Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Jest praca na kolei! Sami wyszkolą i zatrudnią maszynistów. Oto ile można zarobić, prowadząc pociąg

151
Podziel się:

Od stycznia 2022 r. Koleje Dolnośląskie (KD) będą przygotowywać kandydatów do wykonywania zawodu maszynisty. Legnicki ośrodek szkoleniowy przewoźnika będzie prowadził kursy i przyznawał odpowiednie świadectwa, a także licencje. Pierwszy kurs ruszy 3 stycznia. Kandydaci, którzy go ukończą, mogą w przyszłości liczyć na atrakcyjne zarobki dla maszynistów.

Jest praca na kolei! Sami wyszkolą i zatrudnią maszynistów. Oto ile można zarobić, prowadząc pociąg
Kurs na licencję maszynisty to pierwszy etap w zdobyciu zawody maszynisty. (Materiały prasowe, Koleje Dolnośląskie)

Koleje Dolnośląskie poinformowały, że do tej pory należący do nich Ośrodek Szkolenia Kadr Kolejowych w Legnicy kształcił swoich wychowanków jedynie w zakresie szkolenia na świadectwo maszynisty. Taki kurs trwał półtora roku, a jego uczestnicy formalnie stawali się pracownikami spółki i otrzymywali wynagrodzenie.

"Wykorzystując potencjał swojego ośrodka – dostęp do nowoczesnego taboru kupowanego przez spółkę, zaplecza technicznego w postaci nowoczesnej hali naprawczej czy wiedzy praktyków od lat kształcących kolejne kadry maszynistówKoleje Dolnośląskie postanowiły rozpocząć szkolenia licencyjne. To pierwszy etap w zdobyciu upragnionego zawodu" – poinformowano. Po zdaniu egzaminu państwowego, posiadacz licencji maszynisty, może prowadzić pociągi pod okiem doświadczonego maszynisty. Drugim krokiem jest zdobycie licencji maszynisty. Potrzeba około 1300 godz. spędzonych w kabinie jako pomocnik maszynisty, aby później móc już samodzielnie prowadzić pociągi.

Prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski zwrócił uwagę, że legnicki ośrodek jest jednym z nielicznych na mapie Polski dysponujących takim zapleczem szkoleniowym.

Zobacz także: Warszawski most średnicowy i jego historia

Szkolenie na licencję maszynisty w Kolejach Dolnośląskich. Pierwszy krok do prowadzenia pociągu

"Poszerzając naszą ofertę edukacyjną, od nowego roku będziemy mogli zapewnić kandydatom kompleksowe przygotowanie do podjęcia zawodu maszynisty. Współpracujemy z wybitnymi specjalistami, którzy od lat szkolą nowych członków załogi KD, a nasze inwestycje w nowy tabor oraz rozbudowę hali serwisowej sprawiają, że stale się rozwijamy" - podkreślił. Dodał, że kandydaci, którzy będą szkolić się w ośrodku, mogą liczyć w przyszłości na zarobki w przedziale od 6000 do 8000 zł netto, gdy już zostaną maszynistami.

Pierwszy kurs ruszy 8 stycznia i potrwa do 3 kwietnia. Kadra szkoleniowa legnickiego ośrodka liczy 10 osób. Wśród nich znajdują się m.in maszyniści instruktorzy, instruktorzy kierowników pociągu czy osoby odpowiedzialne za ruch kolejowy.

Zaplecze szkoleniowe wyposażone jest w bocznicę kolejową oraz halę naprawczą, a uczestnicy kursu mają dostęp do nowoczesnych pojazdów kolejowych oraz symulatora jazdy pociągiem typu 45WE Impuls – poinformowały Koleje Dolnośląskie.

- Dostęp do tego rodzaju technologii znacznie ułatwia zdobycie podstawowych umiejętności. Uczestnicy kursu uczą się na "żywym organizmie", wykorzystując zdobyte doświadczenie w praktyce – podkreślił Adam Gajda, naczelnik Ośrodka Szkolenia Kadr Kolejowych w Legnicy.

Spółka zapowiedziała, że w przyszłym roku, z uwagi na intensywny rozwój, Koleje Dolnośląskie zamierzają uruchomić trzy kursy: w styczniu, marcu oraz maju. KD rozpoczęły już pierwszą rekrutację na kurs z licencją. Zajęcia realizowane będą w formie stacjonarnej w ośrodku przewoźnika w Legnicy w systemie weekendowym.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(151)
Olo
2 lata temu
Mój ojciec jest maszynistą i całe życie bardzo dobrze zarabia. 6000-8000 netto to realna pensja do zarobienia w miesiąc z nadgodzinami. Zwłaszcza, że młodzi nieprzygotowani, za zimno, za ciepło, a że praca w nocy albo wzrok za słaby albo, tu hit: obecność narkotyków :)
Ksiezniczka R...
2 lata temu
Kto ma w glowie olej nie idzie na kolej.
PKP PRAWDA
2 lata temu
Nie oszukujcie młodych ludzi za takie pieniądze, które chcecie im zapłacić !!! Z czego utrzymać rodzinę ?? Pogońcie tych byków na stołkach prezesów spółek kolejowych i ich przydupasów biorących miesięcznie gigantyczne pieniądze
Witek
2 lata temu
Kiedyś też myślałem zostać maszynistą, ale uznałem, że za dużo zachodu i za duża odpowiedzialność za taką mała kasę. Trucki też nie dla mnie życie w kabinie, za duża nuda, zasnął bym i się rozwalił. Po długiej drodze zostałem koło 40stki operatorem harvestera. W Polsce też jest dobra kasa na tym ale nie taka jak w Skandynawii. Pozdrawiam z Norwegii!
Waga
2 lata temu
Zaczynałem na PKP od pracy na parowozach,dzisiaj mam emerytury 3200,odradzam wnukowi
...
Następna strona