Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję

159
Podziel się:

Oprocentowanie depozytów i kredytów w NBP nie uległo zmianie. Analogiczne stawki w bankach komercyjnych powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

Stopy procentowe. RPP ogłosiła decyzję
RPP ogłosiła decyzję w sprawie stóp procentowych. (money.pl, Rafał Parczewski)

Dobiegło końca drugie tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Decydowały się na nim losy stóp procentowych. Wszystko pozostało jednak bez zmian.

To oznacza, że w dalszym ciągu główna stawka wynosi 0,1 proc. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

Te stawki obowiązują banki, ale decyzja RPP przekłada się każdorazowo na ofertę dla zwykłych klientów. Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów nie powinno się zmienić.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Z niemal zerowych stóp procentowych nie mogą być zadowolone osoby, które trzymają oszczędności w banku i liczą na wyższe odsetki. Choć mogłoby być jeszcze gorzej. Prezes NBP Adam Glapiński nie wyklucza dalszych cięć stawek, a nawet ujemnych stóp stóp, gdyby okazało się, że pandemia wywołuje coraz większą presję na najważniejsze wskaźniki gospodarcze.

Taki scenariusz pasowałby za to osobom spłacającym kredyty. Dla zobowiązań na kilkaset tysięcy złotych nawet drobna obniżka stóp procentowych może oznaczać co najmniej kilkadziesiąt złotych oszczędności miesięcznie. A już teraz raty są sporo niższe w porównaniu do np. stanu sprzed roku, gdy główna stawka oprocentowania w NBP wynosiła 1,5 proc.

Ogłoszona przez RPP decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. Nie dostrzegają oni potrzeby "majstrowania" przy stopach procentowych.

"Od poprzedniego posiedzenia RPP pojawiły się w zasadzie same pozytywne zaskoczenia w danych makroekonomicznych, które z pewnością nie były argumentami za obniżkami stóp procentowych" - komentują sytuację ekonomiści Santandera.

Zwracają uwagę, że utrzymuje się niepewność dotycząca tempa szczepień i rozwoju pandemii, ale na razie to nie uzasadnia istotnej zmiany prognoz gospodarczych.

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji nie mieli wielkich oczekiwań wobec komunikatu po posiedzeniu RPP. Podejrzewali, że będzie podobny do styczniowego i nie powie wiele o perspektywach polityki pieniężnej.

Po posiedzeniu RPP wydała tylko suchy komunikat. Dużo ciekawsze może być za to piątkowe wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który może powiedzieć więcej na temat kierunków polityki banku na kolejne miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
asik
3 lata temu
Niszczenie emerytów, którzy ciułali na emeryturę ciąg dalszy.
Kasia
3 lata temu
A jak depozyty się skończą i źródełko podatku inflacyjnego też się skończy to co wtedy zrobicie?
Zbys
3 lata temu
Tym fają warszawianką to trochę palet drewnianych, wibratorów i sprzętu sadomaso i będzie?
Fudbi
3 lata temu
Szybko wszysto się zawali przy takiej inflacji
Sceptyk
3 lata temu
Tą całą radę to można by w zasadzie zwolnić , po co sie maja tylko zbierać i zbierać i doić gruba kase za posiedzenia - na których od 1,5 roku nic nie robią ? No to niech już ogłoszą - 5 % na 2021 r i następne posiedzenie za rok, a w międzyczasie Glapi dodrukuje piniędzy.
...
Następna strona