Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Duże obszary ASF w Polsce. Kowalczyk zapewnia, że Polska priorytetowo traktuje zwalczanie epidemii

15
Podziel się:

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania online z unijną komisarz Stellą Kyriakides zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestie zapobiegania, rozprzestrzeniania się i ASF. UE podkreśla, że konieczne jest wdrożenie przez Polskę przestrzegania zasad bioasekuracji przez wszystkie gospodarstwa hodujące świnie.

Duże obszary ASF w Polsce. Kowalczyk zapewnia, że Polska priorytetowo traktuje zwalczanie epidemii
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk (Wikimedia Commons, Adrian Grycuk)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się w piątek, w formule online, z komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides. Było to pierwsze spotkanie, którego tematem była przede wszystkim kwestia regionalizacji wprowadzanej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

- Polska jest gotowa do współpracy i wspierania Komisji Europejskiej w jej działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa żywności - zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk. Jak podał resort, rozmowa przebiegła "w dobrej atmosferze, która zapowiada dalszą konstruktywną współpracę z Komisją Europejską".

Polskie działania na wielu płaszczyznach

"Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach we współpracy z wieloma instytucjami. Podziękował również Komisji Europejskiej za pozytywne podejście jej służb do ostatnich wniosków Polski o zmianę dotyczącą regionalizacji, dzięki której wiele polskich gospodarstw znalazło się w obszarach, gdzie obowiązują łagodniejsze restrykcje z powodu ASF" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Wojna o polską świnię. "Co godzinę upadają 3 gospodarstwa"

Jak przekazało ministerstwo, szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że "potrzebna jest dyskusja na poziomie eksperckim o ewentualnej nowelizacji zasad i kryteriów dla geograficznego definiowania regionalizacji ASF w kontekście ich uproszczenia".

"Państwa członkowskie objęte taką regionalizacją doświadczają restrykcji w przemieszczaniu świń i produktów z wieprzowiny oraz znacznych strat ekonomicznych z powodu braku możliwości eksportu tych towarów" - czytamy.

W Polsce są duże obszary występowania ASF

MRiRW podało, że komisarz Kyriakides podkreśliła, iż "walka z ASF jest naszą wspólną troską i potrzebna jest współpraca transgraniczna". "Zaznaczyła, że konieczne jest wdrożenie przez Polskę przestrzegania zasad bioasekuracji przez wszystkie gospodarstwa hodujące świnie, gdyż w Polsce są duże obszary występowania ASF, co powoduje poważnie trudności gospodarcze" - napisano.

Nie tylko trzoda, ale też drób

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, unijną komisarz, "że Polska przykłada dużą wagę do działań związanych ze zwalczaniem HPAI". Poinformował, że we wrześniu br. Główny Lekarz Weterynarii przyjął "Krajową strategię postępowania przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków". Jak dodał, w Polsce realizowane są prace legislacyjne zmierzające do znowelizowania przepisów dotyczących zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących drób w celu zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa.

"Prowadzona jest także systematyczna akcja informacyjna wśród hodowców drobiu promująca stosowanie zasad bioasekuracji, jako kluczowego elementu w profilaktyce HPAI" - poinformował wicepremier.

Jak podał resort, komisarz Kyriakides, odnosząc się do przedstawionych przez Polskę informacji, "doceniła polskie wysiłki i starania w walce z grypą ptaków". "Jednocześnie zaproponowała wsparcie merytoryczne KE w kwestiach dotyczących przeciwdziałaniu HPAI" - napisano. Z kolei wicepremier Kowalczyk przyznał, "że Polska wprawdzie posiada własne doświadczenia w tym względzie, niemniej jednak wymiana doświadczeń z ekspertami KE byłaby dla Polski cenna".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Taka polityka
2 lata temu
Czyli walka z asf do ostatniego rolnika. Brawo. Będziemy zdychać z głodu, ale bez asf...
lwx
2 lata temu
Tak samo jak ze szczepieniami na covid. U nas wszystko jest na niby. A jak i armia jest na niby? to co nam pozostaje. Rząd zwieje do Rumunii tak jak nas nauczono a my do piachu. Teraz nas uczą, że rozum potrzebny ----to rozum chłopski. A potrzebny jest nam tylko prawdziwy a nie partyjny.
stary
2 lata temu
A wyjaśnił już jakim cudem 2 dziki z ASF wlazły na drzewo i tam padły? Pewnie ma na to własną teorie... jak dla komuś wypadły ...raczej z czegoś latającego bo nie wyobrażam sobie żeby ktoś dzika na drzewo wpychał
loszek
2 lata temu
kiedy passport dla dzików, dystans i obostrzenia.. maski? niee w lesie nie trza..
pixello
2 lata temu
Jak partia rządząca musi gdzieś głupka wystawić, to wystawiają Kowalczyka Henryka, gminnego matematyka, który jest bardzo doświadczonym znawcą wszystkiego i każdą głupotę wypowie z miedzianym czołem.