Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny miedzi biją rekordy. Grosz jest wart dużo więcej niż myślisz

79
Podziel się:

Jeszcze rok temu tona miedzi kosztowała mniej niż 5 tys. dolarów. Teraz popyt na ten przemysłowy metal jest tak duży, że ceny wzrosły ponad dwukrotnie. Niepozorny grosik w portfelu zyskuje tym samym na wartości - to już kilkaset procent nominału.

Ceny miedzi biją rekordy. Grosz jest wart dużo więcej niż myślisz
Rosnące ceny miedzi sprawiają, że stare grosze zyskują na wartości. (Adobe Stock, Stockr)

Ceny w sklepach idą tak mocno w górę, że po znaleziony na ulicy grosz już mało kto się schyla. Chyba, że na szczęście. Tymczasem okazuje się, że taka jednogroszówka jest warta znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.

Dla wtajemniczonych nie jest to niespodzianka. Tak jest od lat, ale teraz ta różnica jest największa. Wszystko przez to, że rekordy na światowych giełdach biją ceny miedzi.

Za tonę tego metalu na londyńskiej giełdzie płaci się już ponad 10 tys. dolarów. Na sesji zakończonej w czwartek było to dokładnie 10025 dolarów i 50 centów.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Przy takiej wycenie wartość samej miedzi znajdującej się w jednogroszówce może być rzędu 3-4 groszy. Trudno to precyzyjnie określić. Tym bardziej, że grosz groszowi nierówny.

Jeden grosz waży 1,64 grama i ma 15,5 milimetra średnicy. Jednak nowe monety (od 2014 roku) są ze stali powlekanej mosiądzem i w nich jest znacznie mniej miedzi niż wcześniej. Stare groszówki były wykonane z mosiądzu manganowego i zawierały w sobie około 59 proc. miedzi.

Obecne pięciocyfrowe wyceny tony miedzi są rekordowe - wróciły na szczyty wyznaczone w 2011 roku, a jeszcze rok temu, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, były sporo niższe.

W marcu 2020 spadły nawet poniżej 5 tys. dolarów, co oznacza, że od tamtego czasu ceny miedzi podwoiły się.

Skąd takie szaleństwo na giełdach? To efekt silnego wzrostu zapotrzebowania na miedź, która jest cennym metalem w przemyśle. Według jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie Bank of America, może w tym roku wręcz wystąpić niedobór miedzi.

Z kolei prezes Glencore, jednej z największych na świecie firm dostarczających surowce mineralne, w rozmowie z Bloombergiem wskazał, że tona może kosztować jeszcze więcej niż teraz - nawet 15 tys. dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
eff
3 lata temu
mieć czy nie mieć... Żeby w miarę dobrze finansowo radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Pzreczytajcie książ ke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
blebleble
3 lata temu
Zacznijmy od tego, że w tych nowych groszach miedzi tyle co nic.
Kolo
3 lata temu
Kg monet to 10 zł a koszt jako miedzi 15 zł
Olo
3 lata temu
Czym tu się chwalić. Miedziakami?? Przed II WŚ dyszka z Piłsudskim ze srebra była bita! :D
covid
3 lata temu
Cena musi rosnąć, skoro rozrastają się zarządy spółek oraz ich pensje.
...
Następna strona