Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Mniej Prosecco, firma traci miliony. Producent: to przez podstawowy dochód obywatelski

15
Podziel się:

Producent znanego włoskiego wina musującego z północy, Prosecco, ogłosił nabór 20 pracowników. Nie rozmowę nie zgłosił się nikt. Przedsiębiorca narzeka, że osoby bezrobotne wolą pobierać tzw. podstawowy dochód obywatelski niż pracować.

Mniej Prosecco, firma traci miliony. Producent: to przez podstawowy dochód obywatelski
Producent Prosseco nie może znaleźć chętnych do pracy. Obwinia dochód obywatelski (Getty Images, Alessia Pierdomenico)

"Kto może pracować, ale woli pobierać dochód obywatelski to złodziej" - powiedział kategorycznie cytowany przez włoskie media we wtorek Sandro Bottega, właściciel działającej od stulecia winnicy i linii produkcyjnej Prosecco z okolic Treviso w Wenecji Euganejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pensja dla każdego, nawet dla bezrobotnych? Belka: nie stać nas

"Szukam co najmniej 20 osób, ale nikt się nie zgłasza" - dodał, wyjaśniając, że potrzebuje magazynierów, specjalistów od konserwacji sprzętu, kierowców, enologów i pracowników administracyjnych. Jak przyznał z ironią, "poszukiwanie personelu przynosi rozbrajające rezultaty". Dodał, że w pierwszym półroczu musiał z tego powodu zrezygnować z zamówień na łączną sumę 10 milionów euro.

"Włoscy politycy powinni przyjść do firm i zobaczyć, co to znaczy je prowadzić" - stwierdził Bottega.

Jak się zauważa, to kolejny notowany w ostatnim czasie przypadek poważnych problemów z pracownikami we Włoszech. Brakuje ich też między innymi w hotelarstwie, turystyce, gastronomii oraz w rolnictwie.

Przyczyna jest zawsze ta sama; przyznawany bezrobotnym i ubogim tzw. dochód obywatelski, czyli realizacja sztandarowego hasła Ruchu Pięciu Gwiazd z kampanii wyborczej sprzed ponad czterech lat. Dochodzą do tego niskie płace w wielu sektorach, co powoduje, że zatrudnienie jest mniej opłacalne niż zasiłek od państwa. Niektórzy pobierają go i pracują na czarno, by nie stracić prawa do świadczenia.

Zdaniem ekspertów z tym problemem wiele firm będzie musiało zmagać się jeszcze długo.

W zależności od sytuacji materialnej dochód obywatelski wynosi we Włoszech od 500 euro miesięcznie dla jednej osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Realista
2 lata temu
Najlepiej pracować za łóżko w czteroosobowym pokoju i dwa posiłki dziennie w kamienicy należącej do firmy zatrudniającej, kupując produkty w sklepie firmowym. Co za piękny dziewiętnastowieczny sen.
Twój nick
2 lata temu
Oczywiście pewnie płaci odpowiednik naszej minimalnej. I potem się dziwi że współcześni ludzie pracują nie dla idei tylko pieniędzy. Spora część osób pracowała kiedyś po prostu z nudów taka jest prawda wypłata nawet niewielka była tylko dodatkiem. Dziś mamy tyle form rozrywki, że nuda nam nie grozi. Oczywiście nie wspominając, że za dawnych czasów najzwyklejszego robotnika pracującego za pół darmo było stać na to by kupić dom i zapewnić byt rodzinie.
Ron
2 lata temu
To płaca przyciąga pracownika a nie praca za cenę bezrobocia
Strzybóg
2 lata temu
Włochy są na skraju bankructwa, ale co tam ;)
moj nick
2 lata temu
a to przypadkiem nie wystarczy ze PRACODAWCY sprawia, ze BEDZIE SIE OPLACAC przyjsc do pracy... Jesli oferuja tyle samo co panstwo to niby dlaczego ludzie mieliby sie ruszyc do pracy? PRACA MA PRZYNOSIC BENEFIT W POSTACI WYNAGRODZENIA, A NIE ZASTAPIC DOCHOD OBYWATELSKI