Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty zyskał trochę czasu. Ta data będzie ważna dla polskiej waluty

3
Podziel się:

W poniedziałek złoty dalej odrabia straty i jest już notowany w okolicach 4,53 za euro. Dwa tygodnie temu był prawie 15 grodzy droższy i najsłabszy od 12 lat. Wsparciem było m. in. przełożenie posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych na 11 maja. Jednak to wcale nie ta data będzie najważniejsza dla polskiej waluty.

Kursy walut. Złoty zyskał trochę czasu. Ta data będzie ważna dla polskiej waluty
Kursy walut. Złoty dalej odrabia straty i jest już notowany w okolicach 4,53 za euro. (Adobe Stock)

Jeszcze kilka dni temu spodziewano się, że w tym tygodniu może zapaść nieprzychylny dla polskich banków wyrok Sądu Najwyższego, zmuszający je do sprzedaży złotego. Jednak posiedzenie Izby Cywilnej SN zostało przełożone z 13 kwietnia na 11 maja z powodu restrykcji pandemicznych oraz wyczekiwania wyroku TSUE w sprawie kredytów, który planowany jest na 29 kwietnia. To odroczenie pomaga złotemu.

Oczywiście nie oznacza to, że zniknęły wszelkie ryzyka. Choćby trzecia fala COVID-19 będzie dalej straszyć złotego w kolejnych tygodniach. A decyzje sądowe w sprawie kredytów frankowych pozostają sprawą otwartą.

- Można jedynie przyjąć, że wyrok TSUE 29 kwietnia stanie się szablonem dla Sądu Najwyższego i ta data może być najważniejsza dla złotego – ocenia Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers.

Zobacz także: "PiS nie myśli o gospodarce, a o wyborach". Belka mocno o "Nowym Ładzie"

Zdaniem ekonomisty, w kolejnych dniach złoty może dalej się umacniać i zmierzać w kierunku 4,50. Szczególnie że piątkowa konferencja prezesa NBP dama Glapińskiego, jeżeli nie pomogła, to chociaż nie zaszkodziła złotemu.

Adam Glapiński przyznał, że bankowi centralnemu udało się osiągnąć zamierzony cel i sprowadzić złotego do "strefy komfortu”. Bank może dalej interweniować, jednak nie dąży do określonego poziomu kursu.

Z jednej strony NBP niezmiennie będzie krzywym okiem parzył na zbyt szybkie umocnienie złotego, z drugiej strony słowa Glapińskiego sugerują, że bank centralny nie chce słabego złotego za wszelką cenę i dynamiczne osłabienie na wzór tego z poprzedniego miesiąca także nie jest pożądane, ocenia ekonomista TMS Brokers.

Kurs złotego wobec euro w ciągu ostatniego miesiąca:

wykres dla: EURPLN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
trader
3 lata temu
eur i pln powinno sie sobie rownac. wtedy gospodarka wystrzeli!
noooDebl
3 lata temu
osiągnął strefę komfortu, ale nie dązy do określonego poziomu kursu
andy
3 lata temu
czyli jak zwykle nie ma madrych