Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Leszek Gierszewski i Drutex. Potentat okienny z Bytowa

15
Podziel się:

Produkują do 7 tys. okien dziennie. Ponad 70 proc. produkcji trafia na eksport. Od poniedziałku w Druteksie trwa wojna o władzę.

Leszek Gierszewski, założyciel firmy Drutex.
Leszek Gierszewski, założyciel firmy Drutex. (PAP, Marcin Obara)

Budowę biznesowego imperium Leszek Gierszewski zaczynał w latach 80-tych. W skrócie wyglądało to tak: razem z kolegą z wojska założył firmę, która produkowała doniczki i podstawki pod znicze. W 1985 roku zakłada biznes o "chwytliwej" nazwie Wytwarzanie Wyrobów z Drutu, Łańcuchów i Sprężyn, przemianowaną później na Drutex. Produkuje przede wszystkim ogrodzenia z siatki.

W 1991 roku, kiedy buduje dom w Słupsku, na targach budowlanych znajduje maszyny do produkcji okien. Pojawia się pomysł na rozszerzenie działalności, z której Drutex znany jest dziś.

Po maszyny Gierszewski jedzie do zakładu "Garbaliński" w Poznaniu. Niedługo później w zakładach w Bytowie pojawiają się urządzenia do produkcji okien, razem z instrukcjami nagranymi na taśmy VHS.

- U Garbalińskiego, oprócz maszyn do robienia okien, pokazali mi też maszyny do produkcji szyb zespolonych. Wtedy producenci okien nie robili sami szyb zespolonych, to był drogi biznes. Z kolei inne firmy zajmowały się tylko tym. Zostałem pierwszym w Polsce producentem, który robił i to, i to - mówił Leszek Gierszewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Prezes Druteksu zawsze podkreślał, że prowadzi firmę rodzinną i jest z tego dumny.

- Jeden z moich bratanków jest dyrektorem produkcji, drugi jest dyrektorem sprzedaży, szwagier zarządza kadrami i inwestycjami. Dlatego przykładowo zamówienie 10 nowych ciężarówek wygląda tak, że przychodzi do mnie szef sprzedaży, który odpowiada też za transport, i mówi, jakie ma potrzeby. Rozmawiamy o tym 5 minut, a ja często bez zbędnych analiz i dyskusji proponuję, że lepiej zamówić od razu 20 samochodów. On mówi ok i sprawa jest załatwiona - mówił Leszek Gierszewski w rozmowie z money.pl.

Zobacz także: Czytaj też: Polska gospodarka spowalnia. Czy będzie "miękkie lądowanie"?

Dziś Drutex jest jednym z największych producentów okien nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dziennie z taśm montażowych Bytowskiej fabryki zjeżdża nawet 7 tys. okien. W 2017 roku Drutex zanotował 861mln złotych przychodu i 95 mln złotych zysku. Nieoficjalnie, ubiegłoroczny zysk Druteksu przekroczył 100 mln złotych.

W 2016 roku Drutex znalazł się na 64 miejscu w rankingu 100 największych polskich eksporterów. Na eksport trafia ponad 70 proc. produkcji bytowskiej fabryki. Okna z Druteksu sprzedawane są m.in. do USA, Meksyku, Kanady i na Bliski Wschód.

Walka o Drutex

Na początku tygodnia Leszek Gierszewski oskarżył córkę i zięcia o próbę wrogiego przejęcia spółki. Wynajął ochroniarzy Krzysztofa Rutkowskiego, by pilnowali wejścia do firmy. Złożył też zawiadomienie do prokuratury.

"Pod nieobecność Pana Leszka Gierszewskiego – założyciela i głównego akcjonariusza spółki, który od prawie 35 lat buduje od zera firmę Drutex oraz samodzielnie decyduje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących jej rozwoju, podjęto podstępne działania, których celem było usunięcie Pana Prezesa i przejęcie władzy w firmie" - czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie Druteksu.

"W mojej ocenie Leszek Gierszewski, pod wysoce negatywnym wpływem obecnej, rzeczywistej partnerki życiowej, rozpoczął prowadzenie polityki sprzecznej z żywotnym interesem Drutex S.A., jak i najbliższych członków rodziny, polegającej na usuwaniu ze spółki osób należących do rodziny, profesjonalnie i oddanie dbających o dobro i rozwój spółki" - pisze natomiast w swoim oświadczeniu Grażyna Gierszewska, żona prezesa Druteksu i przewodnicząca rady nadzorczej spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Arleta
5 lata temu
Firma rodzinna to fakt bo znam takich co dzięki niej awansowali z dziadów na panów .
ula
5 lata temu
A z wyglądu to taki sympatyczny, starszy dziadzio, prędzej bym go z wnukami na kolanach widziała.
Mądry po szko...
5 lata temu
Prawdopodobnie bieżąca partnerka to wybitna specjalistka w temacie DRUTEX. Jednak per saldo taka innowacja się nie opłaca: ja to już wiem, a właściciel firmy dopiero będzie wiedział. No cóż, wybrał naukę na WŁASNYCH błędach. To tak, jakby przed składaniem każdego okna co najmniej 4 razy dowodził poprawności twierdzenia Pitagorasa.
Lala Mania
5 lata temu
Kulczykowie jednak więcej klasy mieli kiedy na Jana zagięła parol pazerna piękność. Grażyna jednak mądra babka, potrafiła się zabezpieczyć.
partnerka+
5 lata temu
Gdzie pis nie może, tam babę pośle. Niech dotychczasowy właściciel cieszy się, że to nie Krycha w majonezie czy inna Kempa.