Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

ZUS wypłaci emerytury nawet za trzy lata wstecz. Ale nie wszystkim się to opłaca

45
Podziel się:

Emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może dostać nawet za kilka lat wstecz. O tym mało znanym, wprowadzonym w czasie pandemii COVID-19, rozwiązaniu przypomina dziennik "Fakt". ZUS podkreśla jednak, że nie każdemu musi się to opłacać.

ZUS wypłaci emerytury nawet za trzy lata wstecz. Ale nie wszystkim się to opłaca
Wypłaty emerytur "wstecz" są możliwe dzięki tzw. tarczy covidowej (Adobe Stock)

"Fakt" przypomina, że przepis dotyczący wypłaty emerytury "wstecz" ma swoje źródło w tzw. rządowej tarczy covidowej. Osoby, które w czasie pandemii COVID-19 chciały przejść na emeryturę lub złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia, miały ograniczoną możliwość wizyty w urzędzie z powodu lockdownu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Emerytura nawet za trzy lata wstecz. ZUS: nie wszystkim się opłaci

"Dlatego wprowadzono przepisy, które zakładają, że osobom, które zgłoszą wniosek o ustalenie lub ponowne ustalenie wysokości świadczenia, ZUS wyliczy tę wysokość od dnia, w którym dana osoba spełniła warunki do świadczenia - jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r." - wskazuje "Fakt".

Jeśli więc ktoś w lutym 2020 r. osiągnął wiek emerytalny i teraz chce otrzymywać świadczenie, może złożyć odpowiedni wniosek w ZUS, aby emeryturę przyznano mu wstecz. "W takim wypadku świadczenie może zostać wypłacone od marca 2020 r." - czytamy.

Przepis zakłada również możliwość uzyskania wyrównania. Osoba, której ZUS wyliczy 2000 zł emerytury, może dostać świadczenia nawet za trzy lata wstecz, czyli nawet 36 tys. zł (nie uwzględniając waloryzacji). Nie wszystkim się to jednak opłaci.

Im później zainteresowany zdecyduje się przejść na emeryturę, tym krótsze średnie dalsze trwanie życia zostanie przyjęte do obliczenia wysokości jego emerytury. Wiek przejścia na emeryturę ma również wpływ na waloryzację kapitału początkowego i składek, a także długość okresu opłacania składek. Zgłoszenie wniosku z oświadczeniem ERO pozwoli na wypłatę wyrównania, ale będzie skutkować co do zasady ustaleniem świadczenia w kwocie niższej niż gdyby do wniosku o emeryturę nie przedłożono tego oświadczenia - zwraca uwagę ZUS w informacji przesłanej "Faktowi".

Kto może ubiegać się o emeryturę "wsteczn"?

O emeryturę "wstecz" mogą ubiegać się ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny przed ogłoszeniem pandemii COVID-19 lub w jej trakcie i do tej pory na nią nie przeszli. Osoba, która zdecyduje się złożyć wniosek o wypłatę świadczenia za poprzednie lata, powinna do niego dołączyć oświadczenie i zaznaczyć w nim, że chce, aby emerytura była przyznana lub przeliczona z datą wsteczną. W tym celu należy skorzystać z formularza ZUS ERO, dostępnego w placówkach i na stronie internetowej ZUS.


O emeryturę "wstecz" można wystąpić do 30 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Według aktualnych ustaleń w Polsce ma on obowiązywać do 31 marca. ZUS wyliczy wysokość świadczenia od dnia, w którym osoba spełniła warunki do skorzystania z rozwiązania, jednak nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Oczekujący
9 miesięcy temu
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat trzynastej i czternastej emerytury,czy ZUS też wypłaci za trzy lata wstecz?.Może ktoś zna ten temat.
Gosia
rok temu
ZUS nie robi żadnej łaski, to są nasze pieniądze,a ZUS się tak zachowuje jakby nam coś rozdawał ale to nie ten kierunek. My tam mamy własne pieniądze i mamy prawo wiedzieć jak są liczone. A Panie z ZUS robią wielkie oczy co my też chcemy. A błędów w obliczaniu emerytur jest mnóstwo. Także drogi ZUS to jest nasze,nie państwowe,nie wasze tylko NASZE ciężko zarobione pieniądze.
Dlaczego?
rok temu
ZUS odmówił mimo zgłoszenia Ore i spełnieniu warunków.
KIK
rok temu
Mamy dość niskich emerytur i 7%składki zdrowotnej, która w większości idzie na leczenie ukraińców. Przecież to nie nasza wojna, tak myśli przeciętny Polak, ale politycy pis tego nie dostrzegają, więc wybory z kretesem przegrają!!!
obserwator
rok temu
a gdzie jest kasa rzeszy osób którzy odprowadzali składki i mają gówno z tego to jest ta sprawiedliwość społeczna, dla rzeszy polityków TAK dla innych NIE.
...
Następna strona