Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Afera wizowa. Pośrednicy dalej współpracują z placówkami MSZ

12
Podziel się:

Firmy pośredniczące w wydawaniu wiz wciąż współpracują z polskimi placówkami dyplomatycznymi w pięciu państwach. Choć po aferze wizowej MSZ zapowiadał rozwiązanie z nimi umów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Afera wizowa. Pośrednicy dalej współpracują z placówkami MSZ
Szef MSZ Zbigniew Rau zapowiadał zerwanie umów na outsourcing wizowy (Agencja Wyborcza, foto-kraj)

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w związku z aferą wizową zwolnił dyrektora biura prawnego i zarządzania zgodnością Jakuba Osajdę i zarządził audyt w departamencie konsularnym i placówkach za granicą. Zapowiedział też wypowiedzenie umów wszystkim firmom zewnętrznym, którym "od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych".

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceminister Piotr Wawrzyk, autor projektu rozporządzenia o ułatwieniach wizowych. Jak przypomina gazeta za proceder "ręcznego sterowania" procesem wizowym w zamian za korzyści majątkowe miał odpowiadać jego asystent Edgar K.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera wizowa rozlewa się poza MSZ. Poseł wskazuje kluczową osobę

Outsourcing wizowy cały czas działa

"Po ponad 1,5 miesiąca od zapowiedzi szefa MSZ wciąż jednak nie zostały zerwane umowy z kilkoma firmami pośredniczącymi, z którymi współpracują polskie placówki dyplomatyczne w pięciu państwach" - donosi środowe wydanie "DGP". Chodzi o Ukrainę, Białoruś, Turcję, Indie i Filipiny.

MSZ twierdzi, że placówki dyplomatyczne i konsularne w pięciu państwach nadal weryfikują "możliwości prawne i faktyczne", w tym warunki zerwania umów. Tylko w Ukrainie tego typu usługi świadczy pięć podmiotów od 2011 r. Na Białorusi nadal obowiązują trzy umowy podpisane pod koniec grudnia 2022 r. Umowę w Turcji zawarto w połowie ubiegłego roku, a na Filipinach - w marcu 2023.

Praktyka outsourcingu obsługi wniosków wizowych za granicą nie jest niczym niezwykłym. "DGP" wyjaśnia, że różne państwa sięgają po to tam, gdzie brakuje pracowników służby dyplomatycznej.

Największe kontrowersje związane z aferą wizową dotyczą outsourcingu wizowego w Indiach, w tym w ambasadzie RP w New Delhi. Obowiązuje umowa z 6 września z VFS Global Services Private Limited. Największą zmianą jest system losowania i zapisów internetowych przez e-Konsulat. Podobnie działa to też na Filipinach. "Firma może więc pośredniczyć nie w umówieniu spotkania, ale w złożeniu aplikacji do systemu" - czytamy.

Prokuratura, CBA i Najwyższa Izba Kontroli prowadzą postępowania w sprawie przyjmowania łapówek za ułatwienia w procesie przyznawania wiz za granicą. Zarzuty prokuratorskie usłyszało siedem osób, Edgar K. został tymczasowo aresztowany. Śledztwo obejmuje 268 wniosków z ostatniego 1,5 roku. W tym czasie Polska wydała ponad 500 tys. wiz pracowniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
No nick
6 miesięcy temu
Żałosne przedstawienie polityków. Igrzyska dla biedoty głupiej. Czy nie ma ważniejszych spraw? Czy nie macie pamięci? I wiedzy historycznej? Czytajcie i ogladajcie nie tylko nagłówki tytuły. Byliście przeciw murowi na granicy z Białorusią to dlaczego tak się burzyciel na wizy. Przecież to dobrodziejstwo wg Was.
No nick
6 miesięcy temu
Komisje śledcze zajmują wiele czasu, kosztują nas krocie a nie dają nic. Afera wizowa? Malutka ,biedna Eeilen czy jak jej tam...No ludzie! A Amber Gold? To jest afera. A dzika reprywatyzacja w Warszawie? Za to się trzeba wziąć ponownie. Syn pana Tuska działał na szkodę państwa! Nie widzicie tego?
waku
7 miesięcy temu
Będzie co rozliczać
@tommek@
7 miesięcy temu
Będą kraść do ostatniego dnia.
lechu
7 miesięcy temu
W/g danych na dzień 13 .10 br . Polskie "stragany wizowe" w Nigerii cały czas działają. Pośrednicy jeszcze w zeszłym tygodniu sprzedawali "Schengen visa guarantee", czyli gwarancje otrzymania wizy. Cena? Od 2 mln nair, czyli ponad 11 tys. zł. .. CYT : Komu przeszkadzał handel wizami? Przecież to jest ponad miliard dolarów dla gospodarki Polski. Nie jest to KPO ale dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze się przyda. 2 miliardy dolarów pożyczki to trzeba było jechać i się prosić w USA a tu proszę kilku przedsiębiorczych Pisowców i mamy miliard. Myślę że jeszcze ze 2 lata działania i pokryło koszty naszych zbrojeń. Funkcjonariusze TVP nawet nie próbują znajdować usprawiedliwień dla nadużyć i korupcji Zjednoczonej Prawicy. Żadnego tłumaczenia się opinii publicznej! To stara sowiecka zasada: "Ani kroku wstecz". Świetnie to widać na przykładzie afery wizowej PiS, którą się przedstawia jako aferę wizową PO. 20.10 - To nie koniec afery wizowej. Jest nowa umowa na 75 tys. wiz w New Delhi Mafijne mechanizmy pisowskie. Centralne listy wysyłane przez pisowskich urzędników do konsulatów z nakazami wydawania wiz dla tysięcy nielegałów, którzy sprowadzają zagrożenie dla Unii a lewa kasa na handlu nielegałami płynie do PiSu. Schemat Łukaszenki a oficjalnie straszenie migrantami.