Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł

94
Podziel się:

Rada Ministrów we wtorek przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023", przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. CPK, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Łączne koszty finansowania I etapu CPK zostały oszacowane na ok. 12,8 mld zł.

Budowa CPK. Na pierwszy etap przeznaczono 12,8 mld zł
(Centralny Port Komunikacyjny - CPK)

"Rząd chce stworzyć uniwersalny system transportu pasażerskiego poprzez wybudowanie i eksploatację rentownego, nowoczesnego węzła transportowego, który uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata. Chodzi także o przebudowę krajowego systemu transportu kolejowego, jako atrakcyjnej alternatywy dla transportu drogowego. System ten obejmie wszystkie obszary Polski, zapewniając jednocześnie rozwój i trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej" - czytamy w komunikacie.

Ze względu na stopień skomplikowania przedsięwzięć zawartych w programie inwestycyjnym CPK, jego realizacja jest podzielona na etapy, podkreślono.

Przyjęty program wieloletni obejmuje etap I, który dotyczy okresu 2020-2023. Jest to etap przygotowawczy, którego zadaniem jest realizacja m.in. prac związanych z planowaniem i opracowaniem założeń projektowych. Jeszcze w 2020 r. CPK rozpocznie proces nabywania nieruchomości, czytamy.

Zobacz także: Obejrzyj także: Budowa CPK i kontrowersyjny projekt kolejowy. "Powinni to lepiej narysować"

W 2021 r. ma zostać przygotowany projekt tzw. master planu lotniska i złożony wniosek dla decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. W 2023 r. zostaną przygotowane: raport oddziaływania na środowisko i wielobranżowa koncepcja architektoniczna terminalu pasażerskiego. Także w 2023 r. inwestor planuje uzyskać decyzję lokalizacyjną.

"Łączne koszty finansowania I etapu CPK zostały oszacowane na ok. 12,8 mld zł. Program nie wymaga zaangażowania w latach 2020-2023 środków z budżetu państwa. Inwestycje będą realizowane w przeważającej części z wyemitowanych na ten cel skarbowych papierów wartościowych" - czytamy dalej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(94)
anja
4 lata temu
PiS powinien iść na całość !~Nie lotnisko . KOSMODROM !!!! To jest to , to jest ono! Cała Europa by nam zazdrościła ! Pierwszy Narodowy Kosmodrom im Bliźniaków Kaczyńskich !
😱😱😪
4 lata temu
A oni dalej brną w te swoje majaki. Pieniędzy nie ma na podstawowe potrzeby kraju. Po epidemii czeka nas wielki kryzys. Kiedy przyjdzie opamiętanie.
Gad
4 lata temu
Dajcie sobie czopka z tym CPK, przyszłość lotnictwa a tym bardziej LOT jest bardzo niepewna
Fajnie
4 lata temu
Czyli na pensje dla kierownictwa już jest
tom
4 lata temu
czy ja dobrze rozumiem? 12.8 mld zl (!) tylko na pierwszy etap, ktory ma byc projektowy i nic nawet nie zbuduja? Nawet jak doliczyc wykup gruntow pod lotnisko to wyjdzie 3k ha razy średnio 40tys zl = 120mln zl. 1800 km nowych linii kolei * 50 m szer. = 9000ha, co daje ok 350 mln zl. Na co reszta, dla gryzipiórków te miliardy?!
...
Następna strona