Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

UOKiK kontra banki. 3 tys. zł za świstek papieru. Skuteczna interwencja

28
Podziel się

Banki żądały od swoich klientów nawet 3 tys. zł za wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. Dzięki interwencji szefa UOKiK, opłata od teraz waha się od 50 do 200 zł, w zależności od banku.

UOKiK kontra banki. 3 tys. zł za świstek papieru. Skuteczna interwencja
Skuteczna interwencja UOKiK. Banki obniżają opłaty (East News)
bDzdjCMl

Dzięki działaniom prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. Od teraz za jeden egzemplarz zaświadczenia klienci - w zależności od banku - będą płacić od 50 do 200 zł.

Przed interwencją jeden z banków pobierał opłatę 3 tys. zł za przygotowanie zestawienia dotyczącego 20-letniego okresu spłaty. Po interwencji zmniejszył ją do... 50 zł, niezależnie od czasu trwania umowy kredytowej.

bDzdjCMn

Zaświadczenia są potrzebne osobom, które dochodzą swoich praw w sądzie.

– Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także: Prąd zdrożeje. Prezes URE tłumaczy dlaczego i o ile

Kara i postępowania

Efekt działań prezesa Urzędu to nie tylko obniżka opłat za zaświadczenia. Chróstny wydał też decyzję nakładającą karę 5 mln zł na Deutsche Bank, ta jeszcze nie jest prawomocna.

bDzdjCMt

Do tego zakończył cztery postępowania wyjaśniające dotyczące: BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP, Raiffeisen Bank International AG oraz zakończył "działania miękkie" w sprawie Banku Millennium, Getin Noble Banku i mBanku.

Prezes Urzędu nie kwestionował opłat pobieranych przez Bank Millennium oraz mBank, a BNP Paribas już przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego podjął decyzję o rezygnacji z mechanizmu naliczania opłat, który uzależniał ich wysokość od długości wnioskowanego okresu.

bDzdjCMu

Ponadto, Prezes Urzędu Tomasz Chróstny skierował do siedmiu banków oraz Związku Banków Polskich apel, w którym przedstawił swoje stanowisko dotyczące m.in. opłat za wydawanie zaświadczeń.

Banki zostały w nim poinformowane o tym, że zasadnym działaniem z ich strony byłoby określenie limitu opłat, które mogą zostać pobrane od konsumenta w sytuacji, gdy składa on wniosek dotyczący jednej umowy, a informacje o które się ubiega przedstawiane są w kilku różnych dokumentach, za które bank pobiera odrębne opłaty - informuje UOKiK.

Interwencja Chróstnego była skuteczna, większość banków obniżyła opłaty za zaświadczenia do kwot od 50 do 200 zł i nie uzależnia ich wysokości od długości okresu zrealizowanej spłaty.

bDzdjCMv
bDzdjCMO
KOMENTARZE
(28)
Singiel
4 tyg. temu
Na wszelkie możliwe sposoby próbują oskubać klientów. Ostatnio zakładałem w banku bezpłatne konto podstawowe. Miałem niezły ubaw jak pani starała się odwieść mnie od tego pomysłu. W końcu gdy jasno i dobitnie powiedziałem o co mi chodzi, pani jeszcze próbowała chociaż uzyskać moją zgodę na wykorzystanie moich danych do celów marketingowych, też bez skutku. W końcu zrezygnowana założyła to konto, ale wyglądała na nieco obrażoną. I co ja teraz pocznę? Chyba narobiłem sobie wrogów w takiej wspaniałej instytucji.
gościu
4 tyg. temu
Teraz banki które pobierały opłaty nie zgodne z prawem powinny poza karą do UOKiK zwrócić pieniądze klientom wraz z karnymi odsetkami.
obywatel
4 tyg. temu
nie bez powodu mówi się bankster a nie bankier
bDzdjCMP
barka
4 tyg. temu
Nakręca się Pan, Panie Orlikowski! Unikanie podania nazwy banku który brał 3000 zł a teraz bierze 50 zł za taki sam papier, to świństwo. Baardzo słabe dziennikarstwo.
OKnoOK
4 tyg. temu
Wypłaciłem z koniecznosci z bankomatu PKO bp kartą kredytową Santander .Tego samego dnia kwotę pobraną spłaciłem ale koszt tej operacji to 4% od pobranej gotówki.... miło?
...
Następna strona