Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bukiel: oczekujemy poparcia w staraniach o pakt przewidujący wzrost wynagrodzeń

0
Podziel się:

Szef OZZL Krzysztof Bukiel tuż przed
wtorkowym spotkaniem z prezydentem podkreślił, że oczekuje, iż
poprze on lekarzy "w staraniach o pakt, który będzie przewidywał
wzrost wynagrodzeń lekarskich w ciągu dwóch lat jako element
reformy systemu opieki zdrowotnej".

Szef OZZL Krzysztof Bukiel tuż przed wtorkowym spotkaniem z prezydentem podkreślił, że oczekuje, iż poprze on lekarzy "w staraniach o pakt, który będzie przewidywał wzrost wynagrodzeń lekarskich w ciągu dwóch lat jako element reformy systemu opieki zdrowotnej".

Spotkanie ma się rozpocząć o godzinie 16. Półtorej godziny później prezydent ma przyjąć delegację "Solidarności" służby zdrowia, a po spotkaniach przewidziany jest briefing dla mediów.

Z kolei wiceprzewodniczący OZZL Zdzisław Szramik zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem, że prezydent może wnieść inicjatywę ustawodawczą, może też być mediatorem w rozmowach z rządem. "Na pewno ważna jest dobra wola i chęć zrobienia czegoś w tej ogromnie ważnej dziedzinie życia społecznego jaką jest służba zdrowia" - dodał.

"Już osiągnęliśmy to, co było naszym głównym zamierzeniem tzn. problem opieki zdrowotnej stał się problemem numer jeden w Polsce" - podkreślił Bukiel, pytany przez dziennikarzy o to, czego się spodziewa po spotkaniu. "Chcielibyśmy teraz, aby problem który już się stał problemem numer jeden, nie był pretekstem do kopania się po kostkach przez polityków, ale do poważnego zajęcia się sprawą" - dodał.

"Będziemy oczekiwać, że jeżeli prezydent nie da się przekonać do naszej koncepcji systemu opieki zdrowotnej opartej na mechanizmach rynkowych, że przynajmniej wesprze nas w działaniach na rzecz podpisania paktu społecznego, którego jednym z elementów ma być zapewnienie dojścia do oczekiwanych płac w ciągu dwóch lat dla lekarzy i innego personelu medycznego" - zapowiedział Bukiel.

Szef OZZL pytany o zapowiedź prezydenta o zawetowaniu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach, stwierdził, że "ta ustawa śmiało może być zawetowana, bo ona i tak nic nie wniesie".

Według niego, "ta ustawa i tak nie jest potrzebna, żeby wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia, ponieważ one już funkcjonują". "Tak na prawdę to, czego nam potrzeba, żeby w pełni zaistniały ubezpieczenia dodatkowe, to określenie do czego ludzie musza dopłacać, czyli co jest w koszyku świadczeń bezpłatnych" - ocenił Bukiel. Zgodnie z jednym z projektów ministerstwa zdrowia, świadczenia dodatkowe, jakie można będzie uzyskać po wykupieniu polisy, to m.in. lepsze warunki świadczeń towarzyszących czy opieki pielęgniarskiej bądź położniczej, a także możliwość korzystania z usług hotelowych dla osób towarzyszących pacjentowi.

Chodzi o projekt przygotowany przez ministerstwo zdrowia, zgodnie z którym świadczenia dodatkowe, jakie można będzie uzyskać po wykupieniu polisy, to m.in. lepsze warunki świadczeń towarzyszących czy opieki pielęgniarskiej bądź położniczej, a także możliwość korzystania z usług hotelowych dla osób towarzyszących pacjentowi.

Po spotkaniu prezydenta z członkami zarządu Krajowego OZZL, zaplanowano także spotkanie głowy państwa z przedstawicielami sekcji branżowej "Solidarności".

OZZL proponuje podpisania układu zbiorowego, który zagwarantuje rządowi dwa lata spokoju, potrzebnego do reformowania systemu, a lekarzom zapewni stopniowy wzrost wynagrodzeń. OZZL chce także zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń oraz współpłacenia przez pacjentów.(PAP)

js/ bpi/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)