Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł w lipcu

0
Podziel się:

Wskaźnik Przyszłej Inflacji informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych (CPI) w najbliższych 4-6 miesiącach, spadł w lipcu o 2 pkt. To trzeci z kolei miesiąc jego spadku - wynika z badań Marii Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych (CPI) w najbliższych 4-6 miesiącach, spadł w lipcu o 2 pkt. To trzeci z kolei miesiąc jego spadku - wynika z badań Marii Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

"Tendencje z ostatnich miesięcy potwierdzają wcześniejsze przypuszczenie, iż niewielkie odbicie inflacji, którego spodziewają się ekonomiści w miesiącach letnich, będzie miało charakter krótkotrwały i będzie efektem wyjątkowo niskiej bazy z ubiegłego roku" - napisała autorka.

W opinii Drozdowicz w gospodarcze przeważają tendencje antyinflacyjne z mechanizmami typowymi dla deflacji.

Według badań BIEC, spośród ośmiu składowych wskaźnika dwa działają obecnie w kierunku wzrostu cen, zaś pozostałe sześć nie stanowi zagrożenia z punktu widzenia stabilności przyszłych cen.

"(...) Jedynie ceny importu stanowią zagrożenie. W ostatnim czasie obserwujemy splot wydarzeń, mających wpływ na ten wzrost. Na początku roku na świecie rosły ceny ropy naftowej, jednocześnie euro ulegało wzmocnieniu, co podrażało polski import (...)" - uważa Drozdowicz.

BIEC odnotował nieznaczny wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach przemysłowych. Jak na razie jest on, zdaniem BIEC, jednorazowy, bo odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych jest efektem wyzbycia się części tych urządzeń, które były niedostatecznie wykorzystane.

"Ostatnie dane MF wskazują na spadek wielkości długu w kwietniu br. Gwałtowny przyrost zadłużenia obserwowany od początku ubiegłego roku ciągle jest istotnym zagrożeniem dla funkcjonowania gospodarki w przyszłości" - wynika z badań BIEC.

W opinii Drozdowicz wygasło znacznie czynników wpływających na wzrost kosztów w przedsiębiorstwach.

"Krótkotrwały wzrost jednostkowego kosztu produkcji obserwowano w ostatnim czasie jedynie na jesieni ubiegłego roku. Wzrost jednostkowego kosztu pracy wystąpił zaś na przełomie grudnia i stycznia tego roku. Obecnie obydwie te kategorie wykazują tendencję spadkową" - uważa.

BIEC ocenia, że w dalszym ciągu przedsiębiorcy nie spodziewają się podnoszenia cen na swe wyroby.

"Systematycznie od kilku miesięcy zwiększa się odsetek przedsiębiorstw zmierzających obniżyć w najbliższym czasie swe ceny" - wynika z badania.

Dodatkowo, według instytucji, ceny w sektorze usług nie wykazywały tendencji do wzrostu pomimo znacznego udziału usług transportowych w tym sektorze i okresowych wzrostów cen benzyny.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)