Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Ceny miedzi pójdą w górę? Oto co musi się stać, by ta prognoza się sprawdziła

9
Podziel się:

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje, a inwestorzy zastanawiają się co dalej z popytem na metale bazowe w Chinach, które otwierają się po pandemii koronawirusa.

Ceny miedzi pójdą w górę? Oto co musi się stać, by ta prognoza się sprawdziła
Ceny miedzi mogą pójść w górę w związku z ewentualnym ożywieniem gospodarczym w Chinach (Getty, Chris Ratcliffe)

Miedź w dostawach 3-miesięcznych rano w środę była wyceniana wyżej o 1,5 proc. - po 8.476 dolarów za tonę. Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztował 3,858 dolarów za funt i drożała o 0,47 proc.

Ceny miedzi – kluczowa jest sytuacja w Chinach

Kluczowe dla rynku miedzi mają być nadchodzące wydarzenia w Chinach. Władze w Pekinie zniosły surowe kontrole covidowe i zobowiązały się do większego wsparcia osłabionej wcześniejszymi blokadami gospodarki. Na rynkach budzi się optymizm co do perspektyw ożywienia konsumpcji surowców w 2023 r., jeśli dojdzie do ożywienia w Chinach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak powstaje złoto, srebro i miedź?

Chociaż rynkowe nastroje związane z otwieraniem gospodarki Chin są coraz bardziej optymistyczne, to utrzymuje się też niepewność związana z nasilającą się falą nowych zachorowań na koronawirusa, która niesie ze sobą ryzyko także dla wzrostu gospodarczego.

"Obecne środowisko makro jest jednak stosunkowo korzystne dla cen miedzi, chociaż mogą one pozostawać zmienne" - piszą w rynkowej nocie analitycy Huatai Futures.

Nie wiadomo też, jaka będzie skala ożywienia. Niektórzy komentatorzy skłaniają się bardziej w stronę tego, że problemy chińskiej gospodarki są bardziej strukturalne i mogą pociągnąć rynek surowców w dół.

Na wahania cen miedzi dużą wrażliwość wykazują akcję naszego KGHM-u, który jest jednym z największych światowych producentów miedzi.

Przed nami miedziowy kryzys niedoboru?

W dłuższym terminie, jak prognozują eksperci, miedzi na światowych rynkach może zacząć brakować. Jak tylko trochę wybiegniemy w przyszłość, to widzimy świat, który potrzebuje bardzo dużo miedzi. Tymczasem kopalni miedzi nie uruchamia się z dnia na dzień. To proces, który trwa około 10 lat, a jeśli ceny są zbyt niskie, inwestycję trudno uzasadnić ekonomicznie.

  • S&P Global wylicza, że do 2035 r. światowe zapotrzebowanie na miedź wzrośnie dwukrotnie do 50 milionów ton rocznie.
  • Goldman Sachs wylicza, że aby zaspokoić deficyt w produkcji wynoszący 8 milionów ton, trzeba wydać 150 miliardów dolarów na inwestycje w przeciągu dekady.
  • "Bloomberg" stwierdza, że do 2040 r. deficyt ten wyniesie 14 milionów ton, a jedynym rozwiązaniem będzie recykling.
  • Dla porównania, jak zauważa "Bloomberg", w 2021 r. deficyt ten wyniósł niecałe 0,5 miliona ton, co spowodowało wzrost cen miedzi o około 25 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
ryszard
rok temu
nie ma to jak konsumpcja! myślę , że na wojnach można skonsumować dużo miedzi.
Jagoda
rok temu
Chiny rosną poprzez fundusze inwestycyjne które myślą że Chińska gospodarka będzie wiecznie rosła i wciska te głupoty ludziom jak Amber Gold. Jak Chiny puszczają bąka to te fundusze straszą świat o wielkiej recesji a tu chodzi tylko o ich kasę.
Taka niestety...
rok temu
Po rafineriach , teraz sprzedadzą KGHM . Oczywiście ,,tylko " 30 % , ale mniejszościowy udziałowiec będzie miał najwięcej do powiedzenia . Tak samo jak jest w przypadku przemysłu naftowego.
Czarny
rok temu
Ten artykul to nagonka na miedz ,budownictwo przeszlo na plastik , budownictwo konsumowalo wiecej jak polowe wdobycia miedzi na swiecie
Bartek
rok temu
Uważam że w przyszłym roku popyt na wiele towarów spadnie . Kryzys się powiększy .