Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wszyscy przeciw Kaddafiemu. "Stracił kontrolę"

0
Podziel się:

Od libijskiego dyktatora odwrócił się nawet największy sojusznik w Europie.

Wszyscy przeciw Kaddafiemu. "Stracił kontrolę"
(PAP/EPA)

Od libijskiego dyktatora odwrócił się nawet Silvio Berlusconi, największy sojusznik w Europie. *Za _ jak najszybszym _ nałożeniem _ ostrych sankcji międzynarodowych _ na reżim w Libii opowiedzieli się kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. *

Niemiecka kanclerz i brytyjski premier ocenili, że _ Rada Bezpieczeństwa ONZ jak najszybciej powinna nałożyć ostre sankcje na reżim w Trypolisie _ - poinformował rzecznik Merkel, Christoph Steegmans. Jak dodał, politycy opowiedzieli się również za sankcjami ze strony Unii Europejskiej.

Wczoraj RB ONZ osiągnęła porozumienie w sprawie nałożenia sankcji wobec Libii i jeszcze w ten weekend (prawdopodobnie w sobotę) ma podjąć konkretne kroki przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego. Rada chce m.in. nałożyć embargo na dostawy broni do Libii i zamrozić bankowe konta Kaddafiego i jego rodziny.

Będą sankcje dla Libii. Zobacz materiał Euronews:

Rezolucja ma doprowadzić do położenia kresu przemocy w Libii, a także otworzyć drogę do osądzenia i ukarania odpowiedzialnych za zbrodnie w tym kraju.

W poniedziałek w Waszyngtonie spotkają się sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i prezydent USA Barack Obama w celu omówienia sytuacji w Libii i planu działań społeczności międzynarodowej wobec tego kraju.

Największy sojusznik odwraca się od dykratora

Premier Włoch Silvio Berlusconi powiedział w sobotę, że _ wydaje się, iż faktycznie Muammar Kaddafi nie kontroluje już sytuacji w Libii _. Mówił też o potrzebie zakończenia rozlewu krwi w tym kraju oraz niepewnej przyszłości Afryki Północnej.

Szef włoskiego rządu, uchodzący za największego sojusznika libijskiego przywódcy w Europie, oświadczył w przemówieniu na kongresie partii Republikanie w Rzymie: _ - Jeśli wszyscy będziemy zgodni, to możemy położyć kres rozlewowi krwi i wesprzeć naród libijski _.

Zdaniem Berlusconiego _ przyszłość jest wielką niewiadomą _. _ - W najbliższych miesiącach na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego możemy mieć, na co mamy nadzieję, kraje bardziej wolne i demokratyczne, ale możemy także znaleźć się w odległości kilku kilometrów od niebezpiecznych ośrodków islamskiego integryzmu _ - mówił włoski premier.

Na mocy traktatu o przyjaźni i współpracy włosko-libijskiej, uroczyście podpisanego latem 2008 roku, oba te kraje patrolowały wybrzeże i wody Morza Śródziemnego, co znacznie ograniczało napływ imigrantów z Libii, która długo była punktem nielegalnego przerzutu uciekinierów z Afryki.
_ - Zmienia się scenariusz geopolityczny, a Włochy są w to zaangażowane. Nikt nie mógł przewidzieć tego, co stało się w Libii i tego, co wydarzyło się kilka tygodni wcześniej w Tunezji i Egipcie, nikt też nie może przewidzieć, co się jeszcze wydarzy _ - ocenił Berlusconi i dodał: _ Istnieje ryzyko kryzysu humanitarnego z koniecznością udzielenia pomocy dziesiątkom tysięcy ludzi _.

Włochy zrywają traktat z Trypolisem

**Minister obrony Włoch Ignazio La Russa oświadczył, że włosko-libijski traktat o walce z nielegalną imigracją, zawarty w 2008 roku przez premiera Silvio Berlusconiego i Muammara Kaddafiego, już nie obowiązuje i dlatego Włochom grozi napływ uchodźców. Szef resortu obrony powiedział: _ - Konsekwencją faktu, że traktat Włochy-Libia już nie działa jest to, że my sądzimy, iż bardzo wielu imigrantów może przybyć przez Libię do nas, znacznie więcej, niż miało to miejsce wcześniej _.

Odnosząc się do kryzysu imigracyjnego, jaki według rządu w Rzymie grozi Włochom, minister La Russa oświadczył: _ Słuszne są sankcje i słowa potępienia, ale Europa musi też wziąć na siebie odpowiedzialność za kryzys _.

_ - Nie można sobie wyobrazić tego, że z egoizmu północna Europa pozostawi samą Europę południową, w tym przypadku Włochy, stojące w obliczu kwestii libijskich uciekinierów _ - podkreślił minister obrony.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t132533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;zdobyli;terminal;naftowy;kaddafi;wzywa;do;zabawy,3,0,784643.html) Rebelianci zdobyli terminal naftowy. Kaddafi wzywa do... zabawy W mieście Marsa al-Burajka żołnierze dołączyli do demonstrantów. Przywódca Libii im grozi, ale i apeluje do zwolenników: _ tańczcie i śpiewajcie! _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/eksport;ropy;z;libii;zamarl;brakuje;rak;do;pracy,144,0,784528.html) Eksport ropy z Libii zamarł. Brakuje rąk do pracy Po groźbach Muammara Kaddafiego cena baryłki ropy Brent wzrosła niemal do 120 dolarów, czyli najwyższego poziomu od 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t132376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dyktatorzy;upadaja;przez;kryzys;zaczelo;sie;od;lehman;brothers,207,0,776143.html) Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers Konsekwencją rewolty w Libii może być nie tylko upadek Kaddafiego, ale nawet podział kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t133694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cios;obamy;w;kaddafiego;ludzie;uciekaja;z;libii,209,0,784849.html) Cios Obamy w Kaddafiego. Ludzie uciekają z Libii Waszyngton zamroził aktywa libijskiego dyktatora w USA. Barack Obama wprowadza sankcje wobec Libii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)