Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

W końcu to obliczono. Na pracy zdalnej oszczędzamy prawie godzinę dziennie

24
Podziel się:

Praca zdalna w Polsce pozwala pracownikowi oszczędzić średnio 54 minuty dziennie - obliczyli ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jest to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw – to 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA.

W końcu to obliczono. Na pracy zdalnej oszczędzamy prawie godzinę dziennie
Praca zdalna w Polsce pozwala pracownikowi oszczędzić średnio 54 minuty dziennie (Pexels, olia danilevich)

"Ogółem średnio 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych z pracą (podstawową lub drugim etatem). Pozostałe dwie kategorie to różnego rodzaju odpoczynek, na który spożytkowane zostaje średnio 34 proc. zaoszczędzonego czasu, i obowiązki opiekuńcze (11 proc. czasu średnio)" - czytamy w najnowszym Tygodniu Gospodarczym.W Polsce te 54 minuty dziennie pracownicy przeznaczają na odpoczynek w 36 proc., jakąś formę pracy w 34 proc., a na obowiązki opiekuńcze w 16 proc.

Badacze szacują, że wyrażona w pieniądzu osobista korzyść z pracy zdalnej wynosi ok. 2,2 proc. dochodu rozporządzalnego pracownika, przy uśrednieniu ilości oszczędzanego czasu do 72 minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzydziestoczteroosobowe klasy, praca na kilka zmian. Wiceszef ZNP: dramat w szkołach

"Zatem w przypadku Polski taka korzyść, po uwzględnieniu mniejszej ilości zaoszczędzonego czasu, wynosiłaby 1,65 proc. dochodu pracownika" - napisano w raporcie.

W momencie zbierania danych (w latach 2021-2022) respondenci średnio 1,7 dnia w tygodniu pracowali z domu.

Praca zdalna a koszty pracownika

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu pracy, która wprowadzi do kodeksu definicję pracy zdalnej. Praca zdalna będzie możliwa w formie całkowicie zdalnej, hybrydowej, jak i okazjonalnej. Nowelizacja określa także, kto i na jakich zasadach będzie mógł wystąpić o pracę w takiej formie.

Według związków zawodowych nowelizacja kodeksu pracy jest potrzebna, jednakże wymaga poprawek. Ustalanie zasad pracy zdalnej powinno odbywać się w porozumieniu ze związkami zawodowymi na poziomie zakładowym lub ogólnopolskim. Koszty pracy zdalnej powinny być jasno określone, a wprowadzenie katalogu kosztów mogłoby pomóc uniknąć nadużyć.

Jak zauważa Paweł Śmigielski z OPZZ, projekt wymienia tylko część kosztów, które będą się wiązały z pracą zdalną, tj. koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Według niego brakuje wprost wskazanych w treści projektu innych kosztów, za które pracownik wykonujący pracę zdalną powinien otrzymać od pracodawcy rekompensatę. Wymienia między innymi media takie jak ogrzewanie, wodę, czy wywóz śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
gigi
rok temu
To prawda, nie musze rano się zrywać by przez prawie godzinę jechać do pracy. W tym czasie przygotuje śniadanie, włączę roombę i trochę w domu ogarnę. Dla mnie zdalna praca to wygoda
wiemlepiej
rok temu
nie myj sie, jedz obiad na kolacje to i druga godzinka bedzie.... szczurzy świat:(
Gal anonim
rok temu
Popatrz na to z innej strony. Nie potrzebujesz ubrań do pracy, samochodu , nie korzystasz z komunikacji itd. Niby fajnie ale. Stracą pracę produkujący ubrania, kosmetyki czy przemysł samochodowy i wiele innych. Czy o to nam chodzi ? Dodam jeszcze , że nie mamy żadnych ruchów, co ze zdrowiem ??
Adam
rok temu
Praca zdalna da takie efekty jak zdalne nauczanie. Kwestia czasu a wydajność spadnie. W międzyczasie można wyjść z psem ugotować obiad, pranie zrobić i posprzątać.
blob
rok temu
Ja do biura juz nie wracam. Dzieki pracy zdalnej moge poswieciec wiecej czasu rodzinie. I nie musze spedzac 2 godzin stania w korku. Jak mi firma kaze wrocic do biura to zmienie firme poprostu na firme ktora pozwala mi przyjechac do niura jak tego chce a nie taka ktora ode mnie tego wymaga.
...
Następna strona