Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Centralny Port Komunikacyjny będzie mieć własną elektrociepłownię. PGE zainwestuje 300 mln zł

16
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna i Centralny Port Komunikacyjny podpisały umowę dotyczącą powstania w rejonie przyszłego lotniska nowej elektrociepłowni. Ma zasilić w prąd budowane w okolicy terminale, hotele, centra logistyczne itp.

Centralny Port Komunikacyjny będzie mieć własną elektrociepłownię. PGE zainwestuje 300 mln zł
Przedstawiciele rządu, CPK i PGE podpisali porozumienie. (Twitter)

- Zbudujemy niskoemisyjne źródło energii. Planujemy, że będzie to elektrociepłownia o mocy od 60 do 100 MW. Będzie zasilana gazem ziemnym i silnie wsparta o odnawialne źródła energii - zapowiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

O nowej inwestycji szef PGE poinformował podczas konferencji poświęconej planom budowy elektrociepłowni w rejonie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomnijmy, że budowa CPK ma rozpocząć się w 2023 roku. Pierwsze samoloty będą mogły odlecieć z lotniska najpewniej w 2027 roku.

Około 200-300 mln zł. Tyle ma kosztować budowa elektrociepłowni. Ostateczna wartość inwestycji ma zależeć od zastosowanej technologii. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała podkreślił, że podpisanie umowy CPK-PGE to kolejny ważny moment dla portu.

- Te wszystkie inwestycje, które tam powstaną: terminale, hotele, centra logistyczne, później mieszkania. Wszystkie wymagają zasilenia w media - prąd, ciepło, chłód. Spółka CPK nie ma i pewnie nie będzie miała kompetencji w zakresie dostarczania energii. Te kompetencje ma PGE i to PGE dostarczy te media - zapowiedział Horała.

CPK ma być wizytówką rządów PiS. Zapowiedź budowy nowego lotniska, a wraz z nim nowych dróg i linii kolejowych, po których pojadą szybkie pociągi, składała jeszcze premier Beata Szydło. Pod koniec 2017 roku rząd przyjął plan budowy CPK i przygotowania do inwestycji mogły ruszyć.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
Jesiotr
3 lata temu
Ten CPK powinien być bliżej Wisły. Na Wiśle można by było zbudować wodne Wisłostrady di Krakowa i di Gdańska. To duże niedopatrzenie.
fgf
4 lata temu
Tylko OZE!
Domi
4 lata temu
Beeedzie nic ni ma prócz prezesów PiS którzy już doją kasę ha ha .Pozdrawiam
Hans
4 lata temu
CPK to dla niemcow przygotowanie bazy wypadowej do expansji na rosje cZy wy tego nie kumacie tak samo te drogi szybkiego ruchu chodzi o handel z rosja i ewentualnie nowy szlak jedwabny kto daje kase niemcy daja kase na budowe tego portu innego zastosowania tekie cos nie ma sensu jak nie wiecie o co chodzi to chodzi o wielka ogromna kase ale nie dla polakow jak zawsze ala jak juz ktos zauwazyl baza logostyczna dla amerykanskich sil zbrojnych w konflikcie z chinami
sdsd
4 lata temu
To nowa administracyjna stolica kraju POJLIN!