Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Użytkowanie wieczyste będzie całkowicie zlikwidowane. Ministerstwo składa obietnicę

Użytkowanie wieczyste będzie całkowicie zlikwidowane. Ministerstwo składa obietnicę

Użytkowanie wieczyste jest zbliżone do własności, ale jednak nią nie jest. To się zmieni po 1 stycznia 2019 r. Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS
Użytkowanie wieczyste jest zbliżone do własności, ale jednak nią nie jest. To się zmieni po 1 stycznia 2019 r.

W styczniu właściciele domów i mieszkań na gruntach Skarbu Państwa i samorządu uzyskają ich pełną własność. To pierwszy krok daleko idących zmian. Rząd chce docelowo w ogóle zlikwidować użytkowanie wieczyste.

Wiceminister resortu inwestycji i rozwoju Artur Soboń przypomniał w czasie wizyty w Kielcach, że ustawa o przekształceniu prawa wieczystego w prawo własnościowe obejmie 2,5 mln osób w całej Polsce - informuje PAP.

- Zgodnie z Konstytucją przekształcenie prawa wieczystego w prawo własnościowe musi być odpłatne – przypomniał Soboń.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczenia należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wniesienie jednorazowej opłaty będzie umożliwiało skorzystanie z bonifikaty, która może wynieść nawet 60 proc. wysokości jednorazowej opłaty.

Więcej o użytkowaniu wieczystym: Użytkownik wieczysty już od stycznia będzie właścicielem ziemi. Wchodzi w życie rewolucyjna ustawa

Tak wysoka ulga będzie jednak dotyczyła wyłącznie nieruchomości zlokalizowanych na gruntach Skarbu Państwa. Samorządy samodzielnie będą podejmowały decyzje o wysokości obniżki.

Spośród 2,5 mln mieszkań i domów, które dziś są w użytkowaniu wieczystym, przeważająca większość (2 mln) znajduje się na gruntach samorządowych. Zaledwie ok. 500 tys. znajduje się na gruntach Skarbu Państwa, więc grono osób, które po 1 stycznia będą mogły skorzystać z bonifikaty, jest znacząco ograniczone.

Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie


 

Przekształcenie – kwestie praktyczne

Jak przypomina PAP, podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie stanowić zaświadczenie potwierdzające przekształcenie, które właściwy organ przekaże do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej w terminie 14 dni od wydania.

Sąd dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę w księgach wieczystych. Obowiązek wniesienia opłaty obciąża każdorazowo właściciela nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie o opłatę, przez okres pozostały do wnoszenia tej opłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

mieszkanie, nieruchomości, własność
Czytaj także
Polecane galerie
Gienio
2018-10-13 21:13
1/ to ostatni, brakujący krok do wprowadzenia powszechnego podatku katastralnego (jak się Polcy i Palacy przekonają czym jest kataster, to dopiero się zdziwią); 2/ w opłacie za użytkowanie wieczyste słabiej uposażeni mogli uzyskać bonifikatę redukującą opłatę O POŁOWĘ, od 1 stycznia nie będzie już opłaty za wieczyste a opłata przekształceniowa a od tej opłaty bonifikat dla słabozarabiających nie przewiduje się ...
polak
2018-10-12 16:54
SKOK NA KASE OBYWATELA.
prawda dla narodu
2018-10-12 16:44
a z czego się cieszycie ludzie? z czego? - i pod tym pozorem spokojnie wprowadzą podatek katastralny i zapłacicie!!!! - ilu z was to wytrzyma? i jak długo? Co za misterny plan!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (9)