Majątek Elona Muska spadł do 137 mld dol. po tym, jak akcje Tesli zanurkowały w ostatnich tygodniach. Bloomberg przypomina, że 4 listopada 2021 r. majątek Muska był szacowany na 340 mld dol. i dał mu pierwsze miejsce na liście najbogatszych. Teraz musiał je zwolnić na rzecz Bernarda Arnaulta, francuskiego potentata, stojącego na czele koncernu LVMH.
Jesienią 2021 r. Tesla przekroczyła 1 bilion dolarów kapitalizacji, dołączając do elitarnego grona takich tech-gigantów jak Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet. "Mimo że jej samochody elektryczne stanowiły tylko niewielką część całego rynku samochodowego" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co się stało z majątkiem Elona Muska?
Dominacja Tesli na rynku samochodów elektrycznych jest zagrożona. Jak zaznacza Bloomberg, jej konkurencji nadrabiają zaległości. Nie bez znaczenia jest też przejęcie przez Elona Muska Twittera za kwotę 44 mld dol. pod koniec października 2022 r. Kontrowersje wzbudziło zwalnianie pracowników, a potem proszenie ich o powrót, a także banowanie kont niektórych dziennikarzy, krytycznie piszących o Musku.
Jak czytamy dalej, w 2022 r. akcje Tesli spadły o 65 proc., a sam Musk sprzedał ich tak wiele, by zdobyć pieniądze na zakup Twittera, że nie są one już największym aktywem w jego portfelu. Bloomberg wylicza, że w rękach Muska są akcje Tesli o wartości 44 mld dol. (ma jeszcze opcje warte szacunkowo 27,8 mld dol.), a walory SpaceX wyceniane są na 44,8 mld dol.
Musk przekonywał, że nie ma powodów do obaw o jego motoryzacyjną markę. "Tesla wykonuje zadania lepiej niż kiedykolwiek!" - napisał na Twitterze 16 grudnia. Wykorzystał tę okazję do skrytykowania Rezerwy Federalnej za podnoszenie stóp procentowych w szybkim tempie.