Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Użytkowanie wieczyste odchodzi do lamusa. Uwłaszczenie krok po kroku

175
Podziel się

Kilka milionów Polaków 1 stycznia przyszłego roku zyska pełne prawo własności do swoich domów i mieszkań. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że z głośnych ulg skorzysta na razie skorzysta tylko co piąty użytkownik wieczysty.

Miliony Polaków zyskają mieszkania na własność. Niewielka część z nich zyska zniżki "z automatu"
Miliony Polaków zyskają mieszkania na własność. Niewielka część z nich zyska zniżki "z automatu" (Shutterstock/Simonas Vaikasas)
bDzEMQqJ

Kilka milionów Polaków 1 stycznia przyszłego roku zyska pełne prawo własności do swoich domów i mieszkań. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że z głośnych ulg skorzysta tylko co piąty użytkownik wieczysty.

Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności weszła w życie 5 października. To oznacza, że rzesza niemal 2,5 mln Polaków automatycznie stanie się właścicielami gruntów, na których stoją bloki, w których mieszkają lub domy. Choć teoretycznie nie będą musieli się tą sprawą zajmować, to minimum zainteresowania pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Wyjaśniamy, w jaki sposób się do tego przygotować.

Formalnym potwierdzeniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie zaświadczenie, za które zapłacimy 50 zł opłaty skarbowej. Teoretycznie otrzymamy je do końca przyszłego roku (12 miesięcy od momentu przekształcenia). Jeśli chcemy działać szybciej, warto zwrócić się z wnioskiem o jego wydanie. Urzędy mają obowiązek rozpatrzyć wniosek w ciągu 4 miesięcy. Zaświadczenie trafi do sądu prowadzącego nasza księgę wieczystą.Ten, poza odnotowaniem faktu przekształcenia, wpisze również w dziale III księgi informację o konieczności ponoszenia przez nas opłaty przekształceniowej.

bDzEMQqL

I to dochodzimy do najważniejszego. Wspomniana opłata ma stanowić rodzaj "odszkodowania" dla samorządów i Skarbu Państwa za to, że oddadzą obywatelom własność działek. Co do zasady ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Może być rozłożona na 20 lat lub spłacona jednorazowo.

Zobacz także: Zobacz też: Za przekształcenie niektórzy mogą słono zapłacić
bDzEMQqR

Ile to kosztuje

Ta druga sytuacja jest nad wyraz dogodna dla osób, którzy użytkują grunty Skarbu Państwa (o zaświadczenie muszą zwrócić się najczęściej do starosty). To mniej więcej co piąta osoba korzystająca z użytkowania wieczystego w Polsce. Przysługiwać im będzie system bonifikat obniżających opłatę nawet o ponad połowę. Symulację dla 5 przykładowych kwot publikujemy poniżej.

bDzEMQqS

Jak wyraźnie widać, szybsza spłata pozwala zaoszczędzić najwięcej. Drugim argumentem za szybszą, jednorazową spłatą opłaty przekształceniowej, jest możliwość "waloryzacji" jej wysokości raz na trzy lata. Doświadczenia zmian wysokości opłat za użytkowanie wieczyste w poprzednich latach to przypadki podwyżek nawet o kilka tysięcy procent. W takiej sytuacji oszacowana przez nas opłacalność stanie się nieaktualna.

2 miliony Polaków bez zniżek

Na podobne preferencje nie może, przynajmniej na razie, liczyć dwumilionowa rzesza Polaków. Opisany system ulg nie dotyczy bowiem samorządów, które 1 stycznia przestaną być właścicielami działek. One mogą, ale nie muszą, przyznawać bonifikaty.

Po spłacie całości opłaty przekształceniowej przyjdzie nam ponieść ostatnią opłatę. Tę za wykreślenie informacji o zobowiązaniu do poniesienia opłaty przekształceniowej z części III księgi wieczystej Jeśli spłaciliśmy ją jednorazowo, musimy dorzucić 250 zł. W każdym innym wypadku 75 zł.

bDzEMQqT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzEMQrm
KOMENTARZE
(175)
robartus VII
2 lata temu
I co koziołki? "Znika relikt PRL-u". No to macie swoje zniknięcie. A to dopiero na start. Likwidacja użytkowania wieczystego i nadanie własności gruntów, to otwarcie drzwi do wprowadzenia podatku katastralnego (a to 1-2% wartości nieruchomości ROCZNIE!). Wtedy dopiero nacieszycie się własnością, gdy po roku, dwóch albo trzech przyjdzie komornik i zabierze dom, budynek gospodarczy, działkę, i zlicytuje za niepłacenie podatków.
olo_58
2 lata temu
Bez bredzenia proszę! chodzi o to, żeby było kogo obciążyć podatkiem katastralnym! (wydoić kasę z "państwa" czyli samych siebie trudno!) tylko co z wiochą? une nie majom na nic! czyli miastowi zapłacą NAWET ZA TO CO SAMI MIELI NIESZCZĘŚCIE ZBUDOWAĆ SWOIMI RĘKOMA W TYM KRAJU!!! ale niech żyją zapomogi! niech żyje 500+ i inne + po co szpitale, przedszkola, żłobki!!! oj komuno wróć!! (tam było wiadomo o co chodzi!)
Paweł
2 lata temu
BUJDA I KOLEJNE WYUDZANIE PIENIĘDZY !! Mieszkam w bloku , i co mi niby pi tym że jestem właścicielem gruntu , z ktòrym nie mogę kompletnie nic zrobić , nie mogę np. W czasie mojego zamieszkania go sprzedać , nie jest wytyczone w ktòrym miejscu jest ten moj grunt , nie mogę na nim pistawić np . kiosku czy budki z lodami , DO TEGO MUSZĘ w Urzędzie miasta płacić oodatek , BO JESTEM WŁAŚCICIELEM ZIEMSKIM !! . Teraz dochodzą nastęone opłaty , tylko po to by łupić mnie ile się tylko da ,,BARDZO DOBRA ZMIANA ,,
bDzEMQrn
Walk
2 lata temu
Miała być opłata przekształceniowa w wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste z możliwością rozłożenia na 20 lat, bez możliwości jej waloryzowania. Teraz jest już 20-krotność tej opłaty z możliwością waloryzacji co 3 lata. Twarze Matołuszków przebijają mi już monitor. A jest jeszcze jedna kwestia: od którego momentu uwłaszczony pańszczyźniany zostanie uznany właścicielem? Podejrzewam że od pierwszego dnia... I zapłaci podatek od nieruchomości. Wyjdzie takie "dwa w jednym". I rząd się wyżywi!
Kasandra
2 lata temu
Był czas na "500+", nadszedł czas na "1500-". Premier nie pierwszy raz pokazuje że umie liczyć. Jeżeli obywatele Polski nie będą "chcieli" zostać właścicielami to nic nie szkodzi. Chętnie zastąpią ich "inwestorzy" (osadnicy) z Palestyny.
...
Następna strona