Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NRL krytycznie o pakiecie ustaw otwierającym reformę służby zdrowia

0
Podziel się:

Naczelna Rada Lekarska krytykuje trzy
projekty ustaw przedstawionych przez rząd PO w ramach pakietu
otwierającego reformę systemu ochrony zdrowia. Rada apeluje
jednocześnie do marszałka Sejmu o niepodejmowanie dalszych prac
nad tymi ustawami.

Naczelna Rada Lekarska krytykuje trzy projekty ustaw przedstawionych przez rząd PO w ramach pakietu otwierającego reformę systemu ochrony zdrowia. Rada apeluje jednocześnie do marszałka Sejmu o niepodejmowanie dalszych prac nad tymi ustawami.

O stanowisku Rady poinformował w piątek PAP jej rzecznik Tomasz Korkosz. Chodzi o ustawy: o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego, dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych oraz prawach pacjenta.

NRL "z dezaprobatą" przyjmuje, że nie przechodzą one przez rządowy proces legislacyjny, poprzedzony konsultacjami. Zdaniem Rady, w znaczny sposób ogranicza to możliwość wpływania na ich ostateczny kształt instytucjom państwowym oraz zainteresowanym organizacjom i obywatelom. Może to w efekcie doprowadzić do uchwalenia kontrowersyjnych ustaw.

Rada podkreśla, że określenie czytelnych zasad przekształceń własnościowych publicznych placówek opieki zdrowotnej jest od wielu lat postulatem samorządu lekarskiego. Jednocześnie zaznacza, że warunkami przekształceń są systemowe rozwiązania problemu zadłużenia oraz zapewnienie finansowania.

NRL zwraca również uwagę na brak regulacji dotyczących definicji różnego rodzaju zoz-ów, spraw związanych ze szczególnymi problemami zatrudnienia, prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej oraz zakazu reklamy.

Rada podkreśla, że także stworzenie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest od wielu lat postulatem samorządu lekarskiego. Jednak, aby uniknąć chaosu i społecznych konfliktów, przed wprowadzeniem dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych niezbędne jest precyzyjne określenie "koszyków" świadczeń: gwarantowanych, częściowo gwarantowanych i niegwarantowanych, określenie gwarantowanych warunków ich udzielania oraz wprowadzenie czytelnych zasad korzystania z tych świadczeń.

Zdaniem NRL, pojawiają się także wątpliwości co do rodzajów ryzyka, od których obywatele mieliby się dodatkowo ubezpieczać. Ponadto projekt nie opisuje gwarancji państwa w stosunku do zakresu i warunków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z kolei po analizie projektu ustawy o prawach pacjenta NRL stwierdza, że wbrew uzasadnieniu nie jest on kompletnym zbiorem praw pacjenta, a sposób ich przedstawienia jest chaotyczny. Według Rady, pominięto m.in. prawa związane z udziałem w eksperymentach medycznych i z przeszczepianiem narządów. "Najbardziej uderzające jest pominięcie praw ubezpieczonych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i całkowicie chybiony byłby argument, że te prawa są zagwarantowane w innej ustawie. Wszystkie prawa wymienione w projekcie są zawarte w innych aktach prawnych i powody dla wybiórczego ich traktowania są niezrozumiałe" - twierdzi NRL.

Krytykowane projekty ustaw minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła w styczniu, jako pakiet otwierający reformę zdrowia. W celu przyspieszenia prac rząd postanowił, aby trafiły one do Sejmu jako projekty poselskie. Obecnie są one przedmiotem prac zespołów konsultacyjnych powołanych podczas "białego szczytu" - styczniowej debaty poświęconej problemom służby zdrowia. (PAP)

pro/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)