Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Handel w Wigilię. Senat zdecydował

8
Podziel się:

Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia.

Handel w Wigilię. Senat zdecydował
Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. (PAP, Grzegorz Michałowski)

Za przyjęciem noweli ustawy głosowało 94 senatorów, nikt nie głosował przeciw, jeden senator się wstrzymał.

Handel w Wigilię. Są zmiany

W czwartek rano za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowały połączone senackie komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Poprawek nie zgłoszono także podczas posiedzenia plenarnego Senatu, które odbyło się po posiedzeniu komisji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy uchwalonej w środę przez Sejm noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia" - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

W nowelizacji zaproponowano "jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu".

Takie rozwiązanie uzasadniono szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

W nowych przepisach wskazano, że w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były niedzielami handlowymi.

Zakaz handlu w niedziele. Najważniejse zasady

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
www
6 miesięcy temu
O , jak szybko czyli nie trzeba miesiąca na dyskusję, prace w komisjach i 120 poprawek? Oby tylko prezydent się zdecydował
sven
6 miesięcy temu
senat nie ma nic innego do roboty tylko decyduje czy ma być handel w niedzielę czy nie - za co im płacą darmozjadom
sens
6 miesięcy temu
Godowe Święto, Szczodre Gody, Szczodruszka - tak to sie nazywa po naszemu :) żodyn buk sie nie urodził :) ani nie umarł :) świentujmy nasze świeta a nie jakiś narzucone przez manipulantów od krzyża :)))) Słowianie!
grażyna
6 miesięcy temu
ciekawe na takie cos potrzeba było głosowania w Sejmie, Senacie, zwołanie kolejnych komisji a podobno na coś takiego jak zamrożenie Vatu na żywność w przyszłym roku wystarczy rozporządzenie
Mantoni acier
6 miesięcy temu
I pomyśleć że cała ta hucpa związana jest z pogańskimi świętami które z Jezusem mają tyle wspólneg że się nim bezczelnie podpierają.