Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prognoza inflacji - 1,2 proc. w październiku

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów po danych o cenach żywności w pierwszej połowie października prognozuje wzrost inflacji w październiku, liczonej rok do roku, do 1,2 proc., z 0,9 proc. we wrześniu - podał resort w komunikacie.

"Ministerstwo Finansów szacuje, że ceny konsumpcyjne wzrosną w październiku o około 0,5 proc. Wskazuje to na możliwość zwiększenia się dynamiki cen liczonej w skali ostatnich 12 miesięcy z 0,9 proc. we wrześniu do około 1,2 proc. w październiku" - napisano w komunikacie MF.

Resort podał, że w prognozie uwzględniono wzrost cen w I połowie miesiąca o 0,4 proc. biorąc pod uwagę obliczony przez GUS wzrost cen żywności o 1,4 proc. oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 0,1 proc.

Dodatkowym czynnikiem branym pod uwagę przez MF był wzrost cen towarów nieżywnościowych i usług o 0,1 proc. oszacowany na podstawie notowań cen izb skarbowych.

GUS poinformował w poniedziałek, że żywność w I połowie października podrożała o 1,7 proc. w porównaniu z I połową września i o 1,4 proc. względem II połowy września.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen żywności w ujęciu miesięcznym w I połowie października średnio o 1,12 proc. Oczekiwali oni, że w porównaniu z II połową września ceny wzrosną średnio o 0,78 proc.

Po opublikowaniu danych przez GUS ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP, oceniają, że na koniec roku inflacja rdr będzie zawierać się w przedziale 1,5-1,8 proc.

Według rozmówców PAP dane na temat cen żywności nie powinny mieć wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych.

Ostatnio po rynku krążą spekulacje na temat możliwości podwyżek stóp.

W poniedziałek Cezary Józefiak z RPP powiedział, że obecnie nie ma potrzeby zaostrzania polityki monetarnej. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się na dwudniowym posiedzeniu we wtorek. Decyzja Rady w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)