Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KWY
|

Skorzystasz z wakacji, nie dostaniesz kredytu w przyszłości? Oto co mówią o tym same banki

44
Podziel się:

Pomimo ostrzeżeń urzędu stojącego na straży praw konsumentów, że pociągnie on banki do odpowiedzialności, jeśli te będą robić kredytobiorcom pod górkę, narasta obawa o dostępność finansowania w przyszłości. Negatywne emocje wśród kredytobiorców podgrzewają wypowiedzi osób związanych z tym sektorem.

Skorzystasz z wakacji, nie dostaniesz kredytu w przyszłości? Oto co mówią o tym same banki
Zdolność kredytowa Polaków mocno spadła, a popyt na kredyty mieszkaniowe notuje rekordowe spadki (Getty images, Andrzej Rostek)

Rządowe wakacje kredytowe wystartowały w ubiegły piątek. Posiadacze hipotek mieszkaniowych ruszyli do banków z wnioskami o zawieszenie rat (wszystkie najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania można znaleźć TUTAJ).

Klienci obawiają się o relacje z bankami przez wakacje kredytowe

Niektórych powstrzymuje obawa o to, że jeśli skorzystają z ulgi, to banki w przyszłości będą im robiły pod górkę z finansowaniem. Informacja o zawieszeniu rat zostanie bowiem odnotowania przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i dostęp do niej będą miały instytucje finansowe.

W uspokojeniu emocji nie pomogły słowa prezesa BIK Mariusza Cholewy. We wtorek na antenie radia TOK FM powiedział, że wakacje nie pogorszą z automatu zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego klienta, ale ostateczna decyzja w sprawie nowego kredytu będzie należała do banku.

Tego samego dnia z pytaniem o politykę kredytową w odniesieniu do osób, które skorzystały z rządowych wakacji kredytowych, zwróciliśmy się do biur prasowych banków detalicznych. Nie wszystkie odpowiedziały na nasze pytanie, ale te, które to zrobiły, zapewniały, że nie należy się obawiać.

Część banków rozwiewa wątpliwości klientów

"Informacja o skorzystaniu z rządowych wakacji kredytowych jest przekazywana przez bank do BIK, nie jest jednak w PKO Banku Polskim traktowana jak zaległość w spłacie kredytu i nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej. W przypadku chęci zaciągnięcia nowego kredytu, zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie i jest uzależniona od cech klienta, transakcji, sytuacji makroekonomicznej, zgodnie z zaleceniami nadzoru itp." - zapewnia PKO BP, lider polskiego sektora bankowego.

W podobnym tonie wypowiada się Pekao, dodając, że oceny zdolności kredytowej dokonuje przede wszystkim na podstawie wysokości dochodów wnioskodawców oraz ich miesięcznych obciążeń.

Alior z kolei informuje, że dokonuje indywidualnej oceny zdolności kredytowej każdego klienta wnioskującego o kredyt hipoteczny. Dalej w odpowiedzi mejlowej od tego banku czytamy, że rządowe wakacje kredytowe nie wpływają negatywnie na wynik oceny klienta przy wnioskowaniu o kredyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych uderzyły w osoby z kredytem. Tak rząd chce pomóc Polakom

Wakacji kredytowych nie będzie też brał pod uwagę BNP Paribas. Zaznacza, że zawsze ocenia sytuację klienta indywidualnie po złożeniu przez niego wniosku kredytowego.

Credit Agricole pisze w mailu, że wakacje kredytowe nie będą miały wpływu na tzw. scoring klienta i nie będą wpływały na decyzję kredytową banku. Getin również informuje, że "skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie miało wpływu na ocenę zdolności kredytowej".

Pozostałe instytucje do czasu publikacji artykułu nie wypowiedziały się w tej sprawie.

UOKiK czuwa

W pierwszych dniach obowiązywania ustawy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) odebrał od konsumentów kilkaset skarg dotyczących wakacji kredytowych. Część z nich dotyczyła obaw kredytobiorców dotyczących możliwości obniżenia ich zdolności kredytowej, jeśli skorzystają z zawieszenia rat. Instytucja państwowa zapowiedziała kontrole w 16 bankach.

– W postępowaniach wyjaśniających zbadamy m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych. Zweryfikujemy także, czy na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie. Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości – ostrzegał Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK w ubiegłym tygodniu.

Wakacje kredytowe. Ile osób po nie sięgnie?

Z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy uprawnieni, spłacający kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w złotych na własne potrzeby mieszkaniowe. Z analizy BIK wynika, że jest to blisko 3,5 mln osób, czyli 83,8 proc. kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe. Jest to jednocześnie prawie co czwarta (23,3 proc.) osoba w grupie wszystkich kredytobiorców. 2/3 posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych wskazywała, że rozważa "wakacje".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
czerw
2 lata temu
Zawsze staram się spłacać kredyt szybciej niż wynikałoby to z umowy. Ostatnio zyskałem na tym sporo pieniążków bo banki zostały zobligowane do rozliczeń uwzględniających nadpłaty. Jeśli chcę następny kredyt i dany bankowiec zerknie w moją historię, to zawsze zyskuje na oprocentowaniu lub innych marżach, wiadomo nic za darmo ale jeśli jestem wypłacalny i mam dochody w związku z bardzo niskim ryzykiem niewypłacalności, mogą dać mi lepsze warunki. Banki to zło konieczne i potrzebne, zawsze na nas zarabiają ale mogą zarobić troszczę mniej.
gosc
2 lata temu
Oczywiście że wakacje kredytowe obniżą zdolność kredytową. Jak ktoś będzie chciał kupić coś na raty za pół roku lub za rok w szczycie recesji kredytu nie dostanie. Ze względu na recesję. Jak musiał skorzystać z wakacji przy lepszej sytuacji makroekonomicznej to przy apogeum recesji ze spłatą sobie tym bardziej nie poradzi.
statyk
2 lata temu
powiedzcie - ci co macie możliwość wzięcia wakacji na swoim kredycie hipotecznym czy skorzystacie z tych wakacji - łapka w górę TAK biorę, łapka w dół - NIE nie nie skorzystam
wujek dobra r...
2 lata temu
Państwowe PKO BP i PKAO SA narzucają innym drogę i słusznie
się pracowało...
2 lata temu
Przy okazji to nie na hipotekach bankom zależy najbardziej. Nie bądźcie naiwni. Kredyt hipoteczny gdzie klient odda drugie tyle po 30 latach to nie jest dla banków nic specjalnego. Część z nich już dawno skasowało kredyty hipoteczne (GETIN), część wprowadziło takie warunki, że ciężko dostać a warunki nie najlepsze (BOŚ, PEKAO). Banki celują głównie w pożyczki gotówkowe bo marżowość tych produktów jest wyższa. 300 tys zamiast dać na hipotekę lepiej przemielić przez pożyczki gotówkowe wielokrotnie przez 30 lat i na wyższej marży.
...
Następna strona