Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia rozpocznie prace nad siedmioma ustawami PO

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia
rozpocznie pracę nad projektami ustaw dotyczącymi ochrony zdrowia,
które Sejm skierował do niej w ubiegłym tygodniu - poinformował w
środę PAP przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia rozpocznie pracę nad projektami ustaw dotyczącymi ochrony zdrowia, które Sejm skierował do niej w ubiegłym tygodniu - poinformował w środę PAP przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

Projekty przewidują m.in. wprowadzenie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń na świadczenia medyczne, możliwość przekształcania zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz stworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Posiedzenie komisji zdrowia zaplanowano na środę. Posłowie mają ustalić tryb prac nad siedmioma projektami ustaw przygotowanymi przez resort zdrowia. Zostały one złożone w Sejmie przez posłów PO. Według minister zdrowia Ewy Kopacz, ustawy są fundamentem reformy służby zdrowia.

Ustawa o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych stwarza dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń - komplementarne i suplementarne. Pacjent będzie płacił obowiązkową składkę do Narodowego Funduszu Zdrowia, a jednocześnie będzie mógł wykupić dodatkową polisę.

Projekt przewiduje, że dzięki ubezpieczeniu suplementarnemu będzie można m.in. być operowanym w wybranym przez siebie terminie czy mieć zagwarantowany pokój o wyższym standardzie. Pacjent będzie mógł także wybrać lekarza, który będzie go leczył, dodatkową opiekę pielęgniarską, pokryć koszty świadczeń nie tylko szpitalnych, ale również badań diagnostycznych czy leczenia stomatologicznego lub wizyt u specjalisty.

Ubezpieczenie komplementarne ma być znacznie tańsze. Pacjent uzyska prawo do pokrycia kosztów tych świadczeń, które nie będą gwarantowane ze środków publicznych lub tylko częściowo będą refundowane przez NFZ. Oznacza to m.in., że będzie mógł mieć wykonane świadczenie medyczne inną metodą niż ta, która jest opłacana przez Fundusz. Szczegóły dotyczące tej polisy będą znane po zakończeniu prac nad koszykiem świadczeń gwarantowanych. Część kosztów ubezpieczenia będzie mógł pokryć pracodawca w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Z kolei projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej stwarza możliwość przekształcana zoz-ów w spółki prawa handlowego, z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółkę akcyjną (do tej pory było to możliwe, ale dopiero po likwidacji placówki). W przypadku zakładów należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, po przekształceniu 51 proc. kapitału zakładowego należy się właśnie tym podmiotom. W przypadku uczelni medycznej - 75 proc. należy się jej organowi założycielskiemu.

Ustawa o prawach pacjenta przewiduje powstanie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. Obok oczywistych praw do udzielenia pacjentom świadczenia w stanie nagłego zagrożenia zdrowia czy porodu, w projekcie zapisano prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonego do nich dostępu - do "rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń".

Natomiast ustawa o szczególnych uprawnieniach pracowników medycznych zawiera m.in. propozycję wydłużenia czasu pracy osób zatrudnionych w zoz-ach z 5 godzin na dobę do 7 godzin i 35 minut na dobę w pięciodniowym tygodniu pracy. Natomiast maksymalna długość czasu pracy obejmującego także dyżur medyczny wynosiłaby 24 godziny. Według projektu, w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11 godzinnego odpoczynku dobowego, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze. (PAP)

pro/ wkr/ gma/

zdrowie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)