Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKN Orlen szuka projektanta. Będzie budować farmę wiatrową na Bałtyku

38
Podziel się:

PKN Orlen rozpoczął proces wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Daje sobie czas do połowy 2020 roku.

Orlen będzie budował wiatraki na morzu.
Orlen będzie budował wiatraki na morzu. (East News, Piotr Molecki/East News)

Spółka Baltic Power, należąca do PKN Orlen, ma koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Zanim jednak wiatraki staną w morzu i turbiny zaczną produkować prąd, upłynie trochę czasu. Orlen jest na etapie poszukiwania projektanta.

W ramach rozpoczętego postępowania wyłoniony zostanie doradca techniczny, który przygotuje wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej, projekt budowlany, analizy produktywności oraz analizy pomocnicze - informuje PKN Orlen.

Koncern prowadzi obecnie na Bałtyku badania środowiskowe, pomiary wietrzności oraz badania dna morza.

"Projekt będzie zawierał m.in. wstępny plan rozmieszczenia turbin, określi optymalny rodzaj i wielkość konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych oraz założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Prace prowadzone na tym etapie pozwolą również na dobór konkretnych rozwiązań technicznych oraz doprecyzowanie harmonogramu i kosztorysu planowanej inwestycji.

- Uważnie przyglądamy się trendom na światowym i europejskim rynku energetycznym, dostosowując naszą działalność do wyzwań, które są z nimi związane. Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię PKN Orlen, zakładającą stworzenie silnego koncernu multienergetycznego - komentuje prezes Daniel Obajtek.

Podkreśla, że w ten sposób firma różnicuje źródła przychodów i uniezależnia się od wpływu czynników makroekonomicznych.

- W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Rozpoczynając postępowanie na wstępny projekt techniczny farmy wiatrowej przechodzimy do kolejnego etapu tej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że realizując ją będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki - wskazuje Obajtek.

Obszar, na który ma stanąć farma wiatrowa Orlenu, ma łączną powierzchnię około 131 km kwadratowych. Jest zlokalizowany około 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(38)
Pawlo
4 lata temu
Szkoda, że nie wpadli jeszcze w zarządach tych spółek... bo na Wiejskiej to niemożliwe.. aby utworzyć Fundusz Emerytalny dla Obywateli Polski z pieniędzy "wytworzonych" przez te "wiatraki Orlenowskie. Skoro płacimy za prąd z "wiatru" to część forsy mogła by iść na nasze Obywateli emerytury.
Pawlo
4 lata temu
Za "wiatraki" zapłacimy wszyscy na stacjach benzynowych. A za odprawy prezeski i prezesa tychże spółek zapłacimy w rachunkach za prąd. Bo jak nie starczy forsy, podniesie się ceny. Tylko z ekologią nie wyskakujcie mi tu czasem. Same śmigła należy wymieniać regularnie. A gdzie spaliny silników? No, tak.. zatonie w morzu.. bo to spaliny paliwa kopalnianego. No, plusem może być zamknięty obszar Parku dla połowów. A tym samym odrodzenie się gatunków morskich tam między tp.
ale co będzie...
4 lata temu
samochód elektryczny czy wiatrak na Bałtyku ? Ktoś się chyba zbytnio ujarał trawą.
sk48
4 lata temu
Nareszcie!!! Rządząca partia idzie po rozum do głowy i oby tak dalej...
Brys
4 lata temu
no co czersko machałowo tefałenowy motłochu ?. Będą wiatraki. Tylko ,że zarabiać będą na nich Polacy a nie Ż dzi z USA do czego to zmierzało....
...
Następna strona