Trwa ładowanie...
bCOdxVbF

Notowania

Uokik – Wszystkie wiadomości

13
04.08.2020 11:07

STOPY PROCENTOWE
 / 
UOKiK interweniuje ws. rat kredytów. Niektóre banki wprowadziły limity

Stopy procentowe w NBP są rekordowo niskie i dla osób, które zaciągnęły kredyty w ostatnich latach powinno to oznaczać niższe raty. Okazuje się, że niektóre banki limitują możliwość obniżki. UOKiK interweniuje i radzi klientom składanie reklamacji.

8
03.08.2020 20:46

UOKIK
 / 
Gazprom chce zaskarżyć decyzję UOKiK. Chodzi o duże pieniądze

Rosyjski koncern zamierza zaskarżyć decyzję UOKiK, nakładającą na niego karę za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

22
03.08.2020 9:10

NORDSTREAM
 / 
Nord Stream 2. Prezes UOKiK nakłada ponad 200 mln zł kary na Gazprom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

4
31.07.2020 13:16

UOKIK
 / 
Kary za ograniczanie konkurencji. UOKiK ściągnie od prezesa nawet 2 mln zł

Nie tylko firmom grożą kary za ograniczanie konkurencji. Także szefom firm, którzy umyślnie zawarły takie porozumienia. I to niemałe, bo do 2 mln zł. Urząd opublikował zasady karania menedżerów.

1
30.07.2020 17:02

WAKACJE
 / 
Kontrole kurortów. UOKiK rozprawia się z naciągaczami

UOKiK walczy z naciągaczami w wakacyjnych kurortach. - Co roku mamy z tym do czynienia. Od początku lipca nie zajmujemy się już kontrolą żywności, barów i restauracji. Jeżeli chodzi o hotele, pensjonaty czy usługi turystyczne, skargi dalej do nas trafiają. Informujemy o tym między innymi policję, namawiamy też do tego turystów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Musimy być ostrożni, szczególnie przy ofertach, do których jesteśmy namawiani przez telefon. Gdy pojawiają się dziwne lokalizacje czy ktoś dzwoni z numeru zastrzeżonego, nie odbierajmy, bo to najczęściej oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - dodał.

bCOdxVbH
1
30.07.2020 14:41

UOKIK
 / 
UOKiK walczy z oszustwami. "Minimalizujemy ryzyko"

UOKiK ruszył z kampanią społeczną, która ma za zadanie ochronić konsumentów przed oszustami. - Naszym celem jest dotarcie do osób, które są łatwym celem dla oszustów. Mowa o produktach czy usługach zdrowotnych, grupą narażoną są m.in. seniorzy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Przy alternatywnych inwestycjach finansowych chodzi o zminimalizowanie ryzyka. Za każdym razem mamy prawo do rzetelnej informacji, do tego zachęcamy, by uniknąć trudnych i skomplikowanych sytuacji, gdy dochodzi już do zawarcia umowy i przekazania środków, których często może nie udać się odzyskać - dodał.

8
30.07.2020 14:18

UOKIK
 / 
Nowe formy oszustw. "Zmieniają metody, przejmują oszczędności"

Oszuści wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy, są coraz bardziej skuteczni. Na co trzeba uważać? - Oszuści zmieniają metody, ostatnio popularna jest metoda na bon turystyczny, czym zajmuje się już policja - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Jeżeli mówimy o alternatywnych inwestycjach finansowych, przede wszystkim trzeba uważać na oferty, w których mówi się o bardzo wysokim zysku i o gwarantowanym zysku. Gwarantowane jest tylko ryzyko. Oszuści kuszą nas, by przejąć nasze oszczędności. Musimy być bardzo ostrożni, szczególnie, gdy nie rozumiemy danego produktu - dodał.

19
30.07.2020 11:58

OSZUSTWO
 / 
Oszustwo na bon turystyczny. Prezes UOKiK przestrzega

Oszuści wyłudzają pieniądze na bon turystyczny. - Bon turystyczny jest kierowany do rodzin, z drugiej strony to wsparcie dla branży turystycznej. Jednak wszystko odbywa się w formie cyfrowej. To wykorzystują oszuści, dzwonią do konsumentów i namawiają na wpłaty, by zarezerwować pobyt w ramach bonu. Sam telefon już powinien zapalać lampkę - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Oszuści, przestępcy ewoluują, by dostosować się do danej sytuacji i przejąć od nas pieniądze. Wykorzystują też czas pandemii, gdy jest więcej strachu. Musimy być czujni, dziś to oszustwo na bon turystyczny, ale było już oszustwo na wnuczka i będą pojawiać się inne. Musimy być ostrożni i wypracować sobie wentyle bezpieczeństwa i nie dali się skusić, co prowadzi do utraty oszczędności - dodał.

4
30.07.2020 9:01

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Przekop Mierzei Wiślanej. Ile budżet zarobi na bursztynie?

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Pytamy m.on. o postępy przekopu Mierzei Wiślanej. W drugiej części o najczęstszych oszustwach konsumentów podczas wakacji mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Zapraszamy od 9.15.

bCOdxVbN
3
22.07.2020 12:28

TARCZA ANTYKRYZYSOWA 4.0
 / 
Nowe przepisy o kontroli inwestycji. UOKiK będzie chronił przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu

Nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji wchodzą w życie 24 lipca, poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Nie zamierzamy blokować inwestycji zagranicznych - zaznaczył prezes UOKiK

22
20.07.2020 11:24

UOKIK
 / 
Telekomunikacja Stacjonarna ukarana przez UOKiK. Bezprawnie pobierała opłaty

- Otrzymaliśmy wiele skarg na Telekomunikację Stacjonarną, która za cel swoich praktyk obierała przede wszystkim seniorów - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

7
15.07.2020 21:19

BANKOWOŚĆ
 / 
Idea Bank nie zgadza się z karą od UOKiK. Będzie odwołanie

Idea Bank nie zgadza się z decyzją UOKiK, który nałożył na bank ponad 17 mln zł kary. Instytucja poinformowała o tym w komunikacie i zapowiada odwołanie w tej sprawie.

15.07.2020 13:14

OSZUSTWA
 / 
UOKiK ostrzega przez piramidami finansowymi. Oszuści żerują na sytuacji

Do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka - ostrzega UOKiK.

bCOdxVbO
63
10.07.2020 12:19

UOKIK
 / 
Banki zwrócą klientom 1,5 mld zł. mBank, Santander czy Alior już to robią

Klienci 14 banków mogą liczyć na proporcjonalny zwrot opłat za wcześniej spłacony kredyt konsumencki lub pożyczkę zgodnie z metodą liniową - wskazuje UOKiK.

4
07.07.2020 11:54

HANDEL
 / 
Spór o czynsz w galeriach handlowych. UOKiK się przygląda

- Nie są to wprost nasze kompetencje, ale przyglądamy się umowom, które zostały zawarte między galeriami a najemcami - mówi w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podkreśla, że Urząd sprawdza, czy nie dochodzi w tej sytuacji do wykorzystania pozycji dominującej na przykład przez właścicieli galerii handlowych. - Skierowaliśmy "miękkie" wystąpienia w kierunku właścicieli galerii handlowych. Jeśli przedsiębiorcy się nie dostosują, to będziemy szli w twarde postępowania - powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodał jednak, że nie chce, by "UOKiK był traktowany jako urząd opresyjny". - Dlatego przede wszystkim staramy się rozmawiać - powiedział Tomasz Chróstny.

2
07.07.2020 11:45

OWOCE
 / 
Nie tylko Biedronka. Kolejne sieci handlowe na celowniku UOKiK

Co dziesiąta partia warzyw i owoców w sieciach handlowych miała błędną informację o kraju pochodzenia lub w ogóle takiej informacji nie miała - wynika z kontroli UOKiK. - Nie akceptujemy tego stanu rzeczy. Stąd wzmożone kontrole i nasze dalsze działania - mówi w programie "Money. To się liczy" Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie w tej sprawie już się toczy przeciwko Jeronimo Martins. - Ale to nie jest jedyny przypadek. Jesteśmy w trakcie zbierania materiałów i przygotowujemy się do postępowań również w przypadku innych sieci handlowych - zapowiedział Tomasz Chróstny. Nie chciał jednak zdradzić, o jakie sieci chodzi. Podkreślił tylko, że Urząd poprosił już sklepy o dodatkowe wyjaśnienia.

67
07.07.2020 11:31

JESSICA MERCEDES
 / 
Jessica Mercedes i afera metkowa. Klienci odzyskują pieniądze

- Jeśli ktoś buduje swoją markę na tym, że produkuje w Polsce, to musi produkować w Polsce - tak o sprawie "afery metkowej" w firmie Jessiki Mercedes mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Gość programu "Money. To się liczy" przyznaje, że Urząd otrzymał zapewnienie ze strony firmy, że pieniądze klientom są zwracane. - To nie jest tak, że my występujemy do przedsiębiorcy raz i potem o tym zapominamy. Kontrolujemy również to, czy pieniądze rzeczywiście są zwracane - podkreślił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodał, sprawa nie dotyczy tylko marki Veclaim, stworzonej przez Jessicę Mercedes. - Obecnie prowadzimy 5 lub 6 podobnych postępowań - przyznaje Tomasz Chróstny.

48
07.07.2020 11:03

FIRMA
 / 
Zatory płatnicze pod lupą UOKiK. "Firmy znalazły sobie sposób na tani kredyt"

- To bardzo poważne i negatywne zjawisko, które godzi w rzetelnych przedsiębiorców - tak o zatorach płatniczych mówi w programie "Money. To Się Liczy" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Szef Urzędu podkreśla, że takie zatory powodują problemy w całym łańcuchu dostaw. Bo skoro nie płacą duże firmy, to problemy mają te mniejsze. Sprawa dotyczy film z wielu branż: logistyki, sektora spożywczego czy producenci AGD. Właśnie dlatego Urząd zaczyna postępowania w tej sprawie. - Zaczynamy od największych zatorowiczów. Jeśli oni zaczną płacić na czas, to zmniejszą się również problemy ich dostawców i kontrahentów - zwraca uwagę Tomasz Chróstny. - Firmy znalazły sobie sposób na tani kredyt. A to tak nie może działać - puentował Tomasz Chróstny.