Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

eParagony to przyszłość. PKO BP już testuje

4
Podziel się:

Papierowe dowody transakcji nie będą już w przyszłości konieczne. Na razie pilotaż eParagonów będzie działać tylko w PKO BP, i to tylko jeśli dokonamy płatności jego kartami na stacjach PKN Orlen. Jednak eParagony niedługo nie będą przyszłością, ale teraźniejszością.

Paragon stanie się przeżytkie
Paragon stanie się przeżytkie (Fotolia)

KIR do spółki PKO Bankiem Polskim, PKN Orlen i eService rozpoczęli projekt eParagon. To elektroniczny odpowiednik paragonu fiskalnego, powiązany z kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą użytą do przeprowadzenia transakcji.

Ta funkcjonalność jest już dostępna w serwisie bankowości elektronicznej PKO BP. Wystarczy zalogować się do konta i uruchomić usługę eParagon. I od tej pory paragony będą automatycznie zapisywane i widoczne na koncie bankowym. Niestety na razie tylko ze stacji PKN Orlen i to nie wszystkich, a tylko tych uczestniczących w programie.

Zgodnie z założeniami, pilotaż usługi potrwa do końca 2019 r. Uzyskane informacje pozwolą na wypracowanie docelowego modelu rozwiązania eParagon, które będzie dostępne dla całego rynku.

Zobacz też: Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

KIR, jako partner technologiczny, udostępni swój HUB dla usługi i pośredniczyć będzie w przekazaniu eParagonu do PKO Banku Polskiego, który ostatecznie prezentuje eParagon klientowi z wykorzystaniem bankowości internetowej.

- Wdrożenie elektronicznych paragonów jest elementem szeroko rozumianej cyfryzacji gospodarki, którą KIR wspiera w ramach wielu projektów i inicjatyw. eParagon to konkretne korzyści dla każdej ze stron, biorących udział w procesie generowania i przekazywania eParagonu oraz oczywiście dla klientów - ocenił Piotr Alicki, prezes KIR.

Paragon fiskalny jeszcze być musi

eParagon nie zastąpi paragonu fiskalnego, przynajmniej na razie. Choć w serwisie PKO BP będą kopie, to wystawca nadal jest zobowiązany do drukowania i wydania go klientowi w formie papierowej. "Zakłada się, że dalszy rozwój usługi eParagon pozwoli w przyszłości na zrównanie elektronicznego paragonu z jego papierowym odpowiednikiem" - podano w komunikacie.

Po wprowadzeniu eParagonu do powszechnego użycia korzystanie z tego rozwiązania skróci czas transakcji i ułatwi zarządzanie historią zakupów. Będziemy mieli dostęp do historii zakupów, możliwość przeglądania plików .pdf lub wydruku. Znikną obecne problemy związane z trwałością druku termicznego czy ryzykiem zgubienia tradycyjnego potwierdzenia zakupu. eParagon ułatwi też nowoczesne formy tzw. zakupów samoobsługowych.

"Beneficjentem rozwiązania będzie także środowisko naturalne, bo usługa pozwoli wyeliminować z użytku paragony drukowane na tzw. papierze termicznym, którego produkcja wymaga wielu substancji chemicznych, trafiających potem do ekosystemu" - czytamy w komunikacie.

- Od kilku lat realizujemy w banku cyfrową transformację poprzez wprowadzanie innowacji do naszych kanałów. Tym razem uczestniczymy w przełomowym, innowacyjnym wdrożeniu kolejnej e-usługi - elektronicznego paragonu. Nasi klienci będą mogli przetestować go już niebawem, wystarczy mieć kartę debetową do konta i korzystać z bankowości elektronicznej - powiedział Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

- W ubiegłym roku PKN Orlen zapewnił możliwość płacenia za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze, dzięki aplikacji Orlen Mobile. Dalej chcemy wyznaczać standardy obsługi klienta, dlatego przystąpiliśmy do inicjatywy wdrożenia programu elektronicznych paragonów - powiedział Wojciech Muszyński, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
jaspers
5 lata temu
Czyli to będzie obsługiwać eservice tak? Jaki konkretnie będzie potrzebny do tego sprzęt?
nyki
5 lata temu
a jesli płacę gotówką za coś, na co paragon ma być dowodem zakupu i kartą gwarancyjną ?
Yeti
5 lata temu
Teraz będą nam do talerzy zaglądać, inwigilacja po całości... a taki szlachetny zamysł.
INFORMATYK
5 lata temu
TYLKO GŁUPI ROBI PRZELEWY PRZEZ KOMPA HAKERZY TYLKO NA TO CZEKAJĄ JA WSZYSTKO PŁACĘ GOTÓWKĄ