Trwa ładowanie...
bDUCEuAB

Notowania

Drewno – Wszystkie wiadomości

78
24.12.2020 9:51

ENERGIA ODNAWIALNA
 / 
Paląc drewnem w piecu pomożesz krajowi

Ostatnia szansa, aby zwiększyć udział "zielonej" energii w Polsce w 2020 roku i pomóc naszemu krajowi wywiązać się z unijnych zobowiązań to… napalenie na Święta drewnem w piecu. To dziś najważniejsza technologia OZE w Polsce.

13
30.06.2020 16:30

EKOLOGIA
 / 
Ekolodzy oskarżyli Ikeę o wykorzystywanie drewna z nielegalnej wycinki. Firma wszczęła kontrolę

Brytyjska organizacja ekologiczna oskarżyła sieć Ikea o wykorzystywanie drewna z nielegalnej wycinki na Ukrainie. Koncern zaprzecza i obiecuje wewnętrzną kontrolę.

82
30.06.2020 8:08

IKEA
 / 
Drzewo z Ukrainy dla Ikei. Nielegalna wycinka bulwersuje ekologów

Firma dostarczająca niektóre produkty do Ikei pozyskuje drewno z nielegalnych wycinek lasu w ukraińskich Karpatach - pisze "Wyborcza", powołując się na raport organizacji Earthsight. - Ikea nie wykorzystuje nielegalnie pozyskanego drewna w swoich produktach - odpowiada nam przedstawicielstwo sieci w Polsce.

55
17.06.2020 13:41

BUDOWNICTWO
 / 
Polskie Domy Drewniane. Miało być ich tysiące, nie powstał ani jeden

W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów. Spółka Polskie Domy Drewniane miała wesprzeć rządowy program Mieszkanie+, ale wciąż na swoim koncie nie ma ani jednego wybudowanego domu.

350
10.05.2020 6:45

NIERUCHOMOŚCI
 / 
Drewniane domy to sposób na kryzys - przekonują producenci. W Polsce mają niebawem stanąć całe osiedla

- Drewniane domy są tańsze, bardziej ekologiczne i można jej budować szybciej niż te betonowe - zapewniają producenci. Już w przyszłym roku mają stanąć w Polsce pierwsze drewniane osiedla. Świat jednak nas pod tym względem wyprzedza, istnieją już pierwsze drewniane drapacze chmur.

bDUCEuAD
111
22.12.2019 13:39

DREWNO
 / 
Wzrósł import drewna z Czech. "Jest plaga kornika. Czesi mają dużo drewna"

- Drewno z zagranicy przyjeżdża do Polski, np. z Czech. Na południu Europy jest plaga kronika i Czesi mają dużo drewna pokornikowego, a skoro jest go dużo, to jest tańsze. Lasy Państwowe mają jednak dominującą pozycję na rynku, roczne przychody z tytułu sprzedaży drewna wynoszą 8 - 9 mld zł - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.

33
26.08.2019 7:04

LASY PAŃSTWOWE
 / 
Lasy Państwowe kontra branża. "Znikające drewno"

Przedstawiciele przemysłu drzewnego skarżą się, że drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe trafia przede wszystkim do wielkich korporacji, a przez to wykańcza mały i średni biznes. Lasy Państwowe odpierają zarzuty. Obie strony mają się spotkać we wtorek.

153
21.04.2019 11:30

GOSPODARKA LEŚNA
 / 
Na drewnie można zarobić. Ponad pół miliarda zysku Lasów Państwowych

Ponad pół miliarda złotych zysku zanotowały w minionym roku Lasy Państwowe. Stumilionowy wzrost to skutek sprzedaży drewna pozyskanego po huraganie z 2017 r.

7
07.12.2018 9:24

PRZEMYSŁ
 / 
Drzewiarze skarżą się na zasady sprzedaży drewna. Miało być prosto, wyszło jak zawsze

Zasady sprzedaży drewna na 2019 rok miały być przejrzyste, uproszczone i w miarę możliwości zliberalizowane, to wynikało z zapowiedzi Lasów Państwowych po odwołaniu ministra Szyszki. Przemysł skarży się, że miało być pięknie, a wyszło jak zawsze.

bDUCEuAJ
12.07.2018 11:03

FIRMA
 / 
Pomysł na biznes: Stoliki w kształcie miast i państw

Stoliki z blatami w kształcie miast lub państw - to pomysł na biznes Karola Wójcika, 21-letniego studenta ekonomii, założyciela warszawskiej firmy "Holdis". - Kreuję unikatowe stoliki kawowe - mówi o swojej działalności właściciel. - To jedyny taki produkt w Polsce i prawdopodobnie w całej Europie - dodaje. - Ze względu na swój minimalistyczny styl, stoliki są budowane z drewna oraz ze stali. Drewno dębowe i bukowe sprowadzam od dostawcy z Mazur. Kształty blatów są wycinane z dokładnością do 0,01 mm przez mojego znajomego, za pomocą maszyny CNC sterowanej komputerowo - opowiada o procesie produkcji Wójcik. - Całość wykańczana jest później ręcznie przeze mnie, a na końcu pakowana i wysyłana do klienta - dodaje. Pomysł na startup pochodzi z 2015 roku. Sprzedaż ruszyła wiosną tego roku. Początkowy koszt inwestycji wyniósł 300 zł - zakup nóg do blatów. Kolejną inwestycją był zakup drewna o wartości kilku tys. zł. Firma działa w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, otrzymuje pomoc w rozwinięciu działalności, tzw. firma bez ZUS. W ciągu 6 miesięcy zrealizowano ok. 20-30 zamówień. Polskie stoliki wysłano już m.in. do Stanów Zjednoczonych, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".

12.07.2018 10:56

FIRMA
 / 
Pomysł na biznes: Okulary i zegarki z drewna

Ręcznie robione drewniane okulary i zegarki - to pomysł na biznes Wiktora Pyrzyka, współzałożyciela firmy "Plantwear". - Do naszego zakładu w Radzyniu Podlaskim przywożone są 3,5-metrowe deski, które później zamieniamy w mniejsze elementy, poprzez obróbkę mechaniczną. Później są one ręcznie szlifowane, woskowane, składane i pakowane - opowiada o procesie produkcji właściciel. Skąd pomysł na taki biznes? - Podpatrzyłem w internecie produkty oferowane przez amerykańską firmę, były to drewniane okulary. Stwierdziłem, że tego typu produkty przyjęłyby się na naszym rodzimym rynku - wspomina Wiktor Pyrzyk. - Zakupiłem pierwszą, testową partię okularów od zewnętrznego producenta. I już po tygodniu okazało się, że ten biznes naprawdę ma sens w naszym kraju - dodaje. Pierwszy koszt inwestycji wyniósł ok. 25 tys. zł. - To była wartość produktów testowych i akcji marketingowej – opowiada właściciel. Początkowy koszt inwestycji we własną produkcję wyniósł ok. 100 tys. zł., to była wartość sprzętu, surowców i komponentów. Obecna wartość parku maszynowego firmy to ponad 500 tys. zł. - Miesięczne koszty samej produkcji wahają się w granicach 250 tys. zł - dodaje. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".

12.07.2018 10:51

FIRMA
 / 
Pomysł na biznes: Miejska stolarnia

Kursy stolarki, renowacji mebli i nauka rzemiosła od podstaw - to pomysł na biznes Katarzyny Sawko, właścicielki firmy "Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko". - Uczymy od zera, pracujemy ze wszystkimi. Każdy może się tu nauczyć technik łączenia drewna, korzystania z narzędzi i wyjść z gotowym meblem - wyjaśnia właścicielka. Firma oferuje usługi stolarskie, kursy jednodniowe, weekendowe oraz 2-3 miesięczne. Ponad 75 proc. klientów stanowią kobiety - to z myślą o nich powstał ten biznes. Skąd pomysł? - Wszystko zaczęło się od "dłubania" w drewnie z dziećmi i od założenia spontanicznego wydarzenia w portalu społecznościowym. Na to wydarzenie zapisało się w trzy dni 300 osób, z czego 90 proc. to były nieznane mi kobiety - wspomina Katarzyna Sawko. - Po kilku miesiącach zdecydowaliśmy, że rzucamy wszystko i zakładamy firmę - dodaje. Biznes powstał w 2014 roku. W prowadzeniu działalności właścicielkę wspiera partner. Początkowy koszt inwestycji wyniósł ok. 15 tys. zł. Źródłem była zbiórka crowdfundingowa w internecie. Narzędzia pozyskano dzięki współpracy barterowej ze sponsorem. W ciągu dwóch lat firma przeprowadziła ponad 700 warsztatów i szkoleń. Miesięcznie z usług firmy korzysta od 20 do 500 kursantów. Zobacz najnowszy odcinek programu "Pomysł na biznes".

116
16.10.2017 6:17

DREWNO
 / 
Z połamanym drewnem lasy są... w lesie. Lasy Państwowe obniżą ceny?

Lasy Państwowe (LP) próbują sprzedać to, co pozostawiły po sobie wichury. Zdaniem Bogdana Czemki, dyrektora Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD), źle się do tego zabrały, więc idzie im fatalnie.

bDUCEuAK
18.02.2016 12:16

WYCINKA DRZEW
 / 
Nadleśnictwo Białowieża: w planie mniej cięć niż pierwotnie planowano

Trzykrotnie, a nie jak wcześniej planowano pięciokrotnie większa niż dotychczas - i ograniczona tylko do cięć sanitarnych - miałaby być wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej na terenie nadleśnictwa Białowieża. Taką ilość pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w dokumentach, które mają trafić do ministra środowiska.

17.01.2016 16:26

PUSZCZA BIAŁOWIESKA
 / 
Walka o Puszczę Białowieską. Szyszko: trwają prace, które mają ocenić stan zasobów Puszczy

Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne, które mają ocenić stan zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej - poinformował w niedzielę minister środowiska Jan Szyszko. Jak zapowiedział, że po ich zakończeniu zostaną podjęte dalsze decyzje.

13.01.2016 12:41

PUSZCZA BIAŁOWIESKA
 / 
Puszcza Białowieska. Ekolodzy zbierają podpisy pod petycją do premier Szydło

Cztery organizacje ekologiczne rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją do premier Beaty Szydło ws. ochrony Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe chcą zwiększyć skalę wycinki drewna na terenie nadleśnictwa Białowieża uzasadniając to gradacją kornika.

13.08.2014 12:14

ENERGETYKA W WIELKIEJ BRYTANII
 / 
Rozbudowują ciepłownie opalane drewnem

Wielkość mocy wytwórczych w sektorze nowoczesnych systemów ogrzewania drewnem w Wielkiej Brytanii przekroczyła już 1 GW.

16.03.2013 11:16

DREWNO
 / 
Sprzedaż drewna w Polsce. Na rynek trafi półtora miliona metrów

Pozyskane rocznie drewno stanowi ok. 2 proc. zasobów drzewnych w regionie.