Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Zaskakująca końcówka. W USA niechętnie handlują akcjami

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się stało na światowych rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Po stosunkowo dobrym starcie amerykańskich giełd, w trakcie sesji do głosu doszli sprzedający. Najważniejsze indeksy spadły poniżej kreski, pociągając za sobą wartości największych grup spółek w Europie.

Na zamknięciu WIG20 spadł o 0,25 proc., kończąc dzień na poziomie 2318 punktów. Obroty wyniosły niemal pół miliona złotych. Znacznie lepiej spisały się dziś szersze grupy spółek. Indeksy mWIG40 i sWIG80 zakończyły dzień odpowiednio na 0,64 i 0,34 proc. plusie.

Najważniejsze indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Scenariusz na wszystkich największych giełdach w Europie był bardzo podobny: w miarę udany początek oraz gwałtowne spadki na koniec dnia. Niemiecki DAX zbliżył się do poziomu 7250 punktów, tracąc około 0,3 proc. Francuski CAC40 kończy dzień na niemal procentowym minusie.

Niewiele lepiej wygląda sytuacja za Oceanem. Tamtejsze giełdy otworzyły się na plusach, jednak teraz wartości najważniejszych grup spółek są pod kreską. Inwestorzy wykorzystali poranne wzrosty cen do upłynnienia swoich walorów. Sesja w Stanach przebiega bowiem wciąż pod znakiem możliwych kłopotów technicznych i niewielkich ograniczeń w składaniu zleceń, co objawia się również w stosunkowo niskich obrotach. NYSE wciąż działa bowiem na zasilaniu awaryjnym. Inwestorzy prawdopodobnie będą chcieli przeczekać tę sytuację.

Inwestorzy w USA po dwóch dniach wrócili do pracy

Maciej Rynkiewicz, godzina 14:50

Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych zaczęli nadrabiać dwudniowe zaległości. Najważniejsze indeksy za Oceanem otworzyły dzisiejszą sesję na nieznacznych plusach.

Przemysłowy Dow Jones powiększył się w stosunku do piątkowego zamknięcia o 0,17 proc., podobnie zachowały się pozostałe indeksy na Wall Street. Tylko nieco lepsze nastroje panują na giełdach w Europie.

Indeks WIG20 ze zwyżką na poziomie pół procent znajduje się w połowie tej stawki. Za dzisiejsze wzrosty w dużej mierze odpowiada KGHM. Papiery miedziowego giganta drożeją w stosunku do wczorajszego zamknięcia o niemal 3 procent.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najnowsze dane z USA, czyli indeks aktywności biznesu w rejonie Chicago - jednego z najważniejszych okręgów przemysłowych na świecie - wzrósł w październiku do 49,9 pkt., względem 49,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się jednak, że wynik przekroczy próg 50 punktów. Kalendarz makroekonomiczny w drugiej części dnia już jest nieco mniej napięty, niż w pierwszych godzinach dzisiejszych notowań.

Dane rozczarowały, ale GPW wciąż w czołówce

Paweł Zawadzki, godzina 12:24

Słabe dane z europejskiej gospodarki nieco ostudziły zapędy kupujących, aczkolwiek WIG20, który wczoraj był mocno w tyle za Europą, dziś utrzymuje się w jej czołówce.

Indeks największych spółek notowanych na GPW w dalszym ciągu zyskuje niespełna 0,7 procent. Z kolei w zasadzie na poziomach wczorajszych zamknięć trzymają się wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz, jak WIG20 radzi sobie na tle najważniejszych europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zapał chętnych do kupowania akcji nieco ostudziły dane z europejskiego rynku pracy. Równo o 11 okazało się, że stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu sięgnęła 11,6 procent. To więcej niż w sierpniu, kiedy po rewizji w górę bezrobocie wyniosło 11,5 procent. To również gorzej niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 11,4 procent.

Liderem w gronie blue chipów jest GTC. Spółka poinformowała dziś o podpisaniu umowy sprzedaży budynków za łączną kwotę 138,84 mln euro. Akcje dewelopera drożeją obecnie o ponad 3 procent. Na przeciwległym biegunie znajdują się natomiast energetyczne giganty. Zarówno Tauron, jak i PGE tracą po ponad 1 procent. Niemal w miejscu stoją natomiast notowania wczorajszego debiutanta - spółki ZE PAK.

WIG20 gwałtownie w górę. Powód?

Paweł Zawadzki, godzina 09:31

Lepsze od rynkowych szacunków dane dotyczące polskiego przemysłu zachęciły inwestorów do kupowania akcji. Tym bardziej, że wyższe od prognoz były także dane z Niemiec.

Indeks największych spółek wystartował w okolicach kreski, a następnie bardzo dynamicznie ruszył w górę. Obecnie zyskuje około 0,5 procent. Połowę mniejsze wzrosty odnotowują natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Równo o 9 okazało się, że indeks PMI dla polskiego przemysłu w październiku wzrósł z 47 do 47,3 punktów. Tym samym lekko odbił w stosunku do danych z września, kiedy znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2009 roku. Analitycy prognozowali natomiast dalszy spadek w okolice 46,6 punktów.

Lepsze od oczekiwań były także wiadomości z gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Sprzedaż detaliczna w Niemczech we wrześniu wzrosła w ujęciu miesięcznym o 1,5 procent. Tymczasem rynkowi eksperci szacowali, że wzrośnie ona o 0,3-0,4 procent. Lekko w dół zrewidowano natomiast dane z sierpnia (z +0,3 na +0,1 proc.).

Na GPW bardzo spokojnie. Jak długo to potrwa?

Paweł Zawadzki, 30.10, godzina 23:15

Dwa dni bez handlu na nowojorskich giełdach odcisnęły piętno na notowaniach w Warszawie. Powrót inwestorów na Wall Street wcale nie musi jednak oznaczać ożywienia na GPW. W czwartek nie pracuje bowiem rodzima giełda. Decyzje mogą być zatem bardzo ostrożne, tym bardziej, że spora rzesza inwestorów zapewne _ wolne od giełdy _zrobi sobie także w piątek.

Z powodu cyklonu Sandy w poniedziałek i wtorek Wall Street nie pracowała. Choć, powodujący olbrzymie szkody w USA, huragan nie zatrząsł notowaniami głównych giełdowych indeksów, to w efekcie wyłączenia z handlu Amerykanów inwestorom operującym w Warszawie wyraźnie brakowało animuszu.

W poniedziałek WIG20 stracił niespełna 0,2 proc., we wtorek poszedł w górę o 0,3 procent. Stojący niemal w miejscu indeks blue chipów to nie wszystko. Wartość obrotów na całym rynku w żadnym z tych dni nie przekroczyła 400 mln złotych. Dodatkowo, gdyby wyłączyć z tego zestawienia akcje TPSA i debiutującego ZE PAK, wartość wtorkowego handlu byłaby jeszcze o połowę niższa.

Zobacz, jak w poniedziałek i wtorek radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę do handlowania mają powrócić Amerykanie. Ich stosunek do posiadania akcji będzie kluczowy dla obecnych zmagań kupujących i sprzedających również na GPW. Szczególnie, że zarówno rodzimy WIG20, jak i amerykański S&P500 znajdują się w okolicach istotnych wsparć.

Wskaźnik polskich blue chipów jak dotąd przed głębszą przeceną chroniła linia 2.300 punktów. Najbliższe wsparcie w przypadku amerykańskiego indeksu szerokiego rynku jest umiejscowione w okolicach 1.400 punktów. Jeśli zdoła się ono _ ostać _, przynajmniej w krótkim terminie powinno poprawić to atmosferę na rodzimej giełdzie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m220101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/reformy;w;grecji;coraz;mniej;pewne;koalicjant;sie;wylamal,39,0,1188135.html) *Rozłam w greckiej koalicji. Reform nie będzie * Demokratyczna Lewica oświadczyła, że jej celem jest obrona praw pracowniczych, które już zostały osłabione. Trudno jednak oczekiwać, że już w środę na GPW zobaczymy entuzjastyczne zakupy akcji. Z jednej strony - wciąż niepokoi sprawa Grecji (brak poparcia dla reform i w efekcie losy kolejnej transzy pomocy finansowej), z drugiej - konsekwencje huraganu w USA. Przed odważniejszymi ruchami może powstrzymywać także kalendarz polskich świąt. W czwartek wypada Wszystkich Świętych, zatem GPW nie pracuje.

Inwestorzy kupujący akcje przed dniem wolnym w Polsce, aczkolwiek _ pracującym _ na najważniejszych giełdach świata, nie raz się na tym _ przejechali _. Rodzimi gracze swoją niechęć do podejmowania odważniejszych decyzji pokazali już we wtorek. Główne indeksy giełd we Frankfurcie i Paryżu poszły w górę o ponad 1 i niespełna 1,5 procent. Warszawski WIG20 zyskał natomiast symboliczne 0,3 procent.

Całkiem sporo wrażeń powinien zapewnić natomiast środowy kalendarz publikacji makroekonomicznych. Kluczowe dane ze Starego Kontynentu to sprzedaż detaliczna w Niemczech (08:00), wydatki francuskich konsumentów (8:45) oraz inflacja konsumencka i stopa bezrobocia w strefie euro (oba odczyty o 11:00).

Ze Stanów Zjednoczonych warto natomiast odnotować publikację indeksu - Chicago PMI - obrazującego aktywność gospodarczą sektora wytwórczego w rejonie Chicago (14:45) oraz kolejną porcję wyników finansowych amerykańskich spółek. Jeszcze przed startem sesji na Wall Street pochwalą się nimi m.in. General Motors i MasterCard.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)