Trwa ładowanie...
bDTzhUDF

Notowania

Mieszkania – Wszystkie wiadomości

377
17.04.2021 15:20

MIESZKANIA
 / 
Nowe bloki bez parkingów? "Chyba tego nie chcemy"

W Warszawie powstaje 11-piętrowy blok bez miejsc parkingowych. Urzędnicy powołują się na trendy z Zachodu, a okoliczni mieszkańcy roztaczają wizję wojny o wolne miejsca postojowe. Czy stolica zapoczątkuje nowy trend w miastach?

8
16.04.2021 11:46

MIESZKANIA
 / 
Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Patologie na rynku nieruchomości. Niektórzy nieuczciwi deweloperzy stosują sztuczki i łapią na nie klientów. - To prawda, niektórzy stosują rozwiązania albo śmieszne, albo karygodne. Jeżeli deweloperzy budują i oddają do użytkowania, jak w zeszłym roku, 143 tys. mieszkań, i takich przypadków zdarza się kilka, to ja bym powiedział, że w każdej branży jakieś zwariowane pomysły się trafiają - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Jeżeli chodzi o te nietrafione pomysły, one pojawiają się w naprawdę niewielkim procencie. Natomiast każdy ma prawo wyboru. Nie jest, jak było w latach 70. czy 80., że prezes spółdzielni dawał klucze i albo bierzesz, albo przez następnych 25 lat nie zapiszesz się do kolejki. Klienci powinni decydować, który projekt jest dobry, a który zły. Jestem przekonany, że tak jest. Nie lekceważę problemu, jako związek edukujemy deweloperów, by budowali zgodnie z zasadami i poszanowaniem klientów - dodał.

23
15.04.2021 12:48

MIESZKANIA
 / 
Mieszkania drożeją, mimo pandemii. O co chodzi? Ekspert wyjaśnia

Na początku pandemii część ekspertów wskazywała na możliwe spadki cen mieszkań. To się nie wydarzyło, ceny nawet wzrosły. Dlaczego? - Odwołam się do rynku. Są trzy powody wzrostów cen: mniej gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, zwiększone zainteresowanie kupnem, a także wzrost kosztów budowy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Dodatkowo coraz bardziej skomplikowany proces administracyjny uzyskiwania pozwoleń ogranicza liczbę mieszkań wprowadzanych na rynek. A klienci, którzy mają 0 proc. na lokatach, wyciągają pieniądze i inwestują w mieszkania. To najbardziej stabilna inwestycja - dodał.

28
15.04.2021 11:26

MIESZKANIA
 / 
Będzie drożej, wbrew słowom prezesa UOKiK. Ceny mieszkań wzrosną

Powstaje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezes UOKiK zapewnia, że ceny mieszkań nie pójdą w górę, ale branża jest zupełnie innego zdania. Koszt składki na fundusz zostanie przeniesiony na klientów. - Prezes UOKiK przyznał, że deweloperzy w dużej mierze finansują budowę mieszkań z wpłat klientów. Jeżeli tak się dzieje, to znaczy, że klienci poniosą te koszty, a nie deweloperzy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Druga kwestia jest taka, że co roku wzrastają koszty budowy i obsługi tego procesu. I te ceny będą zwiększone i to nie o 2 proc., jak mówi UOKiK, a 4-5 proc., dlatego iż banki powiedziały, że obsługa rachunków powierniczych będzie nakładała na nie bardzo dużo obowiązków. Bodźce do wzrostów cen mieszkań idą z wielu kierunków - dodał.

11
15.04.2021 8:12

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Nowa ustawa deweloperska. Mieszkania będą jeszcze droższe?

Dziś w programie pytamy o nową ustawę deweloperską i zmiany na rynku mieszkaniowym. Gościem będzie Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i przewodniczący rady nadzorczej Dom Development. Zapraszamy od 9.15.

bDTzhUDH
98
14.04.2021 18:57

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Ceny mieszkań w największych miastach będą rosły. Kupować z drugiej ręki czy od dewelopera?

Wstrzymywanie się z zakupem mieszkania, licząc na niższe ceny, to raczej nie jest dobra strategia. Prognozy na kolejne sześć miesięcy wskazują, że będzie drożej. W poszczególnych miastach wygląda to inaczej, ale co do zasady większe podwyżki będą dotyczyć mieszkań z drugiej ręki.

102
14.04.2021 14:20

NIERUCHOMOŚCI
 / 
O takich cenach w Warszawie można tylko pomarzyć. Oto najtańsze miasta w Polsce

W Warszawie czy Krakowie coraz trudniej kupić lokum w cenie poniżej 10 tys. za metr kwadratowy. Są jednak miasta, w których średnie ceny nie przekraczają nawet 3 tys. zł. Mieszkaniec Bytomia czy Zabrza zwykle szybciej też zarobi na swoje cztery kąty niż warszawiak.

39
14.04.2021 13:33

MIESZKANIA
 / 
Osiedle dla lokatorów bez dzieci. "To taki eksperyment"

Mieszkania tylko dla bezdzietnych lub singli - taka polityka mieszkaniowa przyświeca inwestorowi, który chce postawić osiedle na Śląsku. Będą to lokale na wynajem. "Można powiedzieć, że to taki eksperyment. Zobaczymy, czy się sprawdzi" - komentuje Piotr Pyrtek, architekt.

112
13.04.2021 6:40

MIESZKANIA
 / 
Boom na mieszkania. W cenie są małe dwupokojowe

Polacy szukają mieszkań. W ostatnich miesiącach ruch na rynku wzrósł. Dwupokojowe wyprzedają się na pniu.

bDTzhUDN
17
12.04.2021 9:27

REMONTY
 / 
Remonty w pandemii. Jest drożej z każdym miesiącem

W ostatnich 12 miesiącach pandemii Polacy ruszyli z pracami remontowymi. Ceny materiałów wzrosły, ale więcej też płacimy za tzw. robociznę.

49
10.04.2021 15:34

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Co wpływa na cenę mieszkania? Nie tylko lokalizacja. Zobacz, na co zwrócić uwagę

Trzy rzeczy mają decydujący wpływ na wartości nieruchomości: to lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – mawiał nieżyjący już brytyjski potentat nieruchomościowy Harold Samuel. To prawda, ale niecałkowita. Czynników, które należy uwzględnić w wycenie, jest więcej. Istotną kwestią jest także np. piętro i ciśnienie wody.

139
10.04.2021 10:01

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Osiedle tylko dla dorosłych. Dzieci tam nie będzie

Na Śląsku ma powstać osiedle dla bezdzietnych par i dorosłych singli. Inwestor przyjmuje model biznesowy, w którym zakłada, że na osiedlu nie będą mieszkały żadne dzieci.

13
08.04.2021 16:22

BUDOWNICTWO
 / 
Mieszkanie w Nowym Ładzie. Premier zapewnia, że wyciągnie lekcje z błędów

W programie mieszkaniowym będziemy starać się wyciągnąć lekcje z błędów, z potknięć, z pomyłek naszych, naszych poprzedników – powiedział premier Mateusz Morawiecki. To jego jedyny komentarz do pytania o to, co Nowy Polski Ład przewiduje dla osób kupujących mieszkanie.

bDTzhUDO
26
08.04.2021 13:05

GOSPODARKA
 / 
Ceny mieszkań. Ile metrów kupimy za przeciętną pensję?

Tani kredyt sprawia, że kupno mieszkania na wynajem wciąż może być bardziej opłacalne niż inne, bezpieczne inwestycyje. Natomiast zła wiadomość dla wszystkich marzących o własnym lokum jest taka, że za przeciętne wynagrodzenie można kupić coraz mniej - w Warszawie już niecałe 0,7 m. kw. mieszkania.

116
08.04.2021 7:10

MIESZKANIA
 / 
Nowy Ład. PiS chce rozwiązać problem mieszkań

Kredyt mieszkaniowy z dofinansowaniem wkładu własnego - to, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nowy pomysł PiS na rozwiązanie problemów mieszkaniowych młodych Polaków.

24
07.04.2021 17:36

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Popyt na kredyty mieszkaniowe "odpalił". Najwięcej wniosków od dekady

W marcu, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 36,8 proc. w porównaniu z marcem 2020 roku. Liczba wniosków była najwyższa od dekady. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 6 proc. do 315,5 tys. zł.

31
07.04.2021 17:33

ZAGRANICA
 / 
Oszukiwał Polaków w Holandii. Stracili tysiące euro

Pośrednik wynajmujący Polakom mieszkania w Holandii wyłudził od nich tysiące euro, naliczał nienależny mu czynsz. Sprawą już zajmuje się policja, pośrednik zaprzecza: "sami chcieli".

95
06.04.2021 7:42

DZIAŁKI BUDOWLANE
 / 
Boom na domy i działki budowlane. Takiego zainteresowania jeszcze nie było

Mimo pandemii sprzedaż hipotek jest wysoka. Polacy inwestują w nieruchomości. Zmienił się jednak trend. Dziś częściej szukamy działki budowlanej lub domu zamiast mieszkania.