierpnia 2005 r. a 31 grudnia 2015 r. oraz sprzętu niewymienionego w ustawie, który wprowadzony został do obrotu między 13 sierpnia 2005 r. a 31 grudnia 2017 r. Tym samym z tego obowiązku zwolniony zostanie wprowadzający sprzęt.
Ustawa wprowadza instytucję autoryzowanego przedstawiciela
Ponadto nowela ma na celu uwzględnienie w ustawach o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jednego z zapisów unijnej dyrektywy 2018/851 z 2018 r., tj. wprowadzenia instytucji autoryzowanego przedstawiciela. Instytucja ta ma być wzorowana na przepisach ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym elektronicznym. W noweli określone mają zostać zasady jego wyznaczania i lista podmiotów mogących funkcjonować w takim charakterze.
W wykazie podano, że obecnie przedsiębiorcy mający siedzibę poza Polską nie mają możliwości ustanowienia podmiotu odpowiedzialnego za wykonywanie obowiązków związanych z gospodarką opakowań lub recyklingiem pojazdów, które wprowadzają na rynek.
Po nowelizacji przepisów, w przypadku ustanowienia autoryzowanego przedstawiciela jego mocodawca będzie działał wyłącznie za pośrednictwem tego podmiotu, a autoryzowany przedstawiciel będzie ponosił odpowiedzialność za wykonywanie jego obowiązków ustawowych. W związku z tymi zmianami nowela dostosowuje też odpowiednie zapisy ustawy o odpadach. Planowany termin przyjęcia noweli przez rząd to drugi lub trzeci kwartał br.