Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"MSZ nie zerwało umów". Wizy do Polski wydawane po staremu

19
Podziel się:

Wszystkie firmy świadczące outsourcing wizowy cały czas pracują z polskimi konsulatami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wbrew zapowiedziom sprzed tygodnia nie zerwało umów - napisała "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne ustalenia.

"MSZ nie zerwało umów". Wizy do Polski wydawane po staremu
Szef MSZ Zbigniew Rau i Piotr Wawrzyk, który w związku z aferą wizową stracił stanowisko wiceministra w resorcie (East news, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Minął tydzień od wydania przez resort spraw zagranicznych komunikatu w sprawie afery wizowej. Pracę stracił dyrektor biura prawnego i zarządzania zgodnością, a w departamencie konsularnym i wszystkich placówkach konsularnych przeprowadzono kontrolę i audyt. MSZ zapowiedziało też wypowiedzenie umów "wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych". Odwołany został wiceminister Piotr Wawrzyk.

"Rz" pisze jednak, że "żadna umowa MSZ z firmą świadczącą outsourcing wizowy nie została zerwana". Chodzi o trzy umowy z firmami:

  • VFS Global, obsługująca Białoruś, Indie, Chiny i Turcję
  • BLS International, która pracuje dla MSZ na Filipinach,
  • TLScontact, działającą w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera PiS to nie afera? Polityk zwraca uwagę na Amerykanów

Afera wizowa. Co z umowami dla pośredników?

Dziennik twierdzi, że do polskich konsulatów w kilku krajach z wymienionych powyżej, jeszcze w ubiegły piątek – tuż po publikacji komunikatu MSZ w Warszawie – trafiły zapytania od firm o dalszy los współpracy. "Odpowiedź była krótka – 'nic się nie zmienia, pracujemy nadal razem na dotychczasowych zasadach" - czytamy.

Gazeta zwróciła się do MSZ z pytaniem o wypowiedzenie umów. Resort odpowiedział, że wszelkie informacje w tej sprawie, możliwe do przekazania, publikowane są na bieżąco w komunikatach MSZ.

Na stronie internetowej MSZ nie ma żadnego komunikatu o zrealizowaniu zapowiedzi rozwiązania umów z firmami świadczącymi outsourcing wizowy - podkreśla "Rz".

Polska odpowiada KE w sprawie afery wizowej

W sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz do polskich władz zwróciła się Komisja Europejska w ostrym liście. W odpowiedzi wysłanej do Brukseli polski resort spraw zagranicznych przekonuje, że "postępowanie polskiej prokuratury dotyczy 268 wniosków wizowych", czyli niewielkiego ułamka. Według MSZ w okresie objętym śledztwem, czyli przez 1,5 roku, Polska wydała łącznie ponad 500 tys. wiz do pracy, z czego prawie 80 proc stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi. Wiz krótkoterminowych Schengen, w celu wykonywania pracy, wydano w tym okresie zaledwie 767.

Prokuratura dotychczas postawiła zarzuty siedmiu osobom. Nie dotyczą one konsulów, a osób, którym zarzuca się "nieuprawniony wpływ na urzędników konsularnych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
123
2 miesiące temu
Minister Rau podjął też decyzję, by wypowiedzieć umowy "wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".
Benedykt
3 miesiące temu
ILE RAU BRAŁ?
Gość
3 miesiące temu
MSZ dostało większą działkę, więc po co mają zrywać umowy?
Spokojnie
3 miesiące temu
To nie o wizy chodzi. Powinni pracować bo bialorusinom wygasza się ważność paszportów a Łukaszenka chce aby wrócili do Białorusi po przedłużenie paszportów i do obozów.Od 1lipca Białorusini mogą ubiegać się bezpłatnie o polski dokument podróżny. To nie daje im praw obywatelskich w Polsce. Daje im prawo do pobytu i przetrwania reżimu Łukaszenki.
robolbezrobot...
3 miesiące temu
sami widzicie co oznacza dla nas popieranie dążeń ich braci w wejściu do unii ( same problemy bo tak na prawdę za wyjątkiem wojny wszystkie inne sprawy to sprzeczne interesy ) oni są nie wdzięczni i zmanierowani pamiętajmy ten kto popiera dążenia ich braci jest anty polski