Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

CPK zaplanują Holendrzy. Flagowy projekt PiS z master planem

116
Podziel się:

NACO Netherlands Airport Consultants przygotuje dla CPK m.in. prognozy ruchu lotniczego. Wartość oferty Holendrów wynosiła ok. 10 mln euro i była niższa niż zakładany budżet.

CPK zaplanują Holendrzy. Flagowy projekt PiS z master planem
Wizualizacja jednego z projektów konkursowych na wygląd CPK (CPK, CPK)

Master plan jest specjalistycznym opracowaniem, które będzie źródłem szczegółowych danych dotyczących budowanego portu lotniczego. Oprócz prognoz ruchu lotniczego zostaną zwymiarowane elementy infrastruktury, etapy budowy i dokumentacji przedprojektowej.

"Holenderska spółka NACO, Netherlands Airport Consultants została wskazana jako wykonawca Master Planu dla CPK" - poinformowała spółka CPK na LinkedIn. Wartość oferty wynosiła ok. 10 mln euro i była niższa niż zakładany budżet.

Zobacz także: Wykup ziemii pod CPK. Przymusowe wywłaszczenia w przyszłym roku

Jak przekazano, przed zakończeniem postępowania muszą zostać dopełnione wszystkie formalności - także w ramach procedury odwoławczej. "Dopiero po niej będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą, który rozpocznie realizację usług" - przekazano.

Holendrzy będa mieli 13 miesięcy na dostarczenia master planu od podpisania umowy. Pod koniec ubiegłego roku CPK już przymierzał się do master planu, ale wtedy przetarg został unieważniony.

Jak wtedy tłumaczono żadna z ofert złożonych przez globalne firmy nie spełniała kryteriów formalnych postępowania, co potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza. Jak zapewniają władze spółki master plan to kluczowe opracowanie przedprojektowe, od którego zależą m.in.: parametry techniczne, ostateczna lokalizacja i koncepcja finansowania nowego portu lotniczego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Budowa ma jednak wielu przeciwników. Na początku czerwca w Sejmie posypały się gromy na pomysł budowy lotniska w Baranowie i planowany system prowadzących do niego linii kolejowych. Opozycja nie przebierała w słowach, wytykając wysokie pensje zarządu, opóźnienia i sens tej inwestycji.

Przede wszystkim krytykowano wtedy brak tzw. masterplanu. Miał być gotowy już w 2020 r. Nie ma nawet zakontraktowanego wykonawcy tego planu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
gere
3 lata temu
Lotnisko Warszawa-Lublin, Warszawa-Radom, i Warszawa -Modlin to porażka, bo za daleko do centrum
erere
3 lata temu
Lotnisko powinno być na Bemowie, blisko Warszawy, bo z Okęcia jest daleko do centrum. Nieraz rowerem szybciej można dojechać, niż autobusem, czy pociągiem
dsssfs
3 lata temu
Oni budują już XXX lat tory kolejowe do Modlina, aby była SKM do nowego lotniska, a tu chcą, aby pod Żyrardowa wysiadać z samolotu i furmanką dojechać do linii warszawsko wiedeńskiej, stamtąd Koleją Mazowiecką w smrodzie do warszawy 1,5 godziny.
amen
3 lata temu
ha ha ha, za dziesięć baniek studium ruchu ? Za darmo powiem, że będzie tak jak z lotniskiem w Radomiu.
Que III
3 lata temu
Opozycje kole w oczy ten projekt, podobnie jak przekop Mierzei Wislanej. Biedacy, oni nawet kurnika nie potrafa dobrze zbudowac! Most w Bydgoszczy budowany przez PO-PSL juz po 6 latach jest nie do uzytku. A powinie wytrzymac bez generalnego remontu przez co najmniej 30 lat.
...
Następna strona