Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Jest pozew przeciwko Orlenowi. Przewoźnik będzie się sądzić o "zawyżone ceny paliw"

603
Podziel się:

Wrocławskie MPK składa pozew przeciwko PKN Orlen ze względu na "zawyżone ceny paliw" i "wykorzystywanie pozycji monopolisty", co miało przynieść przewoźnikowi szkodę - poinformowali w środę przedstawiciele spółki i władze Wrocławia. Orlen uważa, że zarzuty są "bezpodstawne".

Jest pozew przeciwko Orlenowi. Przewoźnik będzie się sądzić o "zawyżone ceny paliw"
Wrocławskie MPK skarży PKN Orlen. Chodzi o zawyżone, według spółki, ceny paliw (PAP)

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur ocenił, że spółki Skarbu Państwa "wykorzystują swoją pozycję monopolisty". Stwierdził przy tym, że zyski PKN Orlen, w szczególności w ostatnim kwartale, pochodzą "z kieszeni mieszkańców, w tym pasażerów MPK".

MPK Wrocław skarży Orlen

- Po fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG straciliśmy kontrahenta. Wcześniejsze nasze zakupy paliwa regulowała giełda. Teraz Orlen, wykorzystując swoją pozycję na rynku, zastąpił to ceną regulowaną, ceną hurtową ustalaną przez zarząd Orlenu. Tylko w grudniu przez tę działalność, przez niesprawiedliwą redystrybucję zysku, wrocławskie MPK musiało zapłacić za paliwo więcej o milion złotych – mówił Mazur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tusk uderza w Obajtka. Temat niebezpieczny dla PiS

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik poinformował z kolei, że w 2020 r. wrocławskie MPK za olej napędowy zapłaciło 34 mln zł, a w 2022 r. dwa razy więcej.

Reprezentująca wrocławskie MPK mecenas Małgorzata Ludwik wyjaśniła, że miejski przewoźnik wystąpi przeciw PKN Orlen z pozwem o odszkodowanie na mocy ustawy o dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji.

Wyliczyliśmy, że MPK poniosło szkodę w wysokości ponad 900 tys. zł. To różnica w cenie hurtowej wskazywanej każdego dnia przez Orlen i cenie wyliczanej w oparciu o zmienne ceny ropy na rynkach – przekazała mecenas

Zaznaczyła, że chodzi o grudzień 2022 r.

Orlen uważa, że zarzuty są bezpodstawne

W przesłanym PAP oświadczeniu PKN Orlen określił zarzuty "zawyżania cen" oraz wykorzystywania "monopolistycznej pozycji" jako "bezpodstawne".

"Przypominamy, że to samo MPK wybrało Orlen jako dostawcę paliwa. W Polsce działa kilka firm sprzedających paliwa dużym odbiorcom, w tym miejskim przedsiębiorstwom autobusowym. Firmy te rywalizują ze sobą m.in. oferując klientom atrakcyjne rabaty. Rynek jest zatem konkurencyjny, a MPK Wrocław, wybierając ofertę spółki z Grupy Orlen, uznało tę ofertę za najatrakcyjniejszą" - przekazał koncern w oświadczeniu.

Zapotrzebowanie MPK Wrocław na olej napędowy do autobusów to średnio od 800 tysięcy do niemal 1 miliona litrów miesięcznie. Dwa lata temu przewoźnik płacił za to ponad 34 miliony złotych rocznie, w roku 2021 było to 45 milionów, w tym - 68,5 miliona złotych. W ciągu dwóch lat kwota ta wzrosła ponad dwukrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(603)
zadowolony mn...
rok temu
Narmalną rzeczą w działalnościi firm jest maksymalizacja zysku, a nie jakieś tam zasady ustalania cen na poziomie satysfakcjonującycm wszystkich odbiorców. Czy handlowiec sprzedaje towary poniżej kosztów ich zakupu? - Nie! Ustala ceny najwyżej jak może, a że za wysoko to świadczą o tym przeceny i wyprzedaże. I nikt nie krzyczy, że był wcześniej okradany. Zawyżone ceny to pojęcie względne i nie występuje w przypadku gdy po tych cenach można zbyć całą produkcję. W Polsce wiele firm, w tym także spółek gieldowych ma lepszy wskaźnik zysku netto do przychodów od PKN Orlen a nikt nie zarzuca im zawyżania cen i okradania klientów, ani nie każe wnosić opłaty solidarnościowej (podatku) od tzw. nadwymiarowych zysków. A wysokość tej opłaty będzie tym większa im gorsze wyniki finansowe spółka uzyskiwała w latach poprzednich, stanowiących podstawę obliczenia zysku wymiarowego, a więc najprawdopodobniej zysku uzasadnionego, możliwego do zaakceptowania przez twórców opłaty.
Ja_usz
rok temu
Baryłja od kilku miesięcy jest tańsza niż przed wojną a my cały czas płacimy 2zł więcej chyba każdy kto jeździ widzi, że nas okradają!!
Dori
rok temu
Bardzo dobrze MPK. Nie ma placenia frycowego,moze i bilety beda tansze???
Zzz
rok temu
Co ty piszesz za bzdury Orlen wpłacił podatek do budżetu ponad 100 miliony , a za darmo oni nie będą pracować i głowic się jak wybrnąć z takiej trudnej sytuacji . Jaki on oligarcha p.Obajtek nie wiesz wszystkiego a piszesz komentarze . A ty pracujesz za darmo odpisz .
mars
rok temu
Orlen... ok. Polska Marka i narodowa. oby tak dalej. Duży może więcej i liczą się z nim na rynku. A są i tacy których to boli w myśl wolą być podnożkiem dla innych niż być partnerem. To przykre że tożsamość narodową jest im wartością obcą
...
Następna strona