Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Recykling paneli fotowoltaicznych. Będą odzyskiwać miedź krzem i srebro

6
Podziel się:

Za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych – poinformowano w czwartek podczas targów Ekotech w Kielcach. Za inwestycje odpowiada spółka 2loop Tech, która opracowała technologię odzyskiwania z paneli m.in. miedzi, krzemu i srebra.

Recykling paneli fotowoltaicznych. Będą odzyskiwać miedź krzem i srebro
W Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w recyklingu paneli fotowoltaicznych (Getty Images, flik47)

Prezes spółki technologicznej 2loop Tech dr Maciej Tora poinformował, że za miesiąc w Łodzi zostanie otwarty zakład umożliwiający niemal 100 proc. recykling paneli fotowoltaicznych.

Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło, wykorzystując energię – podkreślał Tora.

Technologię odzyskiwania surowców z paneli PV spółka 2loopTech we współpracy z Akademią Górniczo–Hutniczą w Krakowie. Łódzki zakład ma przetwarzać 40 ton paneli fotowoltaicznych miesięcznie, około 100 tys. sztuk rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

"Kolejka tirów z panelami od Krakowa do Gdańska"

Zgodnie z zaprezentowanymi podczas debaty wyliczeniami w 2019 roku moc zainstalowanych instalacji PV w całym kraju wynosiła niecałe dwie gigawatogodziny. W 2023 roku to już było ponad 14 gigawatogodzin.

Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami, ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęłyby więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 proc. – dodał Tora podczas debaty zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Prelegenci zwrócili uwagę na konieczność odgórnej regulacji, która stanowiłaby o dopłatach do recyklingu paneli oraz baterii, które są przetwarzane, ale nie w pełni. - Legislacja i dopłaty to sposób, by uniknąć powrotu do praktyk wyrzucania baterii w krzaki, albo przetrzymywania ich w stodołach – powiedział prezes Robert Makiela prezes Wastes Service Group.

- Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno już teraz tworzyć osobny fundusz, z którego wypłacałoby dopłaty do recyklowania baterii, czy paneli fotowoltaicznych – ocenił Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
jurek
miesiąc temu
A kto będzie kontrolować?Rozliczać?Gdzie wykupili działki na zakopanie?Szwindel na całego.Gdzie jest umowa licencyjna na tę metodę,opatentownie,zezwolenie?Na razie to z Niemiec Tuskowych od dawna wwozi się do śmieciolandii te zdarteogniwa do tego niezdatne do utylizacji.Nawet śmigła turbin wiatrowych są niezdatne do recyklingu,te nowsze już tak.Niech sobie nowa ministra ,krzykaczka weżmie na swoją posesję ten zakładzik śmierci,siemensowej
czero
miesiąc temu
Pewnie będzie tak jak ze śmieciami, zamiast recyklingu śmieci lądują na hałdach a kasa za tenże recykling ląduje w kieszeni gangów śmieciowych. Mieszkańcy gmin gdzie są te śmieci składowane mają smród i ciągłe pożary. Skoro taka dobra technologia to powinna być opłacalna bez dopłat !
Bywalec
miesiąc temu
Po polsku to się nazywało odzysk surowców wtórnych/
luba
miesiąc temu
plastik i elementy z włóka i żywic epoksydowych zakopią po lasach i żwirowniach. Taki to interes. Grozi skażeniem wód gruntowych
Tata
miesiąc temu
Ludzie robią z tego płoty szopy drewutnie kurniki a oni chcą to przetwarzać