Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Minister rolnictwa: będą wyższe dopłaty dla hodowców świń

27
Podziel się:

Będą wyższe dopłaty i rekompensaty dla hodowców trzody chlewnej w związku z ASF - zapowiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w poniedziałek w Pułtusku. Dodał, że przygotowywane są też przepisy dyscyplinujące myśliwych za niewykonanie planów odstrzału dzika.

Minister rolnictwa: będą wyższe dopłaty dla hodowców świń
Wyższe dopłaty dla hodowców świń mają związek z ASF. (Adobe Stock, ©KSCHiLI - stock.adobe.com)

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku przyznał, że w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i niskimi cenami skupu żywca wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowy trzody chlewnej. Jego zdaniem za kilka miesięcy sytuacja powinna się zmienić, a ceny zdecydowanie podskoczyć, stąd apelował do rolników, aby zastanowili się nad ewentualnym wygaszaniem hodowli.

Kowalczyk zapowiedział podczas spotkania, że z jednej strony będzie to pomoc lub dopłaty związane z utrzymaniem loch. Wyjaśnił, że wykorzystany zostanie mechanizm związany z dobrostanem zwierząt, którego nie trzeba notyfikować w KE. Podniesione mają zostać rekompensaty za zawieszenie produkcji świń.

Zobacz także: 4 tys. zdrowych świń na rzeź. Rolnik o pandemiach toczących polską wieś

Walka z ASF w Polsce. Dopłaty dla hodowców świń

Z drugiej strony są te tereny, które są dotknięte ASF, rolnicy, którzy byli zmuszeni zawiesić hodowlę, by otrzymać stosowną rekompensatę. Dotychczasowy poziom rekompensat za przestój będzie podniesiony i to wielokrotnie, pięcio- sześciokrotnie więcej niż dotychczasowe stawki - powiedział Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że trwają rozmowy z resortem klimatu i środowiska nad przepisami mającymi zdyscyplinować myśliwych w wykonywaniu odstrzału dzików. Przekazał, że rząd "przymierza" się do tego, aby myśliwym, którzy nie wykonują odstrzałów sanitarnych, odbierać dzierżawy kół łowieckich.

Kowalczyk zapowiedział ponadto, że KRUS miałby nabyć Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUWP, aby wokół tej instytucji zbudować system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Jan przeciwko...
2 lata temu
Będą dopłaty dla hodowców świń czyli dla PiSU Kaczyński da dla Morawieckiego i całej reszcie nagrodę bo to największy jest hlew.
fgff
2 lata temu
tak tak, idzcie wsiury głosować na pis bo pis wam da, a potem po wyborach jak znów nie to pojedziecie blokować kraj.... byle tylko nie do sejmu.
jagoda
2 lata temu
Dają dopłaty dla rolników , tzn ,ze wkrótce wybory i trzeba rozdać kiełbasę wyborczą.
Robotnik
2 lata temu
Bedą dopłaty do swiń bo już w Polsce Socjalistycznej nie ma pogłowia świń. Kaczyński kazał wszystko wykończyć co polskie
Cynik
3 lata temu
Henio powtarza po raz pięćdziesiąty obietnice PiS z przeróżnych kampanii wyborczych.Szczęść Boże naiwnym
...
Następna strona