Notowania

Użytkowanie wieczyste będzie całkowicie zlikwidowane. Ministerstwo składa obietnicę

W styczniu właściciele domów i mieszkań na gruntach Skarbu Państwa i samorządu uzyskają ich pełną własność. To pierwszy krok daleko idących zmian. Rząd chce docelowo w ogóle zlikwidować użytkowanie wieczyste.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS)
Użytkowanie wieczyste jest zbliżone do własności, ale jednak nią nie jest. To się zmieni po 1 stycznia 2019 r.

Wiceminister resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń przypomniał w czasie wizyty w Kielcach, że ustawa o przekształceniu prawa wieczystego w prawo własnościowe obejmie 2,5 mln osób w całej Polsce - informuje PAP.

- Zgodnie z Konstytucją przekształcenie prawa wieczystego w prawo własnościowe musi być odpłatne – przypomniał Soboń.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczenia należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wniesienie jednorazowej opłaty będzie umożliwiało skorzystanie z bonifikaty, która może wynieść nawet 60 proc. wysokości jednorazowej opłaty.

Tak wysoka ulga będzie jednak dotyczyła wyłącznie nieruchomości zlokalizowanych na gruntach Skarbu Państwa. Samorządy samodzielnie będą podejmowały decyzje o wysokości obniżki.

Spośród 2,5 mln mieszkań i domów, które dziś są w użytkowaniu wieczystym, przeważająca większość (2 mln) znajduje się na gruntach samorządowych. Zaledwie ok. 500 tys. znajduje się na gruntach Skarbu Państwa, więc grono osób, które po 1 stycznia będą mogły skorzystać z bonifikaty, jest znacząco ograniczone.

Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

Przekształcenie – kwestie praktyczne

Jak przypomina PAP, podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie stanowić zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które właściwy organ przekaże do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej w terminie 14 dni od wydania.

Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych. Obowiązek wniesienia opłaty obciąża każdorazowo właściciela nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie o opłatę, przez okres pozostały do wnoszenia tej opłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, własność, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

prawda dla narodua z czego się cieszycie ludzie? z czego? - i pod tym pozorem spokojnie wprowadzą podatek katastralny i zapłacicie!!!! - ilu z was to wytrzyma? i … Czytaj całość

12-10-2018

vasylA co z tymi którzy za wieczystą dzierżawe zapłacili z góry na 99lat,bedą drugi raz płacic??to ich PIS uszczęśliwił.

12-10-2018

polakSKOK NA KASE OBYWATELA.

Rozwiń komentarze (9)