Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Samotność wyklucza, praca pomaga. Silversi nie chcą znikać z rynku pracy

3
Podziel się:

Kwestia aktywności zawodowej osób w wieku emerytalnym nabiera znaczenia. Dla wielu seniorów, zwłaszcza tych z pokolenia silversów, praca po przekroczeniu magicznej granicy wieku emerytalnego staje się nie tylko sposobem na poprawę swojej sytuacji materialnej.

Samotność wyklucza, praca pomaga. Silversi nie chcą znikać z rynku pracy
Starsi pracownicy są doceniani (Licencjodawca, Photo by rawpixel from Freerange Stock)

W ostatnich latach wśród pokolenia 50+ i emerytów rośnie tendencja do pozostawania aktywnym w życiu zawodowym. Praca jest dla nich ważna. Zmianę tę można przypisać takim czynnikom, jak zwiększona oczekiwana długość życia i lepsze ogólne warunki zdrowotne. Dla pracodawców to dobra informacja. Wiele osób w tej grupie demograficznej posiada bogatą wiedzę i doświadczenie, którymi chętnie dzielą się z innymi.

Pokolenie 50+ nie chce wykluczenia

Emerytura to dla wielu osób czas, kiedy nagle zaczyna brakować codziennych interakcji z innymi ludźmi, jakie oferuje miejsce pracy. Naukowcy alarmują, że izolacja społeczna i samotność wśród seniorów mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym depresji, pogorszenia stanu zdrowia fizycznego oraz skrócenia długości życia. Badania pokazują, że utrzymanie aktywności zawodowej może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie tym zjawiskom, zapewniając regularne interakcje społeczne i poczucie bycia potrzebnym.

Ten problem uwidacznia się już na wcześniejszym etapie kariery zawodowej. Problem uwypukla kampania OLX. Kampania "Zawód po 50-tce", w której porusza problemy silversów na rynku pracy. Osoby z pokolenia 50+, zwane "silversami", często spotykają się z krzywdzącymi stereotypami.

Raport przygotowany przez Minds & Roses na zlecenie OLX Praca, dotyczący tej grupy na współczesnym rynku pracy, pokazuje, że co trzeci respondent uważa, że osoby 50+ oczekują wyższych zarobków i niechętnie poszerzają zakres swoich obowiązków. Dodatkowo, istnieje przekonanie, że takie osoby trudniej dopasowują się do zespołu i nie budują relacji z innymi pracownikami. Wcześniejsze badania wykazały również problemy z nadążaniem za postępem technologicznym, tempem uczenia się, znajomością języków obcych i ograniczeniami fizycznymi związanymi z wiekiem - czytay w raporcie OLX.

Te stereotypy sprawiają, że osoby z grupy 50+ obawiają się zmiany pracy, często są odrzucane w procesie rekrutacyjnym, nie tylko ze względu na wiek, ale także żyją w przekonaniu, że "ochrona przedemerytalna" odstrasza pracodawców, czy że "lepiej nie zajmować miejsca młodym".

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele wpisów potwierdzających tego typu doświadczenia osób szukających pracy. "Od prawie czterech miesięcy aktywnie poszukuję organizacji, która spojrzy na moje szerokie doświadczenie, mnóstwo dyplomów i kursów. Niestety, mimo zapewnień w wartościach o zróżnicowaniu, otwarciu etc… pozostają to tylko puste hasła na banerach. Nikt otwarcie się nie przyznał, wiele słyszałam o tym, że mam olbrzymie doświadczenie i szeroką wiedzę, ale odzew jest żaden" - pisze jedna z internautek. "Dlatego zapytam otwarcie HRowców: dlaczego nie korzystacie z naszej energii, lojalności pokolenia X, chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem? Dlaczego wolicie młodych, którzy nie nauczyli się jeszcze na błędach, bo nie mieli wszystkich case’ów świata w swoim CV? Jak mam aplikować, żeby udowodnić swoją wartość da organizacji? Czy jedynym wyjściem jest oszustwo w CV" - dodaje.

Praca dodaje energii

Tymczasem nawet osoby w wieku przedemerytalnym mają wielką motywację, by utrzymać aktywność zawodową. 44 proc. ankietowanych przez OLX twierdzi, że "Praca dodaje mi energii, chęci do życia, wyjścia z domu".

Z raportu OLX wiemy też, że chęć dorobienia do emerytury lub wypracowania wyższej emerytury nie jest jedyną motywacją silversów. 51 proc. badanych wskazało taką odpowiedź, ale 43 proc. ankietowanych stwierdza, że "chce być wśród ludzi". 33 proc. badanych lubi swoją pracę, 32 proc. uznaje, że w domu by się nudziło, a 29 proc. ma dość siły i zdrowia, by nadal pracować.

Pokolenie wyżu demograficznego idzie na emeryturę

Silversi będą coraz wyraźniej obecni na rynku pracy z prostej przyczyny. Pokolenie wyżu demograficznego albo osiąga wiek emerytalny, albo zbliża się do niego.

Dzięki postępowi technologicznemu obecność na rynku pracy jest łatwiejsza. Pracownicy w wieku 50+ mogą pracować zdalnie, a nawet zakładać własne firmy, co zapewnia im większą elastyczność. Wraz z rozwojem platform i narzędzi internetowych starsze pokolenia mogą teraz wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, aby kontynuować pracę w sposób odpowiadający ich stylowi życia. Ten trend nie tylko pozwala pozostać aktywnymi zawodowo, ale także przyczynia się do wzrostu gospodarczego i innowacji. W związku z tym jasne jest, że postęp technologiczny w znacznym stopniu wpłynął na pragnienia pokolenia 50+ i emerytów, aby kontynuować działalność zawodową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Obserwator
3 miesiące temu
Pokolenie 50+ to solidni, lojalni pracownicy. Stara szkoła nie to co teraz
Anna
3 miesiące temu
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych to świetna inwestycja w przyszłość! Jako absolwentka tego kierunku, mogę teraz pracować jako Technik masażysta, czerpiąc ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy. Gorąco polecam tę ścieżkę kariery każdemu, kto poszukuje spełnienia zawodowego i stabilności finansowej.
Xyz
3 miesiące temu
Ludzie 50 + mają więcej czasu na pracę mogą się bardziej angażować niż młodsi, ponieważ zwykle są już ustabilizowani życiowo, mają też dzieci, które są już w miarę samodzielne