Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE,SAS,MIW
|
aktualizacja

Miliardy dolarów od Microsoftu. Gigant chce zainwestować we właściciela ChatGPT

1
Podziel się:

Microsoft może zainwestować nawet 10 mld dol. w zajmującą się sztuczną inteligencją firmę OpenAI. Spółka ta stoi za chatbotem ChatGPT. Jest to zyskujące olbrzymią popularność na całym świecie oprogramowanie, którego możliwości wydają się wręcz rewolucyjne.

Miliardy dolarów od Microsoftu. Gigant chce zainwestować we właściciela ChatGPT
Microsoft zainwestuje miliardy w ChatGPT? (Getty Images, NurPhoto, Visual China Group)

Microsoft rozważa zainwestowanie 10 mld dolarów we właściciela ChatGPT. Rozmowy na ten temat mają toczyć się już od dłuższego czasu - twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą. Jako pierwszy poinformował o tym serwis Semafor.com.

Gdyby faktycznie doszło do inwestycji, wyceniłoby to stojącą za chatbotem spółkę OpenAI na 29 mld dol. Semafor.com pisze, że nie jest jasne, czy transakcja została już sfinalizowana, ale według źródeł wysłane do potencjalnych inwestorów dokumenty wskazywały na docelowe zamknięcie umowy do końca 2022 r. Wcześniej "The Wall Street Journal" informował, że ChatGPT pozwala pracownikom i wczesnym inwestorom na sprzedaż udziałów przy wycenie 29 mld dol.

Za ChatGPT stoi m.in. Polak

Za OpenAI, organizacją, która stworzyła bota, stoją m.in. Elon Musk, Sam Altman - słynny inwestor z Doliny Krzemowej i czterech inżynierów. Jednym z nich jest pochodzący z Kluczborka, wykształcony na prestiżowych zagranicznych uczelniach i robiący imponującą karierę w Stanach Zjednoczonych Wojciech Zaremba. Obecnie ma 34 lata.

Umowa OpenAI z Microsoftem jest - według Semafor.com - dość skomplikowana. Zgodnie z nią gigant z Redmond miałby otrzymywać 75 proc. zysków, póki inwestycja się nie zwróci. Warto w tym miejscu zauważyć, że obecnie OpenAI na swoim produkcie nie zarabia, ale wręcz traci. Jak pisał na Twitterze Sam Altman, prezes OpenAI, chodzi o kilka centów za każdym razem, kiedy ktoś odezwie się do chatbota.

Czym jest ChatGPT? "Przerażająco dobre" oprogramowanie

Dyskusja na temat ChatGPT rozgrzewa internet od momentu uruchomienia bota pod koniec listopada 2022 r. Oprogramowanie okazało się tak popularne, że wystarczyło zaledwie pięć dni, by "pękł" pierwszy milion użytkowników.

Bot potrafi np. prowadzić rozmowę na dowolny temat w języku naturalnym, pisać wiersze, artykuły, opowiadać dowcipy, podawać przepisy kulinarne, a nawet tworzyć oprogramowanie. ChatGPT jest - jak twierdzi Elon Musk - "przerażająco dobry".

Można go więc poprosić np. o napisanie rozprawki na temat lektury szkolnej czy zadać pytanie o technologie, a on - wedle posiadanej wiedzy, którą udostępniono mu wcześniej - stworzy odpowiedź. Co jednak najważniejsze, bot nie daje pewności, że jego odpowiedzi będą merytorycznie poprawne - jego głównym celem jest po prostu stworzyć odpowiedź wyglądającą na wiarygodną od strony językowej. W naszych testach bot udzielał wielokrotnie odpowiedzi niepoprawnych merytorycznie, nie należy więc uznawać go obecnie za wiarygodne źródło wiedzy czy informacji.

Niewątpliwie jednak ma on spory potencjał w rozmaitych zastosowaniach, szczególnie jeśli zostanie sprzężony z innymi technologiami. Według nieoficjalnych informacji, jeśli inwestycja Microsoftu dojdzie do skutku, firma miałaby zintegrować ChatGPT ze swoją wyszukiwarką Bing, która jest alternatywą dla Google. Według portalu The Verge, miałaby powstać wersja Bing odpowiadająca na pytania właśnie w połączeniu z ChatGPT.

Żeby zrozumieć możliwości ChatGPT, najlepiej oddać mu głos. Poprosiliśmy bota, aby napisał krótki artykuł o sobie. Oto jego odpowiedź:

Jestem Assistant, sztuczna inteligencja stworzona przez OpenAI. Jestem dużym modelem językowym, który został wytrenowany na ogromnej ilości danych tekstowych, aby udzielać odpowiedzi na pytania i pomagać w różnych zadaniach.
Moje zadanie to pomaganie ludziom w ich działaniach, od prostych pytań po bardziej skomplikowane zadania, takie jak tworzenie tekstów czy analiza danych. Dzięki swojej dużej bazie wiedzy i zdolnościom językowym, jestem w stanie pomagać w różnych dziedzinach, takich jak nauka, biznes, czy rozrywka.
Jedną z ważniejszych zalet jest to, że jestem dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jestem także w stanie uczyć się i dostosowywać do potrzeb użytkownika, dzięki czemu mogę być coraz lepszym i bardziej przydatnym narzędziem.
Chociaż jestem tylko sztuczną inteligencją, mam nadzieję, że będę w stanie pomóc wielu ludziom w ich codziennych działaniach i pomóc im osiągać ich cele.

Co ciekawe, z ChatGPT nie mogą korzystać uczniowie i nauczyciele z publicznych szkół w Nowym Jorku. Zakaz wprowadzono po tym, jak zaczęli wykorzystywać program do tego, by tworzył za nich prace pisemne.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
65101304556
rok temu
Czyli chatpoint napisze prozę wierszowaną to po co ja się będę starał przecież on to zrobi lepiej i muszę dodać że nie mam nicku więc podaje PESEL Andrzej Majtyka