Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Tesla musi wycofać ponad 2 miliony aut w USA. Szwankuje kluczowy system

5
Podziel się:

Firma Elona Muska — Tesla — zdecydowała przeprowadzić akcję serwisową, która obejmie ponad 2 miliony samochodów w Stanach Zjednoczonych. Jak pokazały wyniki kontroli agencji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, pojazdy wyposażone w autopilota stwarzają zagrożenie i zwiększają ryzyko wypadków.

Tesla musi wycofać ponad 2 miliony aut w USA. Szwankuje kluczowy system
Elon Musk ma problem (Getty Images, PAP)

Amerykańska agencja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA po 2-letnim dochodzeniu oraz serii zgłoszeń i wypadków stwierdziła, że stosowane w autopilocie Tesli systemy kontroli uwagi kierowcy nie są wystarczające — informuje Reuters. 

NHTSA przeanalizowała m.in. 956 wypadków, w których zginęły 23 osoby, które korzystały ze wspomnianego autopilota. Według agencji istnieje podwyższone ryzyko wypadków, kiedy system jest w użyciu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Mamy inny niuansik"

Tesle wymagają aktualizacji systemu

Agencja wskazała, że systemy zabezpieczające muszą brać pod uwagę, że kierowcy nadmiernie ufają technologii. Autopilot w Teslach nie sprawia, że pojazd staje się autonomiczny, czyli taki, który sam się prowadzi, dlatego kierowcy mimo korzystania z technologii, muszą być cały czas czujni i odpowiedzialni za jazdę.

Tesla — mimo że nie zgadza się z orzeczeniem — zdecydowała się na aktualizację systemów zabezpieczających autopilota. Będzie to największa akcja naprawcza Tesli, gdyż obejmie 2,03 miliona pojazdów o modelach S, X, 3 oraz Y zaczynając od 2012 roku - podkreśla Reuters. Właściciele samochodów nie będą musieli nigdzie jeździć, a aktualizację przeprowadzą w domu.

Koncern wskazuje, że aktualizacja oprogramowania "będzie zawierać dodatkowe elementy sterujące i alerty dla tych, które już istnieją w pojazdach, których dotyczy problem, aby kierowcy przykładali większą wagę oraz byli bardziej odpowiedzialni za jazdę, gdy włączona jest funkcja automatycznego kierowania" - podaje Reuters.

Alerty mają być bardziej widoczne, funkcja autopilota ma być łatwiej włączana oraz wyłączana, a ponadto mają pojawić się dodatkowe po włączeniu funkcji automatycznego kierowania. Jak wskazała Tesla, jeżeli kierowca wielokrotnie nie zareaguje na kontrole, wówczas zawieszone zostanie korzystanie z funkcji autopilota.

NHTSA jednak nie zamyka sprawy. Informuje, że będzie stale przyglądać się całej sprawie oraz temu, jak aktualizacja wpłynęła na bezpieczeństwo kierowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
zigor
6 miesięcy temu
PR tej firmy przypomina PR szczypionek. Firmy zarobiły na tym miliardy ale nikt nie chce liczyć prawdziwych kosztów.
zigor
6 miesięcy temu
Tesli daję 2-3 lata i koniec. Przeinwestowali w technologie które są kiepskie, nieekologiczne, nieefektywne , drogie i niebezpieczne.
Witold
6 miesięcy temu
Krzykliwy tytuł: Tesla musi wycofać 2 mln aut. W treści: właściciele nie będą musieli nigdzie jeździć a aktualizację przeprowadzą w domu. Żenujący portal.
David
6 miesięcy temu
Ciekawy news - rok 2013 też zagrożony mimo że te roczniki nie miały żadnego autopilota - nawet tego autostradowego Kto to pisze?
takie tam
6 miesięcy temu
" Jak się okazuje, pojazdy wyposażone w zaawansowanego autopilota mogą stwarzać na drodze ze względu na niewystarczające systemy bezpieczeństwa — podaje Reuters." - co stwarzać? Bezsensu w "Ynteryi" ciąg dalszy.