Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Bank Millennium kupił Euro Bank. Co dalej z klientami

24
Podziel się:

Kolejna fuzja na polskim rynku bankowym będzie dotyczyła 1,4 mln osób. To liczba klientów Euro Banku. Dzięki połączeniu, Millennium będzie miał szóstą największą liczbę klientów bankowych na rynku.

Piotr Adamczyk będzie musiał szukać nowego banku do reklamowania
Piotr Adamczyk będzie musiał szukać nowego banku do reklamowania (East News)

Po uzyskaniu wymaganych zgód KNF i UOKiK Bank Millennium sfinalizował transakcję kupna 99,8 proc. akcji Euro Banku. Zapłacił za nie 1 833 mln zł. Po zakończeniu kolejnych etapów łączenia, powstanie jedna instytucja pod marką Bank Millennium.

- Nową organizację chcemy budować w oparciu o unikalne, silne strony obu banków - innowacyjne podejście do biznesu i kulturę przedsiębiorczości - powiedział Joao Bras Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium. - W tym momencie skupiamy się na dalszym dynamicznym rozwoju. Nasze cele to utrzymanie, a nawet zwiększenie dotychczasowego tempa wzrostu organicznego, zachowanie pozycji lidera innowacji oraz wykorzystanie szans, jakie niesie fuzja z Euro Bankiem - dodał.

Ostateczna cena nabycia będzie podlegać korekcie zgodnie z mechanizmem ustalonym w umowie nabycia akcji Euro Banku. Dodatkowo Millennium spłacił w piątek uprzywilejowany dług Euro Banku względem Société Générale w kwocie 3 800 mln zł.

Zobacz też: Bankowość elektroniczna – jakie daje możliwości?

Łączna kwota transakcji 5,6 mld zł pochodzi z własnych środków Millenniu i bank nie pozyskiwał w tym celu dodatkowych kapitałów. "Transakcja oznacza rentowne wykorzystanie nadwyżki kapitału i płynności banku" - podał Millennium.

Klienci bez zmian

Zmiana właścicielska nie wymaga od klientów Euro Banku żadnych dodatkowych działań. Wszystkie umowy pozostają bez zmian - podał bank w komunikacie. Euro Bank dopalił nawet specjalną stronę z informacjami, gdzie klienci będą mogli rozwiać swoje wątpliwości link.

Sama transakcja wywoła jednak zmiany wewnątrz banków. W czerwcu nowa rada nadzorcza Euro Banku powoła nowy zarząd, który będzie obowiązywał do dnia fuzji prawnej. Nabywca złoży w tym miesiącu w KNF wniosek o połączenie banków z głównymi założeniami planu fuzji.

We wrześniu planowana jest fuzja prawna i dopiero wtedy banki staną się jednym podmiotem. W listopadzie nastąpi fuzja operacyjna, czyli wtedy realnie zostaną przeniesieni klienci i nastapi początek codziennego funkcjonowania połączonych banków ze wspólną ofertą produktową i obsługą klientów w jednym systemie informatycznym.

- W ramach przygotowań do połączenia banków stworzyliśmy już szczegółowy plan działań, zawierający ponad trzy tysiące zadań. Skończyliśmy też prace nad specyfikacją biznesową we wszystkich obszarach działania banku. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem szczegółowej listy zadań niezbędnych do przeprowadzenia testów migracyjnych, integracji systemów informatycznych, procesów i produktów. Aby zrozumieć potrzeby klientów Euro Banku, przeprowadziliśmy szereg wywiadów i badań, podczas których testowaliśmy, jak oceniają oni produkty i usługi Banku Millennium. Ich reakcje były bardzo pozytywne - podał Joao Bras Jorge.

Mocniejsze siódme miejsce

Dzięki fuzji powstanie większy bank, umacniając siódme miejsce na rynku pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów. Transakcja przyniesie 1,4 mln nowych klientów, co pozwoli Bankowi osiągnąć szóstą pozycję pod względem liczby klientów detalicznych w Polsce oraz znacznie zwiększy zasięg geograficzny poprzez poprawę obecności Banku w mniejszych miastach.

Przejęcie zmniejszy udział walutowych kredytów hipotecznych w całkowitym skonsolidowanym portfelu kredytów o ponad 3 punkty procentowe. Euro Bank nie angażował się po prostu w kredyty frankowe w takiej skali jak Millennium.

Połączona instytycja według założeń zarządu ma osiągać współczynnik ROE na poziomie trzech najlepszych banków w kraju, czyli podobny do ING BSK i Alior Banku.

Bank Millennium i Société Générale 5 listopada 2018 r. podpisały umowę dotyczącą zakupu Euro Banku przez Bank Millennium. Bank otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie Euro Banku 3 stycznia br., a 28 maja br. KNF zgłosił brak zastrzeżeń wobec transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
nana
3 lata temu
Euro Bank !!! lichwa kredytowa w białych rękawiczkach - gdzie KNF !!!!
Marcin z Urzę...
3 lata temu
Dla mnie to smutna wiadomość... koniec pewnej ery bankowości...
Zenek
3 lata temu
Z Millenium tez kiedyś miałem nie za dobre wspomnienia i uciekłem wiele, wiele lat temu do Eurobanku właśnie, gdzie online załatwię wszystko co chcę i jest to jeden z najtańszych banków dla klienta detalicznego stworzony jeszcze przez Łukasiewicza z Wrocławia. I mają chyba najlepszych w Polsce informatyków bankowych. Jak się zmieni polityka tego banku w stosunku do klienta to będe zmuszony się wynieść jak pewnie kilkaset tysięcy do tej pory zadowolonych klientów Eurobanku.
klient banku
3 lata temu
Czyli patrząc na dane państwowe poprawa gospodarki powoduje że pole do wyrywania kasy strasznie się kurczy. Za Balcerowicza gdy wyprzedano prawie wszystko szczególnie odczul sektor bankowy gdzie Polskie banki zostały sprzedane za grosze wtedy rząd był skazany na układanie z zagranicznymi właścicielami ci rozwijali swoje macki poprzez potężną ilość banków. Popatrzmy ostatnie cztery lata to konsolidacje banków które przy finalizacji okazywały się że maja jednego właściciela tylko różne nazwy i kierunek wyspecjalizowanej działalności. Oczywiście nie przypisujmy tej sytuacji wyłącznie PISowi bo taki stan rzeczy zawsze poprzedzany jest dużo wcześniejszymi zjawiskami. Przykład Uni Credit od ponad 6 lat miał problemy wyprzedawał swoje aktywa w innych krajach trzymając Polskę niczym Ordon Reduty. Gdyby nie taki stan jaki był to PEKAO SA dalej nie miałoby z powrotem żubra.
...
3 lata temu
Millennium kupiło ich już w ubiegłym roku.
...
Następna strona