Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Kredyty frankowe. Adwokaci mają pomysł

37
Podziel się:

Dziekani wszystkich rad adwokackich w Polsce apelują o tworzenie w sądach wydziałów ds. kredytów walutowych. Z kolei banki rozpoczynają konsultacje w sprawie umów ugodowych.

Kredyty frankowe. Adwokaci mają pomysł
Banki negocjują w sprawie kredytów frankowych. (Getty Images, Brian Jackson)

Pismo dziekanów to reakcja na decyzję ministerstwa sprawiedliwości, które zgodziło się na utworzenie w warszawskim sądzie okręgowym specjalnego wydziału ds. kredytów frankowych.

Zdaniem adwokatów to dobry pomysł, bo sprawy bankowe są na ogół skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy.

Dziekani rad adwokackich uważają, że takie wydziały powinny być utworzone we wszystkich sądach, żeby konsumenci mieli do nich równy dostęp.

Zobacz także: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

– Właściwość przemienna w sprawach konsumenckich i bankowych wymaga dostępności sądu wyposażonego w specjalistyczną wiedzę we wszystkich ośrodkach. Tworzenie jednego tylko wyspecjalizowanego wydziału w Sądzie Okręgowym w Warszawie będzie w praktyce zmuszało do poszukiwania ochrony prawnej w tym sądzie, a uprawnienia płynące z właściwości przemiennej staną się iluzoryczne – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Jednocześnie banki rozpoczynają konsultacje umów ugodowych, jakie będą proponować klientom.

Według zapowiedzi Związku Banków Polskich konkrety pojawią się najwcześniej pod koniec stycznia.

Już wiadomo, że pewne kwestie budzą wątpliwości sektora. Według zaleceń KNF banki powinny oferować klientom możliwość traktowania kredytu frankowego tak, jakby od początku były zawierane w złotówkach.

Jak podaje "Rzeczpospolita" banki chętnie zaakceptują takie rozwiązanie, choć będzie wiązało się ze sporymi wydatkami.

– Dla banków to kosztowne rozwiązanie, a dla klientów potencjalnie bardzo korzystne. Jednak jeśli pozwoli ostatecznie zamknąć temat franków, jesteśmy gotowi zrealizować postulat KNF, bo kredyty te ciążą sektorowi – mówi gazecie członek zarządu jednego z polskich banków, mającego sporo hipotek frankowych.

Problem w tym, że do sądów w całym kraju trafia obecnie mnóstwo pozwów, a sprawy o kredyty frankowe banki najczęściej przegrywają.

Przedstawiciele sektora chcą mieć pewność, że po zawarciu ugody klienci nie będą jej już podważać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
nina
3 lata temu
Adwokaci już zacierają ręce na zarobek , tylko w tym przypadku mało mogą.
nina
3 lata temu
Panie Ziobro przez 5 lat nie kiwnęliście nawet palcem , żeby pomóc frankowiczom. Teraz pali Wam się pod tyłkami za Waszą ignorację , kłamstwa oszustwa to znów wraca zastępczy temat frankowiczów . Strach przed utrata władzy znów każe wam oszukiwać ludzi. Banki nikomu nie nakazywały brać kredyt we frankach, biorący łaszczyli się na taniochę , bo frank był po dobrym kursie. Ale my żyjemy w Polsce i obowiązuję u nas nie FRANK a ZŁOTÓWKA. Frankowicze nie dajcie się nabrać , Prezesem Banku Narodowego jest człowiek PISu i nie da bankom zbankrutować.
Prawda
3 lata temu
Cały problem w tym, że nikt się nie spodziewał, że frank wzrośnie 150%!
Aneta
3 lata temu
Mi w walce z bankiem pomogła kancelaria prawna FENIX z Warszawy. Mogę z czystym sumieniem polecić.
Dan
3 lata temu
kolejne cwaniactwo i złodziejstwo to Kancelarie które pomogą w odzyskaniu pieniędzy z Banków ale sami przy okazji ponownie okradają legalnie w biały dzień. Za pomoc w odzyskaniu 100 000 zł pobierają od 30000 do 50 000 zł czy to nie złodziejstwo w biały dzień?
...
Następna strona