Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o pseudokibicach i obserwatorach w Gruzji

0
Podziel się:

Wnioskiem do prezydenta w sprawie użycia
obserwatorów, którzy będą monitorować wycofanie się rosyjskich
żołnierzy z Gruzji oraz projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez
masowych zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu.

Wnioskiem do prezydenta w sprawie użycia obserwatorów, którzy będą monitorować wycofanie się rosyjskich żołnierzy z Gruzji oraz projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu.

Wniosek Rady Ministrów do prezydenta ma dotyczyć użycia "Grupy Obserwatorów Sił Zbrojnych RP w składzie Polskiego Zespołu Obserwacyjnego w Misji Monitorującej Unii Europejskiej w Gruzji".

Ich zadaniem ma być monitorowanie pełnego wycofania rosyjskich żołnierzy z gruzińskiego terytorium na pozycje sprzed wybuchu konfliktu 7 sierpnia. Powinno to nastąpić do 10 października, zgodnie z porozumieniem między prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym a prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił w połowie września w Brukseli, że Polska jest gotowa skierować do misji 30 ekspertów: 10 policjantów i 20 wojskowych. "To jest 15 procent całej misji, czyli moim zdaniem dużo, więcej niż nasz udział w ludności UE" - ocenił wówczas.

Rząd będzie też zajmował się projektem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jej główne założenia to m.in. zakazanie pseudokibicom udziału w sportowych imprezach nawet przez sześć lat, zakaz maskowania twarzy, wnoszenia na mecze alkoholu oraz obowiązkowy monitoring stadionów.

"Powtarzamy wariant brytyjski - zakaz stadionowy w tym rozumieniu wygląda tak: zero anonimowości, nie można wejść na stadion jeżeli służby ochrony nie znają nazwiska osoby, która nabywa bilet i wchodzi na stadion, osoby, które mają zakaz stadionowy są rejestrowane w specjalnym programie i w godzinie rozpoczęcia meczu muszą zameldować się w komisariacie wskazanym decyzją sądu i przez dwie godziny tam przebywać" - mówił w zeszłym tygodniu szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Rząd zajmie się również m.in. projektami zmian w ustawach o: indywidualnych kontach emerytalnych, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o organizacji rynku rybnego, o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Rada Ministrów będzie też pracować nad zmianami w Kodeksie spółek handlowych oraz ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)
zakłada likwidację od 1 stycznia 2009 roku ulgi meldunkowej. Pozwala ona uniknąć obowiązku zapłaty podatku w przypadku sprzedaży mieszkania, jeżeli właściciel był w nim zameldowany co najmniej 12 miesięcy.

Jednocześnie resort finansów chce przywrócić zwolnienie, które obowiązywało do końca 2006 r. Projekt przewiduje, że sprzedający nieruchomości nie zapłacą podatku, jeżeli w ciągu 2 lat przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą przykładowo na zakup innego mieszkania czy budowę domu.

Ponadto resort finansów chce w 2009 r. zmienić nieco zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W korekcie zeznania podatkowego będzie można wskazać konkretną organizację, na której konto chcemy przeznaczyć pieniądze. Jednak - aby trafiły one do beneficjenta - korektę trzeba będzie złożyć najpóźniej do końca czerwca. Obecnie można przekazać 1 proc. podatku tylko w deklaracji podatkowej.

Z uwagi na nieobecność w kraju ministra rolnictwa Jacka Sawickiego rząd kolejny raz nie zajmie nowelizacją przepisów o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

W zeszłym tygodniu projekt został zdjęty z porządku obrad rządu z powodu nieobecności ministra rolnictwa.

Projekt zakłada zróżnicowanie składki na ubezpieczenie rolników posiadających powyżej 50 hektarów ziemi. Najniższa składka na KRUS wynosi obecnie (i to się nie zmieni) 63,6 zł miesięcznie (dla gospodarstw poniżej 50 ha), najwyższa (gospodarstwa pow. 300 ha) ma wynosić 305 zł miesięcznie.

Proponowana reforma wzbudza dyskusję; wielu ekspertów uważa, że reforma jest niedostateczna. (PAP)

stk/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)