Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPP proponuje współpłacenie przez pacjentów za usługi medyczne

0
Podziel się:

Wprowadzenie zasady współpłacenia przez
pacjentów za niektóre usługi medyczne, ulgi podatkowe za ponoszone
koszty leczenia, a także system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych
- to zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) sposoby na
uzdrowienie polskiej służby zdrowia.

*Wprowadzenie zasady współpłacenia przez pacjentów za niektóre usługi medyczne, ulgi podatkowe za ponoszone koszty leczenia, a także system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych - to zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) sposoby na uzdrowienie polskiej służby zdrowia. *

KPP przedstawiła swoje propozycje na konferencji prasowej w środę w Warszawie.

Według danych KPP, w 2005 r. wartość kontraktów dla niepublicznych szpitali i przychodni wynosiła 46 mln zł. Konfederacja twierdzi, że w 2006 r. ta kwota wyniesie 37 mln zł.

Konfederacja ocenia, że niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej są dyskryminowane w procesie kontraktowania i to jest jeden z głównych problemów służby zdrowia.

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem rzecznika ministra Pawła Trzcińskiego, 80 proc. lekarzy rodzinnych funkcjonuje w niepublicznej służbie zdrowia.

"Z informacji, które uzyskujemy od szefa NFZ wynika, że nie może być mowy o dyskryminacji" - podkreślił Trzciński w rozmowie z PAP. Dodał, że niepubliczne zoz-y są uprzywilejowane, bo "mogą świadczyć usługi odpłatnie, a publiczne zakłady nie mają takiej możliwości".

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller w kwietniu poinformował, że w 2005 roku prawie 20 proc. publicznych środków trafiło do sektora prywatnego w ochronie zdrowia.

KPP przekonywała w środę, że zadłużone publiczne zoz-y, które uzyskują status spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z większościowym lub 100-procentowym udziałem samorządu lokalnego zaczynają z czasem wypracowywać zyski. Jak mówił szef Konfederacji Andrzej Malinowski, dzieje się tak dlatego, że przekształcone zoz- y funkcjonują jak przedsiębiorstwa i traktują pacjenta jak klienta.

Malinowski poinformował, że KPP powołała korporację "Zdrowie Polskie", której celem jest lobbowanie na rzecz rozwiązań proponowanych przez Konfederację.

KPP jest organizacją niezależną i niedochodową. Skupia związki i federacje pracodawców. 82 proc. firm zrzeszonych w Konfederacji reprezentuje sektor prywatny. (PAP)

ktt/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)