Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Materiały budowlane nie tanieją. Ostro w górę cement i wapno

17
Podziel się:

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku ceny materiałów budowlanych wzrosły o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Liderem wzrostów były cement i wapno (+35 proc.).

Materiały budowlane nie tanieją. Ostro w górę cement i wapno
Najbardziej drożejącymi kategoriami towarów były cement i wapno (Pexels, Rodolfo Quirós)

Jak czytamy w opracowaniu Grupy PSB Handel, wzrosty odnotowano w 18 grupach towarowych: farby, lakiery (+18 proc.), sucha zabudowa (+17 proc.), chemia budowlana (+14 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+13 proc.), ogród i hobby (+12 proc.), wykończenia (+12 proc.), motoryzacja (+12 proc.), instalacje, ogrzewanie (+12 proc.), wyposażenie, AGD (+11 proc.),

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: O budowaniu nie wiedzieli nic, ale nie chcieli kredytu. Sami postawili dom za 90 tys. zł

Wzrosty wykazano również w: stolarce (+11 proc.), ścianach, kominach (+11 proc.), narzędziach (+9 proc.), izolacjach wodochronnych (+8 proc.), dekoracjach (+8 proc.), oświetleniu, elektryce (+7 proc.), otoczeniu domu (+3 proc.) oraz dachach, rynnach (+3 proc.).

Spadek cen wystąpił w dwóch grupach: izolacje termiczne (-2 proc.) oraz płyty OSB, drewno (-12 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Riko
11 miesięcy temu
Skoro tak podrożała energia do produkcji to nie ma się czemu dziwić. Bardzo trudny czas dla branży.
ggg
11 miesięcy temu
Nie trzeba być geniuszem żeby rozumieć, że regulacje dla deweloperów, świadectwa energetyczne dla sprzedających i wynajmujących, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania i najmu)… planują jakieś kredyty na 2%... Wszystko to zwiększa stronę popytową i ceny. Rząd planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Ale bankierom i władzy zależy żeby lud był ciemny finansowo, bez kasy, zadłużony. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, a co ważne wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami, ulgami itp.
22332
11 miesięcy temu
Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. W artykule na lotdocelu.pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? Dają wskazówki jak się chronić przed nieuczciwymi ludźmi. Jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
■□■□■□■□■□■□■...
11 miesięcy temu
Nic tu nie dziwi. Produkty monopolistycznych spółek skarbu państwa. Podobnie jak paliwa, energia, opał, nawozy itp. Wytłumaczenie zawsze się znajdzie.
Wpp
11 miesięcy temu
To wszystko zawdzięczamy mądrości partii kaczysława i przystawek.