Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Te stopy procentowe obowiązują od marca. RPP ogłosiła decyzję

157
Podziel się:

Trzecie tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniosło zmian w głównych stawkach oprocentowania banku centralnego. Nie ma co liczyć na lepszą ofertę banków w odniesieniu do lokat czy kredytów.

Te stopy procentowe obowiązują od marca. RPP ogłosiła decyzję
Prezes Adam Glapiński zapowiadał, że stopy póki co powinny pozostać bez zmian. (YouTube, NBP)

Rok temu marcowe posiedzenie RPP było przełomowe. Wtedy, pierwszy raz po pięciu latach przerwy, zdecydowano o obniżce stóp procentowych w Polsce. Była to odpowiedź na wybuch koronakryzysu.

Wtedy decyzja rady była zaskoczeniem. Tym razem wszystko poszło zgodnie z przewidywaniami. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie.

Od maja 2020 roku główna stawka wynosi 0,1 proc. Rok temu była 10-krotnie wyższa. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Te stawki obowiązują banki, ale decyzja RPP przekłada się każdorazowo na ofertę dla zwykłych klientów. Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów nie powinno się zmienić.

Oszczędzający dalej muszą szukać zyskowniejszych ofert poza bankami. Za to z niższych rat mogą się cieszyć kredytobiorcy.

Ogłoszona przez RPP decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. Nie dostrzegają oni potrzeby "majstrowania" przy stopach procentowych.

"Oczekiwać należy pozostawienia stóp bez zmian, a także sygnału, że bank centralny nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej przynajmniej do końca kadencji obecnej rady" - pisali w porannym komentarzu ekonomiści PKO BP.

Wskazywali, że ciekawsza od samej decyzji o stopach procentowych będzie publikacja najnowszych prognoz gospodarczych NBP, zwłaszcza w kwestii inflacji.

"Wzrost oczekiwań inflacyjnych pobudził w ostatnim czasie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, gdzie w 2022 roku widziane są już dwa ruchy na stawce referencyjnej" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
Wwwwwwwwwwwww...
3 lata temu
I to mój pis. Ja mam oprocentowanie 0.01%, a jaka jest inflacja. Glapiński na taczki niech siada.
Robert
3 lata temu
Banki to złodzieje, uprawiają kradzież w białych rękawiczkach i robią to całkiem bezkarnie... do czasu... widać to kredytach CHF, kilkanaście lat oszustwa, grubo ponad 100 miliardów nienależnych zysków... trzeba będzie wrócić oszukanym klientom
Zygmunt
3 lata temu
Ludzie likwidują konta w bankach, wypłacają pieniądze z banków... trudno się dziwić zerowe oprocentowanie wkładów przy jednoczesnym wzroście inflacji.
nod.a
3 lata temu
ten PIS kretyński zamiast obnizyć kwotę wolną od podatku to pieporzy ze ci co dostają 500 plus to juz mają kwotę wolną. Nie rób asobie jaj z ludziu kaczynski, mówisz o patolach co zastawiają szkolne laptopy w lombaradch a reszta ludzi to co nie ma dzieci ?
jaa
3 lata temu
Niskie stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona