Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Frankowicze. UOKiK prowadzi kilkadziesiąt postępowań ws. "małego TSUE"

7
Podziel się:

Banki dostały cios po wyroku TSUE i to wcale nie po tym najgłośniejszym. Wcześniejsze orzeczenie trybunału zakłada, że klienci banków, którzy spłacają kredyt przed czasem, muszą dostać z powrotem proporcjonalnie wyliczone koszty. Nie każdy bank się do tego stosuje, więc UOKiK zajął się sprawą.

UOKiK wszczyna postępowania ws. "małego TSUE". Jeśli banki zastosują się do przepisów, to decyzje karne nie będą zapadały
UOKiK wszczyna postępowania ws. "małego TSUE". Jeśli banki zastosują się do przepisów, to decyzje karne nie będą zapadały (East News)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ok. 30-40 postępowań wobec banków i firm pożyczkowych w sprawie tzw. małego TSUE. Mowa o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września.

Trybunał orzekł, że - przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie - bank musi proporcjonalnie oddać klientom wszystkie koszty, które ponieśli oni w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami. Niektóre instytucje finansowe - jak na przykład Alior Bank czy Pekao - publicznie zadeklarowały dostosowanie do wyroku TSUE.

"Jeśli firmy będą uczciwie rozliczać się z klientami i zwracać im nadpłacone koszty według metody liniowej, to działania UOKiK nie będą konieczne. To nie jest tak istotne, czy tych postępowań będzie 50 czy więcej. Ważne, żeby przedsiębiorstwa, których dotyczy wyrok TSUE, zastosowały się do niego. Mamy sygnały z rynku, że tak się dzieje. Wtedy prowadzone przez nas postępowania nie muszą zakończyć się wydaniem decyzji" - zapewnia cytowany przez PAP prezes UOKiK Marek Niechciał.

Według przedstawicieli UOKiK, wykonanie wrześniowego wyroku TSUE wymaga spełnienia "trzech warunków brzegowych", tj. wprowadzenia stosownych zapisów do nowych umów, zwrotu nadpłaconych opłat i prowizji w przypadku umów w trakcie realizacji oraz pozytywnego rozpatrywania reklamacji związanych z kredytami i pożyczkami, które zostały spłacone przed wyrokiem TSUE.

Zobacz także: Obejrzyj: Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Zuza
4 lata temu
Poznański rzecznik praw konsumenta nie zajmuje się kredytem hipotecznym. Odsyła do rzecznika finansowego. prezes UOKiK swoje a rzecznicy swoje. Wypłatę i tak otrzymają.
Paweł Frydlew...
5 lata temu
Tylko niech wezmą pod uwagę wszystkich konsumentów!!! Również tych którzy będą musieli za to zapłacić że ktoś się pomylił, albo co bardziej prawdopodobne został wprowadzony w błąd.
Polak
5 lata temu
Nie rozumiem dlaczego jest przez banki tak dużo interpretacji małego wyroku UE.po co straszy się by odzyskać część prowizji trzeba udać się do sądu.dlaczego tak nam się utrudnia odzyskanie naszych pieniędzy.wystarzylo by żeby UOKiK wystosował do wszystkich banków o respektowanie wyroku po naszych reklamacjach.dlaczego credit agrcol do dnia dzisiejszego nie spłaca należnych częściowych prowizji i kosztów postępowania. Dlaczego banki tak utrudniają nam życie?.
Borys Borys
5 lata temu
Ludzie nie mają pojęcia co oznacza kredyt frankowy a komentują &&
Gvjggjh
5 lata temu
Karać, karać i jeszcze raz karać banksterke!!!!!!! Musi w Polsce wrócić równowaga pomiędzy klientem a bankaterami!!!!!!