Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy umowy sprzed 1 grudnia będą wolne od podatku?

0
Podziel się:

Komisja sejmowa zarekomenduje Sejmowi przyjęcie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o PIT, która zwalnia z podatku od dochodów z oszczędności dochody uzyskane na podstawie umów na czas oznaczony zawartych przed 1 grudnia.

Sejm uchwalił wcześniej, że zwolnione miałyby być dochody z umów zawartych przed dniem opublikowania ustawy, co musi nastąpić przed końcem listopada.

We wtorek Komisja Finansów Publicznych opiniowała 9 senackich poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)
. Pozytywnie zarekomendowała 8 poprawek.

Ostateczną decyzję w sprawie poprawek Senatu, Sejm podejmie w środę.

Komisja poparła również, w celu uszczelnienia systemu podatkowego, poprawkę Senatu zmierzającą do objęcia opodatkowaniem dochodów ze środków pieniężnych zgromadzonych przez podatnika w przypadku, gdy umowa zawarta przed 1 grudnia 2001 przewiduje możliwość wypłaty całości lub część kapitału, w tym skapitalizowanych odsetek w trakcie trwania umowy, a podatnik z tej możliwości skorzystał.

Zwolnienie od podatku obejmowałoby, zgodnie ze stanowiskiem komisji i Senatu, również zyski z obligacji nabytych przed 1 grudnia 2001 roku.

Burzliwą dyskusję wśród posłów wzbudziła kwestia konstytucyjności przepisów proponowanych przez Senat.

Według wiceminister Ireny Ożóg i prawników przepisy nowelizacji nie stoją w sprzeczności z linią orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, według której każdy podatnik powinien być zapoznany ze zmianami w podatkach osobistych najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego w którym będą one obowiązywać.

'Zgodnie z art. 4 ustawy z 20 lipca 200 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych ustawy zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. W tym zakresie nie ma tu naruszeń, gdyż ustawa podatkowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2002 roku, a opodatkowanie zysków kapitałowych od 1 marca 2002 roku' - powiedziała Ożóg.

Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a jeśli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie ustawy, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia.

'Spór dotyczy sytuacji stanów faktycznych, do których ta ustawa będzie miała zastosowanie po pierwszym marca 2002. (...) Vacatio legis nie dotyczy terminu zawarcia umowy, która wywołuje skutki podatkowe' - powiedziała Ożóg na posiedzeniu komisji.

'Jeśli jednak przyjmiemy w uproszczeniu, że umowa z bankiem jest aktem normatywnym, to w uzasadnionych przypadkach, a takim przypadkiem jest niewątpliwie dramatyczna sytuacja finansów publicznych, akt normatywny może wejść w życie z dniem ogłoszenia' - dodała.

Vacatio legis to okres między dniem opublikowaniu aktu prawnego a dniem jego wejścia w życie.

Pozostałe poprawki Senatu, które komisja poprawiła, miały charakter porządkujący, precyzujący lub dostosowujący przepisy ustawy podatkowej do zapisów w Prawie spółdzielczym.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamraża na dwa lata progi podatkowe i wprowadza podatek od dochodów z oszczędności. Rząd szacuje, że dzięki nowelizacji ustawy PIT do budżetu w 2002 roku trafić ponad 4 mld zł dodatkowych wpływów z tego podatku.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)